Vybíráte kuchyňskou baterii? Už nestačí brát ohled jen na vzhled a velikost
Kvalitní kuchyňská baterie je neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně. Dnes od ní očekáváme, že zvládne podstatně víc než obyčejný vodovod s teplou a studenou vodou. Ideální je, když je úsporná, obsahuje sprchu na mytí ovoce a zeleniny, ještě lepší, když má zabudovaný filtr na čistou pitnou vodu. Vybavení záleží samozřejmě na tom, kolik financí můžeme a chceme do kuchyňské baterie investovat.
Při výběru baterie do kuchyně si nejprve promyslete, co všechno má splňovat – nejen funkční, ale i designové a materiálové nároky. Baterie do kuchyně jsou dostupné v různých cenových hladinách – od nejlevnějších až po drahé stylové kusy z kvalitních moderních materiálů.
Rozdíl je samozřejmě i v jednotlivých značkách, avšak nejdůležitější je funkčnost. Ta je základním momentem, ze kterého bychom měli při výběru baterie vycházet. Od kuchyňské baterie totiž obvykle vyžadujeme více než od běžné koupelnové.
Jaké typy baterií existují?
K nejpopulárnějším kuchyňským bateriím patří: monobloková, jednopáková, stojanová nebo sloupková. Avšak rozsah stylů je velmi široký, od kousků „vintage“ až po jednoduché, minimalistické. Liší se nejen samotným tělem baterie, ale i tvarem a tloušťkou kohoutku. Kromě oválných a zaoblených jsou velmi oblíbené hranaté tvary, které se hodí do jednoduchých koupelen.
Používáte-li vodovodní baterii na více dřezů vedle sebe nebo máte větší umyvadlo, určitě si zvolte otočnou baterii. Některé se dokážou otočit o celých tři sta šedesát stupňů. Stále populárnější jsou baterie s vytahovací prodlužovací hadicí a dýzou, kterou můžete přepnout ze standardního průtoku na rozprašování – sprchu.
Kohoutek nad varnou deskou
Jedním z nových trendů moderních kuchyní je kromě klasického dřezu i vodovodní kohoutek umístěný nad varnou deskou. Slouží k jednoduchému naplnění velkých a těžkých hrnců. K tomuto účelu jsou nejvhodnější sklopné kohoutky, které se dají složit ke stěně, a tak nezavazejí. Nemusíte plné hrnce přenášet z dřezu na sporák. Někdy to problém není, ale máte-li sporák a dřez na opačných koncích linky nebo vaříte-li na ostrůvku, určitě tento šikovný trik oceníte.
Jaká je správná velikost kuchyňské baterie?
Opět záleží na tom, na plnění jakých nádob budete baterii používat. V každém případě je do kuchyně vhodnější vysoká baterie, ne nízká. Myslete na to, že kromě hrnců a nádobí budete potřebovat naplnit vodu do konve, džbánu nebo vyčistit vysokou vázu. Takže doporučená výška baterie je dvacet až pětadvacet centimetrů – záleží i na výšce umístění horních skříněk, pokud je máte, a hloubce dřezu.
Také je dobré znát tlak vody
Bydlíte-li v domě, překontrolujte též, zda máte vysoký, nebo nízký tlak vody. Je to faktor, na který většina spotřebitelů při koupi vodovodní baterie zapomíná. Když si totiž namontujete kuchyňskou baterii, která vyžaduje vysokotlaký systém, a váš dům má nízký tlak, budete mít velmi slabý průtok teplé vody.
Kohoutek s horkou vodou
Zajímavým řešením moderních kuchyní je samostatný kohoutek s horkou, téměř vroucí vodou. Zahrnuje systém, který vodu ohřívá a tak prakticky nahradí rychlovarnou konev. Tyto kohoutky vám pomohou ušetřit peníze, protože vždy použijete jen tolik vody, kolik potřebujete, a žádnou zbylou nevyléváte, jako často při použití konve. Odpadnou také problémy s nánosy kamene v konvi. Jediné, co na okamžité dávkování horké vody potřebujete, je jedna zásuvka, přívod studené vody s tlakem nad dva bary a prostor přibližně půl metru.
Filtrování a sycení vody
Kvalitním filtračním kohoutkem dosáhnete dalšího bonusu – můžete pít čistou vodu přímo z vodovodu. Existují též „syticí“ kohoutky, které vám hned vyrobí perlivou vodu, čímž ušetříte na jejím nákupu.
Jakou barvu a materiál vybrat?
Aktuálně vládne matná černá barva vodovodních baterií a je jisté, že tento trend bude pokračovat. Další oblíbenou elegantní barvou je „gun metal“, jedinečná směs šedé, stříbrno-modré barvy s kovovým nádechem. Stále jsou oblíbené i materiály jako chrom, broušené zlato, měď a mosaz.
Mosaz je velmi ceněna kvůli trvanlivosti, odolnosti proti korozi a samozřejmě kráse teplé barvy studeného kovu. Obzvlášť velké oblibě se těší výrobky ze surové mosazi, které časem získávají patinu. Povrchové úpravy totiž často neobstojí ve zkoušce času.
Výrobci používají i různé smíšené kovy, přičemž v designových kuchyních mají záměrně kontrastní povrchovou úpravu proti zbytku kuchyňského vybavení.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock