Atrium pro větší soukromí
Student architektury Patrik Janoušek se rozhodl zareagovat na hlavní nevýhodu současné rodinné výstavby – nedostatek soukromí vyplývající z malých pozemků a domečků osazených příliš blízko sebe. V naší rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci se společností Ekonomické stavby, představuje svoje řešení tohoto častého problému.
Veliká část pozemků v dnešní době silně trpí na nedostatek soukromí. Často jsou velmi blízko sousední domy s okny nasměrovanými rovnou k vám. U tohoto domu se s tímto problémem majitelé trápit nemusí. Polovina obývacího pokoje s jídelnou a následně celá chodba domu jsou proskleny, ovšem do soukromého atria, kam nikdo jiný neuvidí. Jindy nepříjemná a často i temná chodba se zde stává světlým momentem při obývání domu. V místě atria, které je ze tří stran ohraničeno domem, vzniká soukromá terasa odstíněná od okolní zástavby, ideální pro klidné a nikým nerušené posezení, ať už v letních podvečerech nebo ráno při snídani. Doprostřed terasy je možné zasadit strom a atrium tak ještě více zútulnit.
Atriový dům nabízí jedinečnou možnost propojit interiér domu se zahradou i v místech, kde by to u běžných domů znamenalo ztrátu soukromí.
Dům do městské zástavby
Vizuálně se jedná o reprezentativní sídlo s plochou střechou a velmi moderním výrazem, které je navrženo do městské zástavby. Vyšší část domu ukrývá obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Ložnice a dětské pokoje s koupelnami jsou ukryty ve druhé, kamenem obložené části domu, kterou symbolicky ochraňuje bílý „rám“, zakusující se až do již zmíněné vyšší části domu s obývacím pokojem. Přesahy bílého „rámu“ mají také praktické využití – částečně zastiňují prosklené plochy a brání tak přehřívání v létě, bez nutnosti zatahovat všude žaluzie. U vstupu do domu přesah bílého rámu vytváří šikovné závětří.
Materiály pro náročné
Použité moderní materiály dávají domu elegantní vzhled. Ať už fasádní do hněda probarvené desky, kamenný obklad či bezrámové zasklení, určitě nezůstanou bez povšimnutí, ale rozhodně v tom kladném smyslu slova. Bezrámové zasklení je výborným detailem, které podporuje ideu atriového domu. Pevné části zasklení mají neznatelný rám a pouze posuvné části jsou orámovány jako u běžného zasklení. Výsledkem je dokonalá průhlednost skleněných ploch bez rušivých elementů a propojení s exteriérem tím dostává nový rozměr.
Strom uprostřed atria může být jako symbol nebo také pouze krásný přírodní prvek propojen s domem. Správným zvolením typu stromu je zaručena ideální výška koruny stromu a směr růstu kořenů.
Procházka domem
Dispozice domu je jasně rozdělena na společenskou a soukromou část, což zajišťuje dobrou funkčnost a akustické poměry v domě. Do domu se vstupuje klasicky přes zádveří, kde je umístěna lavička s botníkem a šatní skříň. Po pravé straně najdeme vstup do průchozí spíže, kam můžeme okamžitě odložit nákup, bez nutnosti obcházet půl domu, a po levé straně se nachází technická místnost či úložné prostory. Ihned ze zádveří je vizuální kontakt skrze prosklené dveře s nejdůležitějším prvkem domu – atriem. V západní části domu se pak nachází veliká místnost s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Velikost místnosti odpovídá její funkci (bude zde probíhat většina rodinného života) a bez problémů pojme i návštěvu. Ve východní části domu se nacházejí dva dětské pokoje s vlastní nadstandardně vybavenou koupelnou, která zároveň tvoří akustickou bariéru oddělující pokoj rodičů. Hlavní ložnice má pak svou vlastní koupelnu. Dále je i zkraje chodby umístěna samostatná toaleta vhodná například i pro návštěvy, které tak nebudou muset chodit do soukromých koupelen domu.
Bc. Patrik Janoušek
Student posledního ročníku oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Jeden semestr vystudoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Nyní mimo jiné působí ve firmě Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet především dobře fungující moderní domy.