Bouřlivý ohňostroj barev

25. 01. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Jak se u nás říká: někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Srdci nepřikážeš. I když tentokrát nebude řeč o lásce, ale o barvách. Byt Martina a Marty jistě není univerzálním receptem pro každého; je to prostor přesně pro ně. A o to právě jde – Martin a Marta se uměli rozhodnout (a dohodnout), řekli si, co se jim líbí, a nebáli se jít si přesně za tím svým.

„Poprvé jsme se s Martinem a jeho přítelkyní setkali asi před tři čtvrtě rokem,“ vzpomíná naše spolupracovnice, designérka Jasna Opavská. „Tehdy byly v jejich novém bytě jen parkety a dveře. Ostatní bylo pole neorané – takže práce pro mne,“ usměje se. „Naštěstí měli jasno v tom, co se jim líbí. Pustili jsme se tedy do rozhovorů, vybírání vzorků, skicování nápadů…“

Pořádný základ
Mladý pár si byt zařizuje postupně a dá se říci způsobem jako vystřiženým z učebnice: nejprve si společně s designérkou určili směr a stanovili cíl a nyní krok za krokem naplňují svoje plány a jednotlivé místnosti nábytkem a doplňky. Všechno pěkně po pořádku: od důležitého a pracného k drobnostem, od povrchových úprav až k obrázkům na stěnách. Ani zdaleka ještě není vše hotovo, ale nikam nespěchají. „Majitelé si všechno dobře promysleli a naplánovali a dali si záležet na věcech, které jsou trvalé,“ chválí designérka. „Je tu kvalitní podlaha, kuchyň na špičkové úrovni… Tyto věci se zřejmě tak brzy měnit nebudou, takže bylo rozumné nešetřit na nich časem ani penězi. I když toho v bytě ještě hodně chybí, dá se tu bez problémů bydlet a postupně – za měsíc, za dva, za rok – se mohou další věci přidávat. Je tu totiž jasný plán. Z něj je hotová kostra, jakýsi pevný základ, na němž se dá dále stavět. Když se začíná narychlo a s kompromisy, často se potom musejí věci předělávat a nakonec je interiér dražší a jeho realizace náročnější, než když se všechno předem promyslí a udělá už na začátku pořádně.“

Co se týče barevnosti…
… je Jasnina oblíbená věta. A u Jasny se barevnosti týče opravdu mnoho. Také v tomto bytě má například každá stěna, včetně stropu, jinou barvu – bílou byste mezi nimi marně hledali.

Jasné barvy a jednoznačné kontrasty tu jistě nenechají nikoho chladným – už po pár krocích zbystří vaše smysly přímo pop-artová kombinace syté fialové s jasnou žlutou, která ovládla hlavní obytný prostor – obývací pokoj propojený s jídelnou a kuchyňským koutem. Tady měla rozhodující slovo temperamentní mladá dáma. Přesně věděla, co chce – linka měla být fialová. Od tohoto základu se potom odvíjela barevnost celého prostoru. „Původně jsem sem navrhla jemnější odstíny těchto barev, nakonec se však realizovaly výrazné a syté, jaké má ráda Marta. Přesně vyhovují temperamentu obyvatelů bytu a to je směrodatné. Marta pak šikovně dotáhla i některé detaily, vydařené jsou například čtverce na žluté stěně u jídelního stolu,“ uznává Jasna.

Jemná fialově-žlutá barevnost, jakou navrhla Jasna, nakonec zůstala jen v hale. „Barvy jako by se z kuchyně a obývacího pokoje přelévaly i do haly, avšak v klidnější verzi,“ vysvětluje pan domácí. „Původně jsme chtěli, aby byla v podobných barvách i pracovna vedle obývacího pokoje, ale to už by té fialové bylo asi příliš,“ přiznává. Také barevnost pokoje sousedícího s obývacím je založena na výrazném kontrastu, tentokrát ho však určila červeno-černá sedačka. Jasna ji domácím doporučila z více důvodů: je praktická – rozkládací –, moderní a barevně zajímavá. Podle ní se potom ladily barvy nábytku i stěn.

Pořádná práce
Veškerý nábytek – kuchyňskou linku, skříně v pracovně i šatnu v ložnici – vyrobili podle Jasniných návrhů v interiérovém studiu. „Zdá se, že vědí, co dělají. Nestalo se, že bychom po dodání nábytku zjistili, že něco někde nesedí nebo je jiné, než mělo být,“ chválí dodavatele Martin. Ani Jasna na tuto spolupráci nedá dopustit: „Když něco navrhnu, je to sice nápad, který má předpoklady být funkční, je však nutné ho technicky dotáhnout. Já nejsem výrobce nábytku a každá firma pracuje s trochu jinými materiály, tloušťkami, kováními… Obvykle jdu s nakresleným nápadem za konkrétním výrobcem, který si dopracuje technické detaily. Skuteční profesionálové mají k mým návrhům vždy mnoho otázek, aby byl výsledek do puntíku takový, jak má být, přímo na místě všechno přesně rozměřují a dotáhnou detaily tak, aby nábytek přesně sedl do daného prostoru.“ Najít dobrého řemeslníka však není taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Problém může vzniknout i s takovou maličkostí, jako jsou halogenová světýlka v podhledu – pokud například rozměry otvorů i navzdory přesným instrukcím nesednou s rozměry svítidel. A Jasna má podobných příhod řádnou zásobu: „Protože je byt barevně poměrně komplikovaný, každá stěna je jiná, spolu s Martinem a malíři jsme si všechno prošli a mistr si dělal poznámky. Stačila však jediná kontrolní otázka, aby se ukázalo, že mistrův záznam o tom, kam jakou barvu použít, sice existoval, nebyl však dostatečně jasný.“ Nakonec vyřešili věc logicky: na každou stěnu napsali číslo barvy. Malíři se tak nemohli zmýlit a všechno namalovali přesně tak, jak měli.

TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Dano Veselský
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: barvy byt interier
Sdílejte článek

Diskuze