Zdroj: istock.com

Koupelna uklizená jako od profesionála? S těmito jednoduchými kroky to zvládnete taky!

21. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Toužíte po koupelně, která bude nejen zářit čistotou, ale také v ní budete mít jistotu, že na vás nečíhají zákeřné bakterie či plísně, které pouze čekají na vhodný okamžik? Tak přesně toho můžete dosáhnout pomocí následujících triků na hloubkové čištění koupelny.

Tato příručka vás povede krok za krokem – od postupu pro odstranění vodního kamene ze sprchové hlavice až po nejjednodušší (a nejméně nechutný) způsob drhnutí toalety. Proces hloubkového čištění koupelny není zas tak složitý, jak si možná myslíte – stačí, abyste postupovali podle níže uvedených bodů a my vám zaručujeme, že se bude blýskat každý centimetr.

Koupelna naše každodenní…

Podle rozsáhlých výzkumů špičkových mikrobiologů je koupelna místem až příliš citlivým na hromadění nečistot. Díky super účinným postupům však můžete veškeré bakterie a špínu zničit rychlostí blesku.

Pravidlo č. 1 pro udržování čistoty v koupelně? Udržujte ji v suchu! Při úklidu tedy dbejte na to, abyste dobře osušili všechny povrchy. Ať už si antibakteriální úklid rozdělíte na menší úkony, nebo hloubkovou očistu koupelny provedete najednou jednou za čas, eliminujete tím většinu prací potřebných k udržování hygienické čistoty.

Tipy, které byste měli vždy dodržovat:

  • Noste gumové rukavice – zabráníte tak kontaktu pokožky s jakýmikoliv chemikáliemi nebo dráždivými látkami.
  • Vždy mějte k dispozici kartáč na drhnutí, houbu, měkké čisticí utěrky bez žmolků, čisté suché hadry a papírové ručníky. Nikdy nevíte, co z toho budete zrovna potřebovat.
  • Mějte po ruce starý zubní kartáček – pomůže vám s uvolněním plísně nebo nečistot z okolí kohoutku nebo odtoku.
  • Zkontrolujte dostupné čisticí prostředky – ujistěte se, že máte dezinfekční prostředky, odstraňovače usazenin a čisticí prostředky vhodné pro každý povrch.
Bakterie v koupelně pod mikroskopem

Zdroj: istock.com

Odstraňování vodního kamene ze sprchové hlavice

Proč: Ve sprchové hlavici se může nacházet Mycobacterium avium, patogen spojený s plicními chorobami. Každé zapnutí nevyčistěné sprchy vám tak může poslat miliony bakterií přímo do plic.

Co dělat: Vezměte to shora – do igelitového sáčku na potraviny nalijte dostatečné množství bílého octa (tolik, aby byla tryska sprchové hlavice zcela ponořená), důkladně ho zavažte a položte na místo, kde se přes noc odmočí. Ráno jej vyjměte a opláchněte vodou.

Přečtěte si také:
Jak by měla vypadat dobře naplánovaná rodinná koupelna

Čištění sprchového závěsu nebo dveří

Proč: Bakterie ze sprchové hlavice (a z vašeho těla) mohou ulpět ve vaně.

Co dělat: Plastové sprchové závěsy a rohožky vyperte v pračce s běžným pracím prostředkem spolu s několika starými ručníky, které pomohou odstranit mýdlové usazeniny a plísně. Nechte vysušit.

Na očištění sprchových dveří si vyrobte speciální pastu tak, že přidáte několik kapek destilovaného bílého octa do 2 dcl jedlé sody; pastu naneste přímo na dveře (je hustá, takže bude na dveřích držet a nebude stékat či opadávat). Nechte hodinu působit a poté utřete mikrovláknovou utěrkou. Opláchněte a utřete do sucha novou suchou mikrovláknovou utěrkou.

Vana není (při běžném zašpinění) příliš náročná na úklid. Obvykle ji stačí vydrhnout jednou týdně. Pro větší lesk ji však napusťte horkou vodou a poté vypusťte. Naneste čisticí prostředek na koupelny a před vydrhnutím nechte 15 minut působit. Chcete-li si ji takto čistou a zářivou udržet co nejdéle, otřete po sprchování kondenzát ze všech povrchů a nechávejte denně na hodinu otevřené okno, abyste snížili vlhkost v místnosti.

Čištění sprchového závěsu a spárů

Zdroj: istock.com

Osvěžte zašlé spáry

Proč: Spárovací hmota je porézní, a tak bývá velmi náchylná k růstu bakterií.

Co dělat: Kartáč na spáry namočte do bělidla a vydrhněte všechna zabarvená místa. Nezapomeňte přitom místnost důkladně větrat. Každých šest měsíců spáry nanovo utěsněte, abyste zabránili pronikání vlhkosti a nečistot.

Přečtěte si také:
Čištění odtoků, baterií, spár a péče o pračku. Jak na důsledný úklid koupelny

Čištění koupelnových povrchů, stěn a stropů

Proč: Mýdla (i nečistoty a kožní buňky, které odstraňují) zanechávají mikroskopický film.

Co dělat: Postříkejte desky, stěny a strop univerzálním čisticím prostředkem, zapněte sprchu a pouštějte horkou vodu, dokud se nevytvoří pára (asi pět minut). Vypněte vodu, při odchodu zavřete dveře a nechte páru a čisticí prostředek 20 minut prolnout. Poté otřete všechny povrchy čistým hadříkem. Chcete-li se dostat na vyvýšená místa, použijte čistý suchý mop z mikrovlákna. Nezapomeňte otřít také podlahovou dlažbu, ale až po skončení ostatních prací.

Chcete-li minimalizovat vodní stopy na keramických dlaždicích, jednou ročně naneste vrstvu autovosku. Voda se bude srážet a stékat. Na neomítnutých stěnách a stropech může pomoci nátěr odolný proti plísním.

Čistění toalety a koupelnových povrchů

Zdroj: istock.com

Zářivě čistá toaleta

Proč: Víte, že při zpomaleném záběru připomíná spláchnutí toalety ohňostroj? A protože bakterie zůstávají v míse i po spláchnutí, mohou bakterie, jako jsou E. coli a salmonela, vyletět do vzduchu a přistát na sedátku, madle a dalších površích.

Co dělat: Do mísy nasypte šálek jedlé sody. Nechte ji několik minut působit, vyčistěte kartáčem či záchodovou štětkou a spláchněte. Stále vidíte skvrny? Vlhká pemza je dostatečně abrazivní, aby odstranila vodní kámen a skvrny od minerálních usazenin, ale dostatečně jemná, aby nepoškodila povrchy.

V případě extrémního nánosu nečistot investujte do malého elektrického tlakového mycího zařízení. To vám umožní vyčistit těžko přístupná místa z bezpečné vzdálenosti, například místa, kde se panty setkávají se sedátkem. Začněte na nejnižším stupni – budete překvapeni, co všechno se z něj dostane. Při splachování zavírejte víko a používejte ventilátor (nasaje bakterie dříve, než se stihnou usadit). Pokud ještě neukládáte svoje zubní kartáčky a kontaktní čočky uvnitř koupelnové skříňky, máte nejvyšší čas s tím začít.

Přečtěte si také:
Šikovné triky našich babiček, jak uklidit byt i bez chemie

Čištění umyvadla v koupelně

Proč: Připravte se, že tohle vás asi nepotěší: Vítězem, co se počtu bakterií v koupelně týká, se stal odtok umyvadla, který předčil i záchodové prkénko. Zjistilo se, že se v něm nachází tolik bakterií jako na prkénku na krájení syrového masa. A madla vodovodních baterií? Těch se dotýkáte po použití toalety a před umytím rukou, takže si asi umíte představit, jak vypadají ony.

Co dělat: Nalijte do odtoku bílý ocet nebo jedlou sodu a spláchněte horkou vodou. Na kohoutek použijte jednorázové dezinfekční ubrousky, které vám pomohou výrazně snížit množství bakterií. (Naproti tomu mohou utěrky bakterie pouze přenášet z jednoho místa na druhé. Věděli jste, že bakterie ze záchodové mísy žijí v kuchyňském dřezu? To je hrozný fakt!).

Pokud přesto chcete či musíte používat textilní utěrky, pečlivě dbejte na to, kde je která z nich použita a uložena. Když jsou kliky hotové, vyčistěte vodovodní kohoutek nití (ano, čtete správně). Nit je ideální řešení pro vyčištění toho úzkého, špinavého prostoru, kde se základna baterie a kohoutky setkávají s dřezem.

Čištění umyvadla v koupelně

Zdroj: istock.com

Správný způsob praní ručníků

Proč: Mnoho lidí má tendenci je sdílet; a hlavně ručníky zadržují vlhkost – to je recept na bakteriální guláš.

Co dělat: Pokud je pračka vybavena dezinfekčním nastavením, použijte ho (nebo ručníky alespoň vybělte). Každé tři až čtyři dny je pak vyměňujte za čisté.

Mokré ručníky rozložte na tyč, kde může cirkulovat vzduch, místo toho, abyste je věšeli na háček, kde se vytvoří záhyby a nedojde tak k jejich dostatečnému proschnutí. Nezapomeňte také čistit tyč na ručníky; i na ní se hromadí bakterie. A hlavně se vyhněte věšení mokrých ručníků v blízkosti toalety. (Vzpomínáte si na bakteriální sprej, který vznikne při spláchnutí, o kterém jsme mluvili?)

Přečtěte si také:
Nejsou hebké, nevoní a nesají vlhkost? Toto jsou největší chyby při péči o ručníky

Odstraňování nečistot z ventilace v koupelně

Proč: Ventilátor sice pomáhá omezit výskyt plísní a hniloby, ale zároveň vdechuje do vzduchu spoustu částic, které mohou zůstat na lopatkách a ve ventilaci.

Co dělat: Nejprve vypněte jistič. Poté sejměte kryt a namočte jej do teplé vody v kombinaci s prostředkem na nádobí. Pomocí nástavce na vysavači odstraňte nečistoty z lopatek ventilátoru a otřete je vlhkým hadříkem. Z motoru a dalších zákoutí odstraňte prach pomocí tuhého čistého kartáče a nečistoty vysajte vysavačem. Až bude zcela suchý, vyměňte kryt.

Později dejte ventilátor na časový spínač (pokud vám to váš ventilátor umožňuje) a spouštějte jej během každého sprchování a 30 minut po něm, abyste udrželi vlhkost (a spotřebu energie) pod kontrolou.

Odstraňování nečistot z ventilace v koupelně

Zdroj: istock.com

Vyčištění nástrojů na čištění koupelny

Proč: Bez tohoto finálního hloubkového čištění by se vaše záchodová štětka mohla stát živnou půdou pro bakterie.

Co dělat: Nyní se věnujte samotné toaletní štětce, kterou byste měli čistit po každém použití. Zde je návod, jak na to: Upevněte rukojeť štětky mezi již vyčištěné sedátko a mísu, aby se vznášela nad mísou; štětiny polijte bělidlem. Nechte několik minut působit a poté je prolijte džbánem čisté vody. Poté naplňte nádobu na kartáč teplou mýdlovou vodou a nechte ji odstát; špinavou vodu vylijte do záchodu.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com
Zdroj:  How to Clean a Bathroom in 10 Easy Steps (mollymaid.com), Bathroom cleaning: tips & tricks offered by the Get Set Clean professionals

Kategorie: Koupelny
Tagy: cisteni rucniky sprchové hlavice sprchové kouty toalety úklid v domácnosti umyvadla vany vodovodní baterie
Sdílejte článek

Diskuze