Fasáda prozradí mnohé o vás i vašem domě

29. 06. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Křiklavé barvy asi nebudou doménou introvertních a konzervativních povah. Milovníci klasiky a střídmé elegance nejspíš vsadí na neutrální odstíny šedé. Ekologové obloží svůj dům dřevem a odhalí kámen… Více o estetickém řešení fasád nám prozradí designer David Plouhar.

Znovuobjevená šedá

Dá se při výběru fasády hovořit o nějakých trendech? Designer David Plouhar ze studia Monello, jenž je autorem nového vzorníku fasádních barev Duhově krásný od značky Cemix, hovoří následovně: „Erupci pestrobarevných fasád vystřídala umírněnější fáze. Nosí se světlejší, přírodní a tlumené odstíny. V oblibě je také zvýraznění vybraných architektonických prvků nebo částí stavby dřevěnými, cihlovými či kamennými obklady.“ Podle designéra Plouhara je dnes velmi populární kombinovat na fasádě neutrální, ale nadčasové šedé odstíny s teplejšími okrovými barvami nebo s výraznější červenou a cihlovou. Velmi elegantně působí také kombinace šedé fasády s již zmiňovanými dřevěnými obklady.

Dobře zvolená barva fasády působí v krajině přirozeně.

ZC_RD_Brandys_2

Zvolena Cemix Silikonová omítka zatíraná 1,5 mm aplikovaná na vysoce paropropustnou Cemix Lepicí a stěrkovací hmotu DIFUZNÍ.

realizace-gadline

Zvolen zateplovací systém Cemix THERM M BASIC, Silikonová omítka zatíraná 1,5 mm.

Pozor na křiklavé odstíny

Výrazná individualizace fasád pomocí sytých odstínů je spíše na ústupu, ale úplně nevymizela. „Někdy jde o záměr architekta a k danému projektu syté barvy (přírodních odstínů) prostě sednou. Někdy si ovšem prosadí svou investoři, kteří mají nutkání křiklavou fasádou upoutat pozornost svého okolí,“ vysvětluje David Plouhar. Bohužel, ještě dnes tak můžeme narazit na novou zástavbu, která připomíná jarmark s domky jako z cukrové vaty. Nic naplat, že projektanti, architekti, designéři i stavební úřady opakovaně apelují na majitele staveb, aby při realizaci fasád mysleli na své sousedy a respektovali krajinný a historický ráz místní zástavby.

VC_Kuncice_ZS_1_SQ

Výrazné barvy fasády se často používají při rekonstrukcích, kdy majitelé vychází z původní barvy. Cemix Silikonová omítka zatíraná 1,5 mm, zateplovací systém THERM P BASIC SILVER.

Dvur_Saloun

Cemix Silikátový fasádní nátěr, Akrylátový fasádní nátěr.

Pohrajte si s povrchovou úpravou

IMG_7198u_2Osobitý charakter může každému domu dodat nejen použití zajímavé barevné kombinace či efektních obkladů (které jsou poměrně drahou záležitostí). Svéráznou podobu fasádě propůjčují i nejmodernější povrchové úpravy omítek a různé strukturované povrchy. Zdánlivě nevýrazný a pro někoho dokonce nudný dům pod takovým kabátem rázem ožije. „Technologické zpracování povrchů neuvěřitelně postoupilo a nedá se říci, že by ten který povrch byl právě „in“. „K jednoduchým tvarům současné architektury dobře ladí dokonale vyhlazené a filcované omítky, u nichž lze dosáhnout až sametového povrchu. Na druhé straně jsou stále módní i strukturované povrchy, ke kterým patří klasické zatírané a rýhované struktury. Překvapivě se v módě stále drží i omítky břízolitového typu, kde lze hovořit o jisté renesanci této strukturální povrchové úpravy. Velmi efektně pak mohou působit kombinace filcovaných omítek se strukturovanými.“, pokračuje designer Plouhar.

Šlechtěné omítky nabízejí dva typy designu povrchu: zatíranou nebo rýhovanou strukturu omítky. Obě struktury jsou dostupné v různých odstínech a zrnitostech.

Struktury omitek CEMIX

Struktury omitek CEMIX

Chcete-li získat přehled, jaké se dnes nabízí možnosti při finálních úpravách fasád, ideálně vám poslouží webové stránky www.spickovezatepleni.cz.

P1020882

Nepodceňujte technické řešení

Fasáda samozřejmě ale není jen o estetickém ztvárnění a designu. Měla by splňovat i určité technické požadavky. Výběru materiálů a technickému řešení bychom měli věnovat minimálně stejnou péči jako vzhledu – hlavní funkcí každé fasády je ochranná a izolační. Fasáda by měla chránit obvodové zdivo před působením přírodních živlů a zajišťovat určitý tepelný komfort uvnitř domu.

Podle druhu podkladní vrstvy (zateplená/nezateplená fasáda, typ izolantu apod.) a klimatického zatížení mohou zákazníci volit materiály na akrylátové, silikonové, silikonsilikátové, silikátové nebo minerální bázi. Materiál a konkrétní technické řešení fasády může být přitom limitující při výběru samotného designu. Jeden příklad za všechny: Odstín povrchové úpravy zateplovacích systémů je vhodné volit světlejší (s vyšším indexem odrazivosti), zákazníci se vyhnou vysokému tepelnému zatížení a případnému poškození vrstev zateplovacího systému. Ve vzorníku Duhově krásný však většina odstínů vyhovuje použití na zateplovacích systémech.

www.spickovezatepleni.cz

Průvodce novou fasádou

Ať už stavíte nový dům nebo rekonstruujete starý, volba nové fasády bude z těch příjemnějších rozhodovacích procesů a může se zapojit celá rodina. Myslete na to, že fasáda je vaší vizitkou a neměla by se okoukat. Pokud si nevíte rady a potřebujete poradit s designem nebo s technickým řešením, vyčerpávajícím zdrojem informací a kontaktů pro vás budou právě stránky www.spickovezatepleni.cz. „Značka Cemix má ve svém portfoliu jednu z nejucelenějších nabídek fasádních materiálů a systémů na trhu, vzorník s bohatou škálou odstínů a k tomu navíc skvělý servis a poradenství. Nové webové stránky pomohou laické veřejnosti zorientovat se v dnešní široké nabídce fasádních technologií,“ dodává na úplný závěr David Plouhar.

www.spickovezatepleni.cz

ZDROJ: PR článek společnosti LB Cemix, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: barvy břizolit fasada rekonstrukce stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze