Přírodní materiály zútulňují domov. Jak vytvořit v interiéru harmonii s dotykem přírody?
Podobně jako nábytek s organickými tvary i dotváření interiérů přírodními materiály dokáže proměnit atmosféru v bytě či domě k neuvěření. Vyhovují i bezodpadovému životnímu stylu. Které a jak použít v domácnosti?
Mezi nejoblíbenější přírodní materiály v interiérovém designu patří juta, ratan, proutí, kámen, dřevo, korek, bambus, kůže a tkaniny, zejména len či bavlna. Výhodou těchto materiálů je i nenáročné zpracování, které nezatěžuje přírodu tak extrémně jako umělé prvky.
Protože domácnosti zahrnují čím dál více technologií, přírodní materiály pomáhají udržovat rovnováhu a zároveň nám připomínají, co je v životě důležité. Kromě toho, že přírodní materiály vypadají skvěle, jejich použití v domácnostech má mnohé další výhody. Jaké?
Přinášejí klid
Jedním z hlavních důvodů oblíbenosti přírodních materiálů v tomto hektickém období, kdy cítíme nejistotu a obavy z různých stran, je fakt, že vytvářejí spojení mezi přírodou venku a pohodlím mezi čtyřmi stěnami. Dřevo, kámen nebo kůže působí v interiéru relaxačně a podporují duševní zdraví.
Přírodní materiály jsou součástí vícero oblíbených interiérových stylů, včetně boho, eklektického, středomořského a venkovského. K těm nejvíce trendy patří: jasanové dřevo, červený travertin, bukové tyče, vlákna z agáve, naplavené dřevo s kořeny, kokosové skořápky, korek či ratan.
Snadno se kombinují
Přírodní materiály se dají velmi jednoduše kombinovat s dalšími prvky. Svědčí jim terazzo obklady, skleněné, ale i obyčejné bílé stěny. Mají též sílu zjemnit industriální styl interiéru. Jsou všestranné. Velmi rychle promění váš domov v luxusní wellness oázu nebo útulné místo pro odpočinek u knihy či příjemnou kulisu pro společenské setkání.
Ve velkém i v malých detailech
Organičnost v interiérech funguje dvěma způsoby – dřevěné nebo kamenné stěny jsou působivé samy o sobě. Pokud tuto možnost nemáte a jen začínáte se zútulňováním prostor, zvolte drobnosti.
Ozdobte interiér detaily z přírody, použijte mušle, sušené květiny, korály nebo pírka. Zajímavý doplněk vytvoříte i ze starých předmětů zachovaných z původní stavby, například použitím starých dřevěných dveří či okenic jako dekorací nebo odhalením částí konstrukce.
Náš tip: Víte o tom, že konferenční stolek do obýváku může být i z kamene? Nebo co byste řekli na skříňky do ložnice s ratanovými dvířky? Nezapomeňte ani na rostliny, které zkrášlí každou místnost bez ohledu na zvolený styl.
Použitelnost v každé místnosti
Přírodní materiály můžete použít v kterékoliv místnosti. Představte si kvalitní dřevěné podlahy v ložnici, stěnu z tradičního kamene v obýváku a kombinaci staré dlažby a dřeva v kuchyni.
Použití kamenných obkladů nebo zástěn v koupelnách připomíná luxusní wellness. Díky nevelkým změnám vytvoříte pohodlný životní prostor, který vám bude neustále připomínat sílu a krásu přírody.
Organický tvar v interiérovém designu
Kromě přírodních materiálů se v interiérech čím dál častěji objevují takzvané organické tvary. Jsou to plynulé linie, obliny a křivky, které čerpají inspiraci z přírody. Neomezuje je struktura ani hladké linie nebo ostré úhly. Tyto tvary vidíme na moderních sedačkách, dřevěném nábytku, někteří architekti při rekonstrukcích zaoblují přímo i zdi v interiérech.
Funkce organických tvarů
Zaoblené rohy a hladké měkké formy navozují v místnosti pocit klidu a relaxace, přispívají k pocitu pohody. Křivky mají uklidňující účinek na psychiku a zjemňují prostředí, díky čemuž snadno vytvoříte útočiště – prostor, kde se můžete „uvelebit“ či schoulit a zbavit se stresu.
Nezapomeňte na přirozené světlo
Všechny organické materiály jsou nejkrásnější, pokud máte v domácnosti dostatek přirozeného světla. Nezakrývejte okna těžkými a tmavými závěsy, pokud to není nutné.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME