Jak přestavět polovinu dvojdomku, abyste měli dost místa a soukromí?
Na hlavní tepně v bratislavském Ružinově stál malý dvojdomek, jehož jedna polovina prošla významnou proměnou.
Architekti Michal Lang a Borislav Benedek místo ní navrhli pohodlný moderní dům. Novostavba je domovem jednoho z nich – Michala Langa a jeho čtyřčlenné rodiny. Cílem proměny bylo vytvořit kvalitní bydlení pro čtyřčlennou rodinu, což zahrnovalo sekundární požadavky, jako dostatek soukromí i navzdory rušné ulici a zvětšení obytného prostoru.
Architekti z ateliéru LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS připravili návrh, který respektuje podstatu místa a původní archetyp dvojdomku se sedlovou střechou. I když původně plánovali jen přestavbu a dostavbu poloviny dvojdomku, nakonec se situace změnila. Důvodem byl nevhodný stav původních konstrukcí, takže řešili prakticky novostavbu. Výsledek však splňuje všechny požadavky majitelů.
Kompaktní fasáda jako bariéra před ruchem ulice
Dopravní ruch na Bulharské ulici narůstá především ve špičkách. Proto bylo nutné hledat řešení, která by stavbu i pozemek odhlučnila a ukryla před nechtěnými pohledy. Částečně to vyřešila kompaktní uliční fasáda – tvoří bariéru od rušné ulice. Uliční zástavbu a dostavbu domu sjednocuje obklad z lícových cihel. Další způsob, jak zmírnit negativní vlivy okolí, našli architekti v rozložení jednotlivých místností, tedy v samotné dispozici nového domu.
Denní zóna přechází do zahrady
Projděme si dispoziční řešení krok za krokem. Dovnitř vstoupíte ze severozápadní uliční strany a ocitnete se v zádveří s šatnou a technickým zázemím domu. Od vchodu je přístupna i toaleta pro hosty s umyvadlem. Vstupní část domu volně přechází do prostoru jídelny se zabudovaným kuchyňským koutem.
Její součástí je jednoramenné schodiště do podkroví, působící jako zavěšené ve vzduchu. „Původní plocha rodinného domu a nynější jídelny se pozvolna rozšiřuje o plochu obývacího pokoje. Je jednopodlažní, doplněná o světlík a zelenou střechu. Tvoří hlukovou, prachovou a také optickou bariéru vůči Bulharské ulici. Obě plochy orientované na jihovýchod propojuje rozměrné prosklení, díky němuž se stává zahrada součástí interiéru. Na ni navazuje terasa,“ konkretizuje Michal Lang – jeden z autorů proměny a zároveň majitel domu. Denní část domu je v přízemí doplněna o noční část – ložnici rodičů. Patří k ní průchozí šatna a samostatná koupelna.
Zateplení, keramický obklad, PIR panely
Obvodové konstrukce domu jsou zatepleny izolačními lamelami z minerální vlny. Fasády sjednocuje kontaktně lepený lícový keramický obklad. Nová konstrukce krovu zvedla úroveň hřebenu sedlové střechy o půl metru – právě díky tomu bylo možné zobytnit podkroví. Střešní rovina je zateplena nadkrokevní izolací z PIR panelů a minerální vlny. Ukončena je falcovanou hliníkovou krytinou v šedobílém odstínu.
Monochromatický interiér zvýraznil přírodní materiály
Rukopis ateliéru LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS nepřehlédnete ani v interiéru. Zvolili monochromatický základ, díky němuž vyniká kresba přírodních materiálů. „Kompozici dotvářejí precizní detaily zařízení zhotoveného na míru a vybraný mobiliář s doplňky. Přízemí provází kombinace pohledových betonových ploch stěn a stropu, ke kterým jsme ladili vestavěné kusy nábytku v teplém, světle šedém odstínu.
Plochy podlahy sjednocuje masivní šedá dubová podlaha, barevně laděná k pohledovému betonu. Na podlaze v podkroví je přírodní lino. Pohledové plochy šatníku ladí se stěnami v bílém matném odstínu a podtrhují barevnost a strukturu přiznaného krovu. Doplňkové nábytkové prvky „loftu“ a koupelny jsou vyrobeny ze smrkové biodesky. Koupelnu jsme řešili kuličkovou bílou matnou mozaikou a doplnili jsme ji o barevnou stěrku v odstínu spárovací hmoty,“ konkretizují autoři dnes už realizovaného návrhu.
Otevřený prostor i v podkroví
Na schodišti nás kromě jeho odlehčené podoby (i když je z oceli) zaujalo něco jiného. Do podkroví nevcházíte mezi dvěma stěnami, ale vstoupíte do otevřeného prostoru. V podkroví domu našel místo otevřený multifunkční prostor s televizí a roztahovacím futonem pro hosty. Díky minimální bariéře v podobě čtyř lanek zábradlí se dá z podkroví lehce komunikovat s přízemím.
V podkroví jsou též dva dětské pokoje, které fungují jako společný otevřený prostor. Formálně ho na dvě části rozděluje nábytkový blok šatny. Užitná plocha jednopodlažního domu se zvětšila z 88 m2 na 150 m2. Podařilo se to nejen díky rozšíření hmoty přízemí, ale i doplněním podkroví. Takže stavba v konečném důsledku nepůsobí rušivě ani po radikální proměně. Díky použitým materiálům a dispozičnímu řešení spíše naopak. A poskytuje všechno podstatné pro život mladé rodiny.
RD Bulharská
architektonický ateliér: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS
autoři: Ing. arch. Michal Lang, Ing. arch. Borislav Benedek
lokalita: Bratislava-Ružinov, místní část Trnávka
plocha pozemku: 385 m2
zastavěná plocha: 114,35 m2
podlažní plocha: 149,49 m2
návrh: 2018 – 2019
realizace: 2019 – 2021
Sabína Zavarská
Foto: WELINNA