Jak vybrat dobrou a kvalitní podlahu do kuchyně?
Vybrat dobrou a kvalitní podlahu do kuchyně je základ, protože musí ustát nejen všelijaké „nehody“, ale měla by být i dostatečně mocná, aby unesla kuchyňskou linku, spotřebiče i stůl s židlemi. Udělejte si přehled o tom, co trh nabízí, a vyberte si správně.
Pro výběr vhodné podlahy do kuchyně si nejprve udělejte analýzu svých rodinných potřeb a zvažte všechna kritéria, která do ní vstupují. Je důležité, jestli kuchyň využívá jeden, nebo vícečlenná rodina, jestli doma vaříte a jak často, nebo zda se stravujete více mimo domov apod. Položte si následující otázky.
- Kolik členů má vaše rodina?
- Máte domácí mazlíčky?
- Jaké jsou rozměry kuchyně?
- Jaké bezpečnostní prvky v kuchyni potřebujete?
- Jaké sousední pokoje či podlahy má vaše kuchyň?
- Potrpíte si na design, nebo jste více praktický typ?
Dlažba
V běžné tuzemské kuchyni se nejvíce používá dlažba, protože je nenáročná na údržbu a je odolná proti vlhkosti a agresivním látkám. Pro někoho může být její nevýhodou chladný povrch, problematické čištění spár a v případě pádu něčeho těžšího mohou vznikat praskliny.
Proto máte-li ji v hledáčku, vybírejte si z těch, které mají co nejvyšší mechanickou odolnost a protiskluzový povrch. Dobrá je gresová dlažba, která je velmi pevná a vhodná i na podlahové topení.
Litá podlaha
Litá podlaha (epoxidová) je do kuchyně přímo stvořená, a to nejen pro své výjimečné vlastnosti. S oblibou po ní sahají interiéroví designéři, protože se hodí především do minimalistických a industriálních bytů. Nejenže stylově vypadá, ale vyniká svou velkou chemickou i mechanickou odolností, jednoduchou údržbou a absencí spár. Vyplatí se nepodcenit aplikaci, případné defekty se totiž velmi špatně odstraňují.
Vinyl
Vinylové podlahy patřily donedávna k jedničce na trhu, protože dlouho nebyla žádná stoprocentně voděodolná podlaha. To se změnilo s příchodem kompozitu. Ale vinyl má v kuchyních stále své pevné místo. Je odolný proti teplotám, nárazům, vodě a agresivním látkám. Díky svým vlastnostem si udrží dlouhá léta svou charakteristickou barvu i tvar. Kromě toho je třeba zmínit, že vinylové podlahy se graficky posunuly na vysokou úroveň.
VĚDĚLI JSTE?
To, že je vinyl teplý, je mýtus. Vinyl sám o sobě teplý není. Tento přívlastek dostal proto, že má velmi nízký tepelný odpor – podlaha bude stejně teplá, jak teplý je podklad pod ní.
Kompozit
Podlahy z kompozitu si získaly za velmi krátkou dobu vysokou popularitu díky mnoha výhodám. Jsou přírodní a stoprocentně recyklovatelné. Mají vysokou třídu zátěže (33) a jsou vhodné do vlhkých prostorů.
Pevné jádro kompozitních podlah zabezpečuje tvarovou stálost, takže těmto podlahám nebude vadit ani příliš slunečního záření. Kompozit lze ukládat bez dilatačních spár mezi místnostmi až do 240 m2. A máte-li podlahové topení, vaše volba je jasná.
Dřevo
Do kuchyně s nenáročným provozem není problém použít dřevěnou podlahu, především je-li kuchyňský kout součástí větší obytné místnosti. Do každodenního provozu zvolte raději podlahu z tvrdších a odolnějších druhů dřevin (dub, jasan, ořech apod.). Dřevěné podlahy z masívu jsou v kuchyních velkým trendem, musíte však počítat s jejím namáhavějším čištěním, častějším ošetřováním, jakož i s rychlejším opotřebováním.
Olej, nebo lak?
Olejované, či lakované parkety? To může být dilema, před kterým stojíte, pokud jste se rozhodli pro kuchyňskou podlahu ze dřeva. Obě mají své výhody i nevýhody. Zatímco lakované dřevo je nenáročné na údržbu a špína a skvrny, hlavně v kuchyni, se drží jen na povrchu laku, stíráním jdou poměrně snadno dolů.
Olejované dřevo je na údržbu o něco náročnější. Póry jsou otevřené, struktura nerovnoměrná. Podlaha je tak náchylnější na zachytávání nečistot. Nevýhodou laku je zase náchylnost na škrábance, což u olejovaných parket dokážete i sami odstranit. Časem se poškozená místa scelí a na dřevě nebude nic vidět. V neprospěch laku hraje i samotný lesklý vzhled, který působí více uměle než kartáčované nebo hoblované olejované dřevo, které je příjemné na pohled i na dotyk.
Palubovka
Další formou dřevěné podlahy jsou parkety, které jsou zhotoveny ze čtyřstranně opracovaného deskového řeziva s tloušťkou větší než 20 mm. Na jejich výrobu se používá smrkové, borové nebo modřínové dřevo. Protože toto dřevo je měkčí, není vhodné do kuchyní s náročnějším provozem. Jenže když po ní toužíte, nebo jste ji zdědili, můžete parkety ošetřit speciální úpravou – kartáčováním. Provádí se ocelovými kartáči, které parkety zbaví měkké povrchové vrstvy dřeva. Výsledkem je jejich vyšší tvrdost, lepší odolnost proti opotřebování a typický rustikální vzhled.
VĚDĚLI JSTE?
Bambus je pevnější než většina druhů dřeva. Jeho pevnost je vyšší než pevnost javorového dřeva a údajně dvakrát vyšší než pevnost červeného dubu.
Je z čeho vybírat
Podlaha je po stěnách druhou největší plochou v domácnosti. Rozdílem je, že stěnu přemalujete jednodušeji, podlahu často asi měnit nebudete. Proto je důležitý správný výběr materiálu, vzoru a barvy, ze kterého je podlaha vyrobena. A to obzvlášť v kuchyni, protože když něco vylejeme, každá podlaha to nestráví. Následky na sebe nenechají dlouho čekat – podlaha se může nadouvat nebo se poškozením ztratí její charakter.
Cena
Ceny podlah jsou různé. Proto při jejím výběru dobře zvažte, jaký máte k dispozici rozpočet. Zjednodušeně by se možnosti od nejlevnější po nejdražší daly rozdělit následovně: nejdostupnější jsou laminát, vinyl a dlažba. Středně nákladné: dřevo, které pochází z našich oblastí, či kompozit a luxusní vinyl. Konečně nejdražší jsou lité podlahy a exotické dřevo.
Text: Miroslava Maceková
Foto: Shutterstock, Norsu, Leibal, KPP, Nest, Three Birds Renovations
Zdroj: Časopis HOME