Domovní rozvody ovlivňují kvalitu pitné vody

Hygienické standardy na čistotu pitné vody se neustále zvyšují. Ne nadarmo se také říká, že čistá voda je tím nejcennějším jměním. I když ale pitná voda projde přísně hlídaným martýriem úpravny, pořád to ještě neznamená, že si ji do skleničky napustíme ve stejné kvalitě. Kde tedy dojde k jejímu znehodnocení?
Reklama

Kvalitu veřejné sítě ovlivnit příliš nemůžeme a budeme spoléhat na to, že dodavatel se o její údržbu stará. Na nás je, abychom se postarali o poslední úsek cesty životodárné tekutiny, a to samozřejmě i v případě, že ji čerpáme z vlastní studny. O kvalitě a spolehlivosti domovních rozvodů pitné vody jsme si tentokrát povídali s panem Michaelem Blažkem ze společnosti REHAU s.r.o.

Je opravdu možné kvalitní pitnou vodu znehodnotit za tu chvíli, kterou stráví v našich domovních rozvodech?

Ano, i když je k tomu důležité ještě dodat, že se často nejedná pouze o malou chvíli. Rozvody jsou trvale zavodněné, i když je kohoutek vypnutý. Když si tedy pustíme vodu po tom, co jsme se například vrátili z práce, pitná voda v tu chvíli už v našich rozvodech „čeká“ třeba deset hodin. V moderních domácnostech se navíc neustále zvyšuje počet odběrných míst, využívaných jen příležitostně, jako je například koupelna pro hosty. Pokud je instalace řešena klasickým způsobem (tedy na bázi tzv. T-kusů), voda v některých částech stojí i více dní a týdnů. Trvanlivost pitné vody je omezená. Ve stojaté vodě se rychle množí mikroorganismy, které pak kontaminují i ostatní části rozvodů.

Pro instalaci rozvodů vody svépomocí se doporučuje potrubí z plastu, které se jednoduše tvaruje a nemusí se pájet.

Ovlivňuje kvalitu pitné vody materiál, ze kterého máme rozvody vyhotovené?

Materiál rozvodů jde ruku v ruce s technikou spojování, která hraje velkou roli nejen při udržování kvality pitné vody, ale také spolehlivosti celého rozvodu. Nejběžněji používaným materiálem u nás je plast, respektive polypropylen PPR, spojovaný technikou svařování. Setkat se můžeme i s mědí nebo nerezovou ocelí. Tyto materiály jsou výrazně nákladnější, používají se proto tam, kde je požadavek na kvalitu výrazně vyšší (např. nemocnice). Kompromisním řešením jsou rozvody z polyetylenu, zesítěného za vysokého tlaku a teploty (PE-Xa), spojované metodou násuvné objímky. Náklady na rozvod se oproti PPR sice lehce navýší, ovšem porovnání poměru cena/výkon vychází zřetelně nejlépe.

Ucelené systémové řešení RAUTITAN zahrnuje kromě trubek a fitinek i rozsáhlé příslušenství, jako je systém držáků nástěnek, klipová korýtka, protipožární manžety nebo bezhlučné montážní nářadí. Trubky jsou flexibilní a není tak nutné u každé změny směru používat kolena. Více na www.rehau.cz

Ucelené systémové řešení RAUTITAN zahrnuje kromě trubek a fitinek i rozsáhlé příslušenství, jako je systém držáků nástěnek, klipová korýtka, protipožární manžety nebo bezhlučné montážní nářadí. Trubky jsou flexibilní a není tak nutné u každé změny směru používat kolena. Více na www.rehau.cz

Proč je technika spojování tak důležitá?

Každý spoj je samozřejmě určité riziko spolehlivosti – defekt vede obvykle k nákladným škodám a rozsáhlým sanacím. U svařovaných spojů nebo u lisovací techniky spojování s O-kroužkem dochází v místě spoje k zúžení průtoku vody často až o jednu celou dimenzi. Zesítěný polyetylen má v místě spoje prakticky stále stejnou světlost, nedochází tak k tlakovým ztrátám a hlučnosti. Také není tento materiál náchylný k usazeninám u tvrdé a agresivní vody, které postupem času významně zužují dimenzi potrubí. Trubky jsou navíc flexibilní a není tak nutné u každé změny směru používat kolena.

Před provedením izolace a zazděním provedených vodovodních instalací a odpadů je nutné provést tlakovou zkoušku a zkoušku těsnosti.

A jak se vypořádat se stagnací vody v potrubí? Pokud to chápu správně, ani sebelepší materiál nezachrání zkažení pitné vody v čase.

Systém RAUTITAN od společnosti REHAU, jehož základním materiálem je právě zesítěný polyetylen, obsahuje například speciální montážní komponenty, které umožňují různé typy montáže. V domě s množstvím odběrných míst, která nejsou pravidelně využívaná, je například dobrým řešením sáhnout po průtočné montáži nebo kruhovém vedení – oba způsoby významně snižují riziko stagnace vody. V moderních domácnostech je jednoduše třeba u navrhování rozvodů trochu přemýšlet, proto radím sázet na ověřené firmy a také si zjistit, zda jsou pracovníci dostatečně proškoleni na práci s vámi zvoleným systémem. I z tohoto hlediska je zesítěný polyetylen PE-Xa dobrou volbou, protože práce s ním je velmi snadná a dobře vizuálně kontrolovatelná. Technika spojování násuvnou objímkou značně eliminuje chyby při montáži.

Vodovodní rozvody se zhotovují z plastu, mědi i nerezové oceli.

Životnost potrubí z kovu je delší, ale jejich instalace je technologicky i časově náročnější.

Výhodou plastových rozvodů je to, že nezarůstají.

Potrubí by mělo být vedeno tak, aby byla možná snadná revize.

PŘIPRAVILA: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Michael Blažek, REHAU s.r.o.
ZDROJ: časopis HOME

Reklama

Komentovat