Uklízime pro alergika
Dnes už asi jen málo z nás může říct, že netrpí nějakou alergií. Nejčastější je ta na pyly a roztoče, méně diskutovanými pak bývají alergie kontaktní, které způsobují různé ekzémy. Úplně zamezit kontaktu s alergeny ani dnes neumíme, ale můžeme obtíže postižených výrazně snížit – v první řadě výběrem správných materiálů a vybavení, následně i pečlivým úklidem.
Pokud máte v rodině jednoho nebo dokonce i víc alergiků, měli byste na to brát ohled už při zařizování interiéru. Čím více se totiž alergik „svým“ alergenům vystavuje, tím více se jeho onemocnění komplikuje…
Z hlediska pozdějšího úklidu a minimalizace prachu a dalších dráždivých látek jsou ideální moderní, minimalistické interiéry s hladkými jednolitými plochami, které se snadno udržují. Také byste měli zapomenout na přehršel různých doplňků, dekorací a suvenýrů, na nichž se usazuje prach, a omezit byste měli i výskyt textilu (nejen závěsů a záclon, ale třeba i čalouněného nábytku). „Odstraňte koberce, zbavte se všech vlněných a plyšových doplňků včetně hraček,“ radí alergoložka Irena Krčmová.
Pokud jde o vytápění, vhodnější jsou sálavé zdroje tepla, které nevíří prach. Doporučují se tak infrapanely a infrazářiče, a také podlahové a stěnové vytápění.
Ložnice je alfa a omega
Nejčastějšími alergiemi jsou alergie na roztoče a jejich živnou půdou jsou naše lůžka: přikrývky, polštáře, matrace… Mají zde ideální prostředí: teplotu, vlhkost i potravu − živí se kožním odpadem. Kromě pečlivého výběru těch správných materiálů pro matraci (doporučují se pěnové matrace, zejména ty z biopěny – mohou obsahovat různé léčivé esence) by měl být samozřejmostí snímatelný kryt nebo potah, který umožňuje časté praní. Dávejte přednost potahům z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo lyocell, ty mohou dokonce obsahovat různé výtažky z bylin (levandule, eukalyptus apod.), které omezují výskyt a množení roztočů. S podobnou úpravou seženete i polštáře nebo peřiny.
Roztočům se stejně dobře daří v peřinách z peří i z dutého vlákna. Jediný rozdíl je v tom, že duté vlákno můžete prát. Aby bylo opatření proti roztočům účinné, perte peřiny 6krát do roka při teplotách nad 60 stupňů. Existují také speciální povlaky proti roztočům, určené nejen na matrace, ale právě i na polštáře a přikrývky. Fungují na bázi hustě tkaných mikrovláken, která zvyšují neprostupnost látky pro roztoče.
Bez pravidelného a důkladného úklidu to nepůjde
Úklidem rozhodně nemáme na mysli dokonalou desinfekci, ale udržení alergenů v únosné míře. Kvalitní vysavač s účinným filtračním systémem by měl být samozřejmostí pro každého alergika, bez ohledu na typ podlahy. (Vysávejte pravidelně také matrace a pokrývky.) V novostavbách se určitě vyplatí uvažovat o centrálním vysavači.
Pozor na zkreslování informací prodejců a výrobců − v poslední době se až příliš velký význam připisuje HEPA filtru. U spotřebitelů vzniká mylný dojem, že každý vysavač s HEPA filtrem je zárukou vhodnosti pro alergiky. „Není tomu tak. Výstupní HEPA filtr je jen jedním s filtračních stupňů. Stejně důležité jako výstupní filtr jsou vzduchotěsná konstrukce vysavače a několikavrstvý prachový sáček nepropouštějící nečistoty,“ upozorňují odborníci z portálu ProAlergiky.cz.
Typické příznaky alergické rýmy nebo astmatu jsou zejména v noci a ráno po probuzení
SPECIÁLNÍ POMOCNÍCI
• Malování a nátěry
Barva by neměla být těkavá a neměla by dráždit dýchací cesty. Barvy by měly být účinné v boji proti plísním zejména v místnostech se zhoršenou ventilací vzduchu a vyšší vlhkostí (koupelny, místnosti s akvárii či rostlinami). „Aplikace protiplísňových barev je velmi účinnou prevencí v boji s nežádoucími mikroorganismy a současně významnými alergeny, jakými plísně jsou,“ upozorňuje alergoložka Irena Krčmová.
• Čističky vzduchu
Pyly účinně odstraňují čističky vzduchu, a to díky mikrofiltrům, které obsahují. Pylové alergeny jsou oproti ostatním nečistotám velmi lehké, zůstávají ve vzduchu a jinak než čističkou vzduchu se jich doma budete zbavovat jen velmi těžko. Základním kritériem při výběru čističky vzduchu je výkon motoru. Tento výkon by měl odpovídat velikosti místnosti, ve které bude stroj používán. Pro potřeby alergiků by měla čistička 4krát za hodinu přefiltrovat veškerý vzduch v místnosti.
TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE MUDR. IRENA KRČMOVÁ, CSC. (FN HRADEC KRÁLOVÉ) A VORWERK, TÝM PORTÁLU PROALERGIKY.CZ
FOTO ARCHIV FIREM, THINKSTOCK
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.