Úsporný dům vznikl z ruin. Světla má na rozdávání
Umíte si představit vesničku se sto třiceti registrovanými obyvateli v údolí španělského borového lesa? Touto vesničkou je Frumales v provincii Segovia. Kamenné stavby, citelný dech historie a svahy, které jsou kombinací úrodné zemědělské půdy a lesů, mají silné charizma.
Na parcele v blízkosti potoka, která vznikla spojením tří různě deformovaných neudržovaných pozemků, stály staré stavby, které se už nedaly nazvat jinak než ruiny. Cílem investora bylo na této ploše vytvořit příjemný rodinný dům, který by navázal na historické zvyklosti a zároveň nabídl všechno potřebné pro současný život.
Lehká dřevěná konstrukce ukrytá za zdmi z původního kamene
Autoři nové stavby Roberto Lebrero a Borja Gómez návrhem přiznávají hodnotu lokality i materiálů, které pocházejí z ruin. Tyto momenty se pro ně staly výchozími body. V autorské zprávě vysvětlují:
„Ke konečnému řešení nás přivedlo opětovné použití materiálu, pochopení starých místních stavebních technik a výběr správného konstrukčního systému. Díky betonovému rámu je obytná rovina vyvýšena nad terén. Tento konstrukční rám určuje hlavní linii, z níž vyrůstá lehká, samostatně stojící dřevěná konstrukce, definovaná střešní krytinou. Je pečlivě navržena, nařezána a osazena na místo, aby definovala geometrii, objem a materiálnost prostoru.“
Lehkou konstrukci ze dřeva však na první pohled nevidíme – obklopuje ji a ukrývá vícevrstvá fasáda, která vznikla opětovným použitím původního kamene z ruin. Díky tomuto řešení získal nový dům vynikající izolaci a tepelnou stabilitu.
Flexibilní interiér s jasným plánem
Interiér je řešen jako otevřený a flexibilní prostor s jasnou dispozicí. Směrem k ulici, kde bylo důležité ponechat co možná nejpůvodnější vzhled, jsou umístěny obslužné prostory s malým přístupovým patiem. Obytné prostory jsou orientovány směrem k soukromé vnitřní zahradě, vůči které se otevírají.
Zajímavostí ložnic je vytvoření meziposchodí bez konkrétního využití. Autoři tento prvek nazývají „sobrado segoviano“. Dá se použít na hru, jako malý odpočinkový či úložný prostor, ale funguje i jako stínicí či dekorativní prvek.
Křížové výhledy a dostatek světla
Autoři stavby důsledně vybírali i umístění a výšku oken – umístili je tak, aby umožňovala dostatek přirozeného světla, ale i pěkné výhledy. Díky promyšlenému umístění se do interiéru dostává více křížových výhledů, které zintenzivňují propojení interiéru s okolním prostředím. Vazby mezi vnitřkem a zahradou dotváří terasa a několik dalších meziprostorů.
Jak ušetřit energie v drsném prostředí?
Architekt musel při návrhu zohlednit též skutečnost, že v této oblasti jsou drsné povětrnostní podmínky, velmi chladné zimy, ale i opačně, horká léta. Právě proto do stavby implementoval tradiční strategie se specifickým důrazem na udržitelnost a kritéria úspory energie. Díky nim se podařilo domu dosáhnout nejlepšího hodnocení ve španělském energetickém standardu.
Stavba je zabalena do velkorysé izolace tvořící kryty s vysokou tepelnou setrvačností – využívají tepelnou oscilaci mezi dnem a nocí. Výška střechy a umístění oken umožňují příčné větrání. O teplo v celém domě se v drsných měsících stará centrální krb.
Fru house
autoři: Roberto Lebrero, www.robertolebrero.com, a Borja Gómez
struktura: Borja Gómez, Euteca (Juan de la Torre – Wood joints)
inženýrské práce: Miriam González Moya
dodavatel: Francisco Muñoz
stavební inspektor: Ángel Montalvillo
lokalita: Frumales, Segovia, Španělsko
plocha: 214 m2
realizace: 2020
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Imagen Subliminal (Miguel de Guzmán + Rocío Romero, imagensubliminal.com/casa-fru
Zdroj: časopis Môj dom