Zdroj: istock

Co můžete očekávat od dnešních oken

09. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Například stále lepší tepelně-technické parametry, kterých se dosahuje propracovanějšími konstrukcemi rámů a trojsklem. Díky výborným tepelně-izolačním vlastnostem tak lze dnešní špičková okna použít také v domech s energetickou třídou A0 (téměř nulové). Výrobcům se daří zvyšovat také odolnost a trvanlivost okenních rámů a snižovat jejich nároky na údržbu. A co ještě?

1. Panoramatický výhled

Kdo by nechtěl, aby jeho obývací pokoj téměř splynul se zahradou a aby z něj v létě mohl vyjít na terasu tak snadno, jako kdyby se pouze procházel po jediné velké místnosti? Žádné překážky, jen světlo, výhled a pohodlí. Právě to umožňují velkoformátové zdvižně-posuvné dveře, tedy HS portály, skutečný hit v rodinných domech. Přinášejí do interiéru množství světla a vytvářejí pocit otevřenosti a vzdušnosti. Přechod mezi interiérem a exteriérem je plynulý, hranice mezi místností a terasou nebo zahradou tak může během teplých dní zcela zmizet.

Okna s panoramatickým výhledem

Zdroj: Schüco

HS portály jsou sestavené z poměrně velkých paralelně posuvných elementů a umožňují realizovat skutečně rozsáhlé zasklené plochy – na celou výšku podlaží (2,7 m) a s délkou až do 19 m (konkrétní rozměry závisí na konstrukci profilů). Maximální šířka jedné otevřené části (bez předělení) je obvykle do 5 m. Velký formát zasklení ovšem znamená také velkou hmotnost křídla, což klade vysoké nároky na nosnost profilu i na kvalitu systému, který umožní komfortní manipulaci. Hliníkové a dřevo-hliníkové systémy zvládají tyto požadavky se ctí, z plastových patří ke špičce profily z kompozitních materiálů (na bázi PVC a skelných vláken). Praktické je objednat si HS portál i s posuvnými síťkami proti hmyzu.

HS portály mají souběžné posuvné elementy a umožňují realizovat velké zasklené plochy. Jejich výhodou je také plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem (podlahy jsou v jedné úrovni).

2. Lepší výhled také z podkroví

Výhled na oblohu je sice působivý, v podkroví by ovšem neměl být jedinou možností. Proto je důležité pamatovat na vhodnou výšku, ve které budou střešní okna osazena. Také v této oblasti jsou přitom možnosti větší než v minulosti. Například výklopně-kyvné střešní okno se spodním ovládáním (klikou na dolním okraji) poskytuje pohodlí, maximum denního světla i skvělý výhled na okolí. Zajímavým produktem v nabídce společnosti VELUX je také doplňkové fasádní okno, které lze zkombinovat se střešním oknem, nebo spojovací prvek umožňující napojení střešního okna na další fasádně otevřené výplně.

02_VELUX_122727-01-XXL

Střešní balkon VELUX Cabrio. Zdroj: VELUX

Další možností, jak se v podkroví dá rozšířit nejen výhled, ale také samotný prostor, je střešní balkon. Když je „zavřený“, splývá s rovinou střechy a vypadá jako klasická kombinace střešního a doplňkového okna. Otevřete ho několika jednoduchými pohyby, najednou máte k dispozici zcela jiný prostor.

Přečtěte si také:
Podkrovní byt plný světla, prostoru a šikovných řešení

Střešní balkon VELUX Cabrio má subtilní rámy, díky kterým se do interiéru dostává více denního světla. Je zasklený nízkoenergetickým trojsklem s hodnotou hlukového útlumu 37 dB a vybavený samočisticí vrstvou a vrstvou proti orosení vnějšího skla. Otevírá se snadno: 

  1. Horní okno otevřete stejně jako běžné střešní okno VELUX se spodním ovládáním.
  2. Spodní okno je potřebné pouze potlačit dopředu. Tím se zároveň vysune boční bezpečnostní zábradlí.

3. Automatické větrání (i bez úniku tepla) 

Čím dál tím přísnější normy nás nutí stavět domy perfektně zateplené a dokonale utěsněné. Jenže důležitá je nejen energetická úspornost, ale také čerstvý vzduch v interiéru. Při větších koncentracích mohou totiž způsobit problémy (technické i zdravotní) pouhé vodní páry a oxid uhličitý produkovaný při běžných činnostech v domácnosti nebo při dýchaní. Je tedy potřebné dostatečně větrat. Možností je přitom několik. V principu si můžete udělat z větrání pravidelný rituál, nebo se spolehnout na automatiku. V této oblasti nabízejí někteří výrobci systém dálkového ovládání střešních oken, který automaticky reguluje jejich stínění i otevírání, čímž zabezpečí v interiéru příjemné klima i čerstvý vzduch. Další možností je řízené větrání, které může být buď centrální (se systémem rozvodů), nebo decentralizované (jednotlivé větrací jednotky jsou osazeny v obvodových stěnách anebo v okenních rámech). Oba systémy přitom nemusí, ale mohou být vybaveny rekuperací (zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu). Okny tedy můžete větrat nejen automaticky, ale také s minimálními tepelnými ztrátami.

Přečtěte si také:
Více světla vpustila do půdního bytu okna a světlovody

4. Nové barvy

V moderní architektuře jsou trendem okna s matnými rámy v elegantních tmavých barvách – černé, antracitové, šedé… Pro hliníková okna jsou tyto odstíny přirozené, ale i dřevěná a plastová se dokážou tomuto trendu přizpůsobit. Jednou z možností je hliníková „kapotáž“ – dřevo-hliníkovým a plastově-hliníkovým oknům dodávají hliníkové profily na vnější straně moderní vzhled a zvyšují také jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům. Dřevo nebo plast z vnitřní strany se zase starají o tepelně-izolační vlastnosti a podobu ze strany interiéru, případně také o příznivější cenu. U plastových oken poskytují široké možnosti na změnu vzhledu také barevné povrchové úpravy, které obvykle zlepšují i vlastnosti okenního profilu. Používají se na to jednak speciální fólie, které se na plastový profil zjednodušeně řečeno nalepí (tzv. laminace), nebo se rámy nastříkají, resp. nalakují. Barevné možnosti jsou přitom široké – od metalických odstínů až po odstány z RAL vzorkovníku.

Prosklený obývací pokoj

Zdroj: iStock

5. Bezpečnost 

Policejní statistiky hovoří jasně: Až třetinu případů vloupání tvoří vniknutí do domu nebo bytu přes okno. Při jejich výběru je proto dobré pamatovat také na to, aby dokázala odolávat zlodějům. Podstatné je kvalitní kování s dostatečným počtem bezpečnostních bodů (tzv. hříbků) – tři jsou solidní základ, čtyři (po jednom na každé straně okna) už znamenají certifikovanou bezpečnostní třídu.

Zamykání oken

Zdroj: istock

Okna se dvěma nebo jedním bezpečnostním bodem odolávají vloupání jen velmi slabě. Na trhu jich je ovšem vysoké procento, proto je dobré se o tuto záležitost při koupi zajímat. Bezpečnostní body jsou dvoudílné – jeden díl je v rámu, druhý na křídle. Při zavření okna do sebe zapadnou, díky čemuž se rám pevně spojí s okenním křídlem. Bezpečnost okna zvýší také trojsklo, požadavky vysoké ochrany splňuje lepené bezpečnostní sklo s fólií. Moderní ochranu tvoří elektromagnetické zabezpečení s napojením na pult centrální ochrany nebo mobilní telefon.

Přečtěte si také:
Ukrytý před nechtěnými pohledy: I ​​prosklený dům může chránit soukromí
Rolety vnější

Zdroj: Climax

6. Stínění s automatikou

Vhodně orientované velké zasklené plochy pomáhají v zimě maximalizovat solární zisky, čímž snižují náklady na topení. V létě se ovšem neobejdou bez stínění. Samozřejmě, nejúčinnější je stínění z vnější strany. Na výběr je zde více možností – od exteriérových žaluzií, rolet a okenic až po markýzy.

Na pohon vnějších rolet se dá využít také solární energie. Nepotřebují tak přívod elektřiny, což je ideální při dodatečné instalaci.

Nejoblíbenější jsou přitom stínicí systémy s motorickým ovládáním a řízené automatikou. Snímače reagující na počasí zlepšují efekt ochrany interiéru před přehříváním, případně také chrání samotný stínicí prvek (např. větrná a dešťová automatika u markýz). Například vnější rolety se v létě, když svítí slunce, a v zimě při nízké vnější teplotě během chladných nocí díky snímačům samy okamžitě spustí. Naopak, když v zimě zasvítí slunce, rolety se vytáhnou, aby se mohl vyhřát interiér.

Text: Erika Kuhnová

Foto: archiv firem, iStock

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: bezpecnost okno podkrovní byty střešní okna trendy v bydlení vetrani
Sdílejte článek

Diskuze