
Zdražování bydlení? V některých evropských zemích domy naopak zlevňují
Krize bydlení nebere konce. Za patnáct let se v Česku ceny nemovitostí zvýšily více než dvojnásobně - konkrétně o 140 %. Česko není jediné, v Evropě jsou země, kde je problém stejně citelný nebo ještě horší. Také jsou ale země, kde domy naopak zlevňují.
Pokud jde o Česko, je jasné, že je rozdíl, zdali se bavíme o velkých městech nebo malých obcích. Bydlení zdražuje všude, jen se na některých místech ceny zvedají rychleji – typicky v Praze a Brně. V průměru ale za posledních 15 let ceny skočily o 140 %. Přitom průměrná hrubá mzda vzrostla jen o 40 %.
Některé země jsou na tom podobně. Maďarsko, Estonsko, Litva nebo Lotyšsko, všude tam by dnes pořídili dům za stejnou cenu, kolik v roce 2010 stály domy dva.
Krizi bydlení řeší skoro celá Evropa, problémy hlásí i Francouzi, Němci, Poláci nebo obyvatelé Beneluxu.
Přesto jsou výjimky.
Itálie nebo Řecko zlevňují
Ve Španělsku se průměrná cena nemovitostí od roku 2010 prakticky nezměnila. A Řecko nebo Itálie dokonce zlevnily.
Jak je to možné?
V průběhu roku 2024 začaly ceny rezidenčních nemovitostí v Itálii o několik procentních bodů růst. To ale nic nemění na to, že oproti roku 2010 je průměrná cena bytů a domů až o 25 % nižší.
V Itálii došlo v posledních letech k vysokému růstu cen energií, potravin a spotřebního zboží. K tomu můžete přičíst demografický aspekt – populace stárne. Problémy má také bankovní sektor. Tamní banky nejsou ochotné poskytovat hypotéky v takové míře jako jinde, mnoho potenciálních žadatelů označí banky za rizikové klienty.
Řecko prochází bolestivou cestou vnitřní devalvace. Dluhová krize rovněž sráží ceny domů a vil dolů, a to někde až o třetinu.
Domeček pod dva miliony? V některých řeckých městech takový seženete
Pro Itálii i Řecko platí, že rozvinutá centra, jako jsou Milán, Řím nebo Atény, jsou atraktivními lokalitami pro bydlení a ceny zde rostou. Obě země mají ale rovněž agrární regiony, odkud se lidé spíše vystěhovávají. Nejlevněji nakoupíte třeba ve městech Kilkis nebo Karditsa, které jsou hluboko v řeckém vnitrozemí. Dům s obytnou plochou 100 m2 zde může stát pod 70 000 Euro – takže necelých 1 800 000 Kč.
Text: Marek Konvalinka
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME