Zdroj: iStock

Rosí se vám okna? Známe 6 způsobů, jak tomu zabránit

19. 11. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Přišly chladnější měsíce a spolu s nimi i nemilý problém, kterému musíme doma čelit – rosení oken. A to může způsobit i vážnější poškození oken. Jak se mu vyhnout?  

I když je kondenzace vody na oknech běžnější v chladnějších měsících, když venkovní teploty klesají, může se vyskytnout kdykoliv během roku. Rosení okna vzniká, když se vlhký vzduch v domě či bytě dostane do kontaktu s povrchem, jehož teplota je nižší než teplota vzduchu.

Přečtěte si také:
Tipy a triky na efektivní využití sušičky prádla

Víme, že je kondenzace škodlivá, a to nejen esteticky. Kvůli ní se odlupuje barva nebo lak z rámů oken, škodí dřevěným částem. Potenciálně způsobuje výskyt plísní. Jestli chcete zastavit kondenzaci, musíte snížit vlhkost ve svém bytě. Jaké jsou nejjednodušší způsoby, jak na to?

 1. Často větrejte a otevírejte okna

Větrání je jeden z nejjednodušších způsobů, jak snížit kondenzaci na oknech. Otevřít okna, když je venku chladno, sice nezní moc lákavě, ale snižování vlhkosti je takto opravdu efektivní.

Kuchyne-roseni-oken

Obzvlášť v kuchyni je důležité pravidelné větrání. Zdroj: iStock

Stačí dvakrát za den otevřít okna alespoň na dvacet minut a hned se změní podmínky uvnitř. Kondenzaci můžete minimalizovat i tím, že necháte okna otevřená během činností, které způsobují hodně vlhkosti – vaření, sprchování a sušení oblečení.

2. Udržujte uvnitř konstantní teplotu

Dalším způsobem, jak snížíte kondenzaci vody na oknech, je udržování stabilní teploty v místnostech. Prudké vyhřátí a následné ochlazení nedělá dobrotu. Díky stabilní teplotě v domácnosti zabráníte tomu, aby povrchy vychladly tak, že se na nich kondenzuje voda.

 3. Zabraňte proudění páry v interiéru

Kondenzace vzniká při kontaktu vodních par ve vzduchu se studenými povrchy. Jak snížit množství vodních par v interiéru? Nejvíce vlhkosti vzniká ve vzduchu při vaření. Už i takové jednoduché opatření, jako je přikrytí hrnců pokličkami, zapnutí ventilátoru, digestoře nebo otevření okna, zabrání obávané tvorbě kondenzace na oknech kuchyně.

Přečtěte si také:
Zápachu z cigaret či připáleného jídla je konec: Účinné a ekologické tipy

Pokud máte okno v koupelně, otevírejte ho po každé koupeli a sprchování, aby mohl uniknout teplý a vlhký vzduch pryč. Používejte ventilátor a nechte ho jistý čas zapnutý, i když koupelnu opustíte.

Roseni-oken

Rosení oken může být v domácnostech velkým problémem. Zdroj: iStock

Jestli se na oknech objeví kondenzace, jednoduše ji utřete, abyste odstranili dodatečnou vlhkost. Dobrým zvykem je též zavřít dveře při vaření i sprchovaní, aby se pára nedostávala do dalších místností.

4. Investujte do lepší izolace a zachraňte okna

Jsou to sice větší náklady, ale když máte dlouhodobý problém s kondenzací vody na oknech, je to potřeba. Kvalitní izolace domu nabízí i další výhody, například pomáhá ušetřit energii a snížit vaše účty. Vyplatí se též zvážit inovaci oken na dvojité či trojité zasklení.

5. Přidejte vrstvu antikondenzační barvy

Antikondenzační barva je hrubší než průměrná barva a navrhuje se tak, aby umožnila stěnám absorbovat jakoukoliv vlhkost v místnosti. Tím se zabrání vzniku plísní a kondenzace na oknech. Většinou je určená do místností s vysokou vlhkostí, jako jsou kuchyně a koupelny, ale funguje i v jiných místnostech.

6. Nesušte oblečení v interiéru

Najít místo na sušení prádla v zimních měsících není jednoduché, často jej sušíme v interiéru. Bohužel, právě toto je jednou z největších příčin kondenzace na oknech. Pokud oblečení nemáte kde sušit, tak alespoň v místnosti otevřete okno. Zvažte též investici do odvlhčovače.

Cisteni-oken

Pravidelná údržba oken je velmi důležitá. Zdroj: Vekra

Odborník radí, jak na okna

Kromě zamezení kondenzace vody na oknech je pro jejich dlouhodobou životnost a funkčnost potřebná i další údržba. Jak správně pečovat o okna, jsme se zeptali Ing. Mileny Tomčíkové, ředitelky vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Přečtěte si také:
Chcete si vykouzlit útulný domov s nízkým rozpočtem? S našimi tipy to hravě zvládnete

„Okna doporučuji mýt alespoň dvakrát ročně. Není vhodné je čistit nasucho nebo používat drsné houbičky, abrazivní prostředky nebo agresivní chemikálie. Při běžném znečištění stačí vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. Ideální je okna umývat, když je venku teplota od +5 °C, určitě je nemyjte, když je venku mráz. U dřevěných oken je nutné správně pečovat o jejich povrch, u těch kvalitních s dobrou povrchovou úpravou postačí čisté rámy přetřít houbičkou namočenou ve výrobcem doporučeném balzámu. Také je třeba zkontrolovat a očistit těsnění, kování a odtokové kanálky v dolní části okenního rámu. Těsnění je vhodné čas od času ošetřit silikonovým olejem nebo glycerinem. Pokud je poškozené, je třeba je vyměnit. Jednou za rok promažte i kování, včetně jeho pohyblivých částí, a okno několikrát otevřete a zavřete. Olej se tak dostane, kam má.“ 

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: Archiv firem, iStock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: rosení oken vlhkost
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak ono samotné rosení má za příčinu nadměrnou vlhkost v prostorech, ale podle mého se jedná i o okna samotná, jejich namontování, tak i kvalita. https://institutzdravehobydleni.cz/dum-a-stavba-zdrave-bydleni/pevnost-ramu-a-kridel/ tady je toho o oknech docela dost, tak aby se člověk zorientoval a věděl vlastně z čeho vůbec jsou. Ono přesně to když ty okna nejsou kvalitně zhotovená má pak na vině spoustu věcí, které se vám doma dělají. A to nejen rosení oken, ale špatné těsnění a podobně.

    Martin