Organizace kuchyně a kuchyňských doplňků
Zdroj: Ellen Marie Benett

Tipy od profesionálů, jak si zorganizovat kuchyni jako šéfkuchař

03. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud to s vařením myslíte vážně a rádi trávíte hodiny zkoušením nových jídel, které zapůsobí na vaše hosty, inspirujte se radami zkušených kulinářů, a pozdvihněte tak úroveň vaší kuchyně.

1. Pracovní a skladovací prostor

Komerční kuchyně má velký přípravný prostor, několik varných stanic, průchod a zónu mytí. Při vytváření domácí kuchyně myslete podobně, přičemž nezapomeňte na základní pracovní trojúhelník (lednička, dřez a sporák): vytvořte si skladovací prostor (špajz, lednička), za kterým bude následovat přípravná zóna (dřez, deska na krájení), dále sporák a trouba (s hrnci a vařečkami), a nakonec prostor, kam servírujete hotová jídla, kde budou po ruce tácky, misky, příbory a talíře.

Rozdělení kuchyňského prostoru

Zdroj: Matthew Williams

2. Snadnost pohybu

Šéfkuchaři ve skutečnosti nepotřebují dlouhatánskou masivní kuchyni. Všechno, po čem touží, je snadnost pohybu. Malý prostor je ve skutečnosti výhodou – vášniví kuchaři se při přípravě jídla chtějí jen otočit, a ne nachodit J. Proto si svoji kuchyni navrhněte tak, abyste udělali mezi jednotlivými zónami co nejméně kroků.

Přečtěte si také:
Jak zařídit kuchyni, aby v ní nevládl chaos

3. Investice do dřezu

I navzdory tomu, že většina nádobí končí v myčce, profesionálové doporučují investovat do opravdu velkého (ideálně dvojitého) a hlubokého dřezu, a to i v malé kuchyni. Bojíte se, že přijdete o vzácnou pracovní plochu? Můžete k němu přidat desku na krájení tak, aby byla v jedné rovině s pracovní deskou. Poskytne vám chybějící prostor nad umyvadlem, kdykoliv to budete potřebovat.

Kuchyňský dřez

Zdroj: Ruvati

4. Materiál pracovní desky

Nejdůležitější a nejvíce používaná je v kuchyni pracovní deska. Při jejím plánování se vyhněte materiálům, které se mohou snadno odloupnout, poškrábat nebo zbarvit. Šéfkuchaři doporučují umělý kompozitní kámen nebo povrchy z nerez ocele, které jsou odolné, velmi hygienické a zároveň se snadno používají. Nemusíte se bát, že se zbarví, a klidně na ně můžete položit i horký hrnec.

Pracovní deska a zařízení kuchyně

Zdroj: Pavonetti

5. Minimálně dvě desky

V restauracích používají profesionálové různé barevné desky na krájení různých druhů pokrmů, aby se zabránilo křížové kontaminaci. Doma mějte minimálně dvě desky – jednu na krájení slaných jídel a druhou na krájení sladkostí. Jen tak si budete jistí, že vaše nasekaná čokoláda nebude chutnat jako česnek.

VĚDĚLI JSTE…?

„Mise en place“ (vyslovuje se me-zohn plahs) je francouzský kulinářský výraz, který v překladu znamená umístění. Tento termín se běžně používá v profesionálních kuchyních na popis metodologie, při které jsou všechny ingredience a nástroje potřebné na vaření receptu organizované a připravené před začátkem vaření. Milovníci vaření se snaží mít dennodenně používané ingredience uložené na podnose na dosah ruky v blízkosti varné zóny. Neměla by tam chybět sůl, olej, cibule, česnek či oblíbené bylinky.

6. Kvalitní souprava nožů

Nelitujte investice do kvalitní soupravy nožů. Tak budete umět rychle použít správný nůž na správnou zeleninu. Například zoubkovaný nůž na rajčata šetří čas, protože nebojujete se slupkou. Profesionálové také doporučují investovat do kamene nebo stroje na broušení nožů. Abyste je udrželi v dobrém stavu, měli byste je brousit každých pár týdnů.

Přečtěte si také:
Naučte se správně nabrousit a naostřit vaše kuchyňské nože

 7. Všechno má své místo

Aby byl proces vaření bezproblémový, každá pomůcka by měla mít svůj účel a místo – měli byste být schopni dosáhnout na cokoliv, co potřebujete, bez toho, aniž byste o tom přemýšleli a mohli se soustředit na hosty i na vaření. V dobře rozvržené kuchyni jsou otevřené police, nástěnné bloky nožů a závěsné kolejnice či háčky na pánve velmi efektivní. Šéfkuchaři však také upozorňují: „Nainstalujte výkonný odsavač, který zabrání mastnotě.“

Závěsný systém na pánve a kuchyňské náčiní

Zdroj: Sinsay

8. Seznam na lednici

Na ledničku si zavěste smazatelnou tabuli s fixkou, abyste si mohli zapisovat, které potraviny je potřeba dokoupit. Dělejte to průběžně, zapište si vše, co jste spotřebovali (například olej nebo mouku). Takto to určitě nezapomenete koupit během nejbližšího týdenního nákupu.

Přečtěte si také:
Znáte test čerstvosti vajíček? Víte, jak se mají správně skladovat a jak dlouho vám doma vydrží?

 9. Potraviny mimo varné zóny

Skříňky nad sporákem nebo vedle něho mohou být během vaření pořádně horké. Neukládejte sem potraviny, které by se mohly zkazit, raději na tato místa uložte talíře či jiné kuchyňské nástroje. V restauracích kuchaři uchovávají zásoby potravin mimo varné zóny právě z tohoto důvodu.

10. Odpadkové koše

Šéfkuchaři svorně radí – mějte dva odpadkové koše! Jeden u přípravné zóny a druhý, který mohou používat lidé okolo vás – při vaření se vám nepletou do cesty. Nikdo přece nemá rád, když se při mytí zeleniny někdo pod vámi naklání, aby použil koš. Pokud nemáte místo pro další vestavěný koš, je dobré mít v přípravné zóně alespoň menší misku na odpad. Ušetří vám cestu ke koši a pomůže vařit efektivněji.

Malý odpadkový koš na zbytky z ovoce a zeleniny

Zdroj: Full Circle

Text: Katarína Paukeje
Foto: Ellen Marie Bennett, Matthew Williams, Ruvati, Pavonetti, Sinsay, Full Circle
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyňské dřezy kuchyňské pracovní desky úložní prostory vareni
Sdílejte článek

Diskuze