Chytrá renovace zastaralé kuchyně s omezeným rozpočtem
Designérky Bonnie, Erin a Lana z australského studia Three Birds proměnily zastaralou kuchyni k nerozeznání. Klíčovou byla přitom zejména bílá barva, kterou trio považuje za „tekuté zlato“.
Kuchyně je srdcem domova, a proto by měla být nejen funkční, ale také dobře vypadat. Splnit tento cíl může být náročné zejména z finanční stránky, jelikož právě kuchyně bývá jednou z nejdražších položek při zařizování. Pokud vaše stará kuchyně potřebuje obnovu, ale máte omezený rozpočet, inspirujte se touto šikovnou proměnou od trojice designérek z Three Birds, kterým se renovace staré kuchyně povedla za cca 167 tisíc Kč. (Pro porovnání, úplně nová kuchyň v Austrálii stojí jednou tolik.)
Poté, co původní kuchyň vyčistily a namalovaly stěny, zhodnotily, že by byla škoda starou kuchyňskou linku, která byla ve velmi dobrém stavu, vyhodit. Zrovna tak nic nechybělo ani podlaze, kterou nakonec také zachovaly.
Jako nová
Designérky se po dohodě s majiteli rozhodly přemalovat celou kuchyňskou linku křídovou barvou v teplém bílém odstínu, aby místnost působila jemněji a příjemněji. Barvu jako takovou považují doslova za „tekuté zlato“, protože má schopnost prostor úplně pozvednout a proměnit jej.
Nový nátěr kromě kuchyňských skřínek dostaly také všechny obklady a pracovní deska. „Malířské práce představovaly nejvyšší položku z rozpočtu, ale pokud jste trochu zruční v malování, můžete se do práce pustit i sami a ušetřit tak na mzdách pro řemeslníky,“ radí designérky.
Pokud se doma chystáte předělávat s omezeným rozpočtem, vždy pamatujte na jedno pravidlo: co není zničené nebo jinak porušené, to zachovejte.
Tím Three Birds
Příliš mnoho dřeva
Původní kuchyně působila těžkým rustikálním dojmem a bylo v ní zbytečně mnoho dřeva. Majitelé toužili po radikální změně – stylu i barevnosti. Bonnie, Erin a Lana radí, jaká jsou tři nejdůležitější pravidla designu:
- Vytvořte si nástěnku inspirací a svých vizí, jak chcete, aby prostor vypadal.
- Pamatujte, že větší neznamená vždy lepší. Dostatek prostoru kolem nábytku je stejně důležitý jako samotný nábytek.
- Abyste dosáhli „wow“ efektu, nemusíte vždy dělat obrovské renovace.
Z rustikálního na styl boho
Jak málo stačí, aby se z jednoho stylu stal jiný. Když bylo všechno přemalované, přišla na řadu výměna kuchyňského dřezu a vodovodní baterie, židlí, svítidel a ostatních doplňků. Jelikož se ušetřily peníze na kuchyňských úchytkách, které se jen přemalovaly, zůstalo více na dvojitý bílý dřez značky Franke Impact Granite.
Krása této kuchyně spočívá v jednoduchosti, která je jejím základním poznávacím znamením. Bílá barva, struktura cihly, ratan a dřevo, mosaz nebo zlato jsou prvky, které ve stylu boho nesmí chybět. Jeho předností je nevázanost a možnost spojovat elegantní s moderním, uvolněné s rustikálním. A přesně to je vidět také na této vydařené proměně.
Prírodní doplňky
Kuchyně získala také pověstný šmrnc, kterým jsou proměny z rukou Bonnie, Erin a Lany známé, a to díky promyšleně vybraným a vkusně sladěným doplňkům.
Na podlahu putoval jutový koberec, ze stropu visí velká ratanová svítidla, horní skřínky zdobí několik proutěných košů, pracovní desku zase nové spotřebiče, dřevěné náčiní, prkénka, misky i aranžmá ve váze. Když dojde řeč na to, za co dívky dokážou nejvíce utratit, svorně přiznávají, že jsou to kvalitní podlahy, kamenné pracovní desky a domácí spotřebiče. Pak musí ušetřit na nábytku, dveřích, klikách a hrncích.
Profil
NEMOVITOST
Rodinný dům, Austrálie
NÁVRH A REALIZACE
Designérky Bonnie, Erin a Lana ze studia Three Birds Renovations zařizování 167 000 Kč
Připravila: Miroslava Maceková
Foto: Three Birds Renovation
Zdroj: Časopis HOME