Výběr správné matrace
Zdroj: Shutterstock

Na co myslet před výběrem správné matrace a postele

18. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vzbudíte se po celonočním spánku, a i tak se cítíte unavení? Možná vás potěší alespoň fakt, že v tom nejste sami. Alarmujících 62 % světové populace má problém se spánkem a často za to mohou nevhodné podmínky. Nesprávná matrace a rošt jsou jedněmi z nich.

To, že kvalita spánku má přitom nesmírný vliv na kvalitu života, asi zmiňovat nemusíme. Když si k tomu připočteme, že na posteli strávíme 7 až 9 hodin denně, vyjde nám, že investovat čas a finance do kvalitní matrace je rozhodne dobré rozhodnutí.

Jak si ale vybrat tu správnou? Řídit byste se měli několika faktory, a to zejména hmotností, věkem a nejčastějšími spánkovými polohami. Co se týká váhy, odborníci z firmy ProSpánek radí, že lidé vážící více než 90 kg by se měli zaměřit na matrace s vyšší tuhostí 3 až 5 (na stupnici 1 – velmi měkká, 5 – velmi tuhá). Naopak ti, jejichž váha je nižší než zmíněných 90 kg, nemusí faktor váhy brát v úvahu.

Přečtěte si také:
10 tipů, jak si podle feng-šuej vytvoříte ložnici, ve které se bude dobře spát

Při výběru byste však určitě měli myslet na to, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pokud patříte k těm, kteří spí na zádech, měli byste zvolit tvrdší matraci (tuhost 3 až 5). Stejné je to i v případě, že spíte na břiše, tehdy byste si ale pomocí polštáři měli zajistit, že bude podpírat nejen krk a hlavu, ale celou horní část těla.

Jestliže spíte spíš na boku, matrace by se vašemu tělu v místech, kterými vyvíjíte na matraci největší tlak (tedy ramena a boky), měla umět přizpůsobit, proto by měla být měkčí, maximálně středně měkká. A když máte pocit, že spánkové polohy v noci střídáte, zvolte zlatou střední cestu, tedy matraci s tuhostí 2 až 4.

Výběr matrace na postel

Zdroj: Westwing

Posledním zmíněným důležitým faktorem je věk. Pokud vybíráte matraci pro svoje dítě, tak by měla být spíš tuhá. Aby se totiž jejich tělo (zejména páteř) i ve spánku správně vyvíjelo, potřebuje dostatečnou oporu. Pro starší lidi jsou zase vhodné středně měkké matrace, které zajistí, že je nebudou příliš tlačit na klouby, ale zároveň se o ně budou umět opřít při vstávání.

Přečtěte si také:
Šest tipů od interiérových designérů, jak si můžete zlepšit spánek

Materiál matrace

Nabídka materiálu matrací je v současnosti opravdu široká, přičemž opět platí, že každému může vyhovovat něco jiného. Všeobecně ale nejčastěji saháme po matraci pěnové, která je pohodlná a má dlouhou životnost, přičemž je možné vybrat si z vícero druhů pěny (PUR, paměťová, studená, tempur). Další osvědčenou volbou je pružinová matrace, jejíž výhodou je vzdušnost a hygieničnost, její kvalita závisí na druhu pružiny (taštičkové jsou kvalitnější než jednoduché). Kombinací obou typů vznikají matrace sendvičové a aktuálně jsou velmi žádané i zajímavější, přírodní materiály, jako je kokosové vlákno a koňské žíně.

Materiál matrace

Zdroj: IKEA

Správná dvojka

Až doteď jsme hovořili o tom, jak vybrat správnou matraci. Aby vám však správně posloužila, potřebuje mít pod sebou vhodný rošt, který může být lamelový nebo segmentový. Jak název napovídá, lamelový rošt je poskládaný z lamel, u kterých je důležitý jejich počet a šířka – ty s menším počtem lamel totiž unesou i menší váhu. Segmentové rošty podepírají tělo v různých bodech, jejichž tuhost navíc může individuálně reagovat, takže jednoduše řečeno, matrace se vám lépe přizpůsobí a zabezpečí větší komfort.

Jak je zkombinovat?

I podle odborníků z ProSpánek potenciál dobré matrace využijete jen tehdy, když ji položíte na správný podklad. V případě, že má postel pevnou desku, bude matrace potřebovat dýchat, a proto je vhodné sáhnout po tzv. taštičkové nebo pružinové, ty jsou plné vzduchu a lépe odvětrávají. Když máte postel s rošty, tak se klidně poohlédněte po matracích, které nepruží.

Větší komfort

Pokud si chcete dopřát více komfortu a přizpůsobit si svou postel ještě víc, zkuste popřemýšlet o polohovatelném roštu, který může být nastavitelný manuálně nebo elektrickým pohonem. Díky němu si můžete nastavit lepší polohování hlavy a nohou při různých činnostech, např. při čtení, sledování televize nebo když chcete ulevit bolavým chodidlům. Velkým pomocníkem budou i pro lidi se ztíženou mobilitou. Na polohovací rošt jsou vhodné pěnové, latexové i zdravotní matrace.

Polohovací rošt

Zdroj: Malouf

Rám postele

Zmiňujeme ji až v závěru, ale pravdou je, že mnozí si postel vybírají jako první. Není se co divit – právě od ní se často odvíjí zbytek zařízení, takže rozhodně platí, že na materiálu, kvalitě zpracování a designu záleží. Podmínku kvality určitě splní postel z masivního dřeva nebo kovu, která vám vydrží dlouhé roky. Jestli potřebujete i místo na odkládání věcí, sáhněte po posteli s úložným prostorem. A kvůli pohodlí nezapomeňte na vysoké čelo, které navíc zabrání znečištění stěny za hlavou.

Rám postele

Zdroj: Westwing

NÁŠ TIP

Pokud máte pocit, že dodržujete zásady spánkové hygieny, ale i navzdory tomu se budíte unavení a polámaní, vyzkoušejte monitoring spánku pomocí chytrých přístrojů s funkcí měření a vyhodnocování jednotlivých fází spánku. Ty kvalitnější je spojí s vaší celodenní aktivitou (zaznamenají pohyb, zvýšený stres, čas, kdy jste jedli, apod.) a navrhnou tipy pro kvalitnější spánek.

Text: Lucia Blažiová
Foto: IKEA, shutterstock.com, Malouf, Westwing
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: matrace nábytek do ložnice postele
Sdílejte článek

Diskuze