Kvalitu pitné vody, která nám poteče doma z kohoutku, neovlivňuje jen úroveň přípravy u dodavatele, ale značný vliv má i správné provedení a údržba domovních rozvodů. www.rehau.cz

Domovní rozvody ovlivňují kvalitu pitné vody

09. 12. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Hygienické standardy na čistotu pitné vody se neustále zvyšují. Ne nadarmo se také říká, že čistá voda je tím nejcennějším jměním. I když ale pitná voda projde přísně hlídaným martýriem úpravny, pořád to ještě neznamená, že si ji do skleničky napustíme ve stejné kvalitě. Kde tedy dojde k jejímu znehodnocení?

Kvalitu veřejné sítě ovlivnit příliš nemůžeme a budeme spoléhat na to, že dodavatel se o její údržbu stará. Na nás je, abychom se postarali o poslední úsek cesty životodárné tekutiny, a to samozřejmě i v případě, že ji čerpáme z vlastní studny. O kvalitě a spolehlivosti domovních rozvodů pitné vody jsme si tentokrát povídali s panem Michaelem Blažkem ze společnosti REHAU s.r.o.

Je opravdu možné kvalitní pitnou vodu znehodnotit za tu chvíli, kterou stráví v našich domovních rozvodech?

Ano, i když je k tomu důležité ještě dodat, že se často nejedná pouze o malou chvíli. Rozvody jsou trvale zavodněné, i když je kohoutek vypnutý. Když si tedy pustíme vodu po tom, co jsme se například vrátili z práce, pitná voda v tu chvíli už v našich rozvodech „čeká“ třeba deset hodin. V moderních domácnostech se navíc neustále zvyšuje počet odběrných míst, využívaných jen příležitostně, jako je například koupelna pro hosty. Pokud je instalace řešena klasickým způsobem (tedy na bázi tzv. T-kusů), voda v některých částech stojí i více dní a týdnů. Trvanlivost pitné vody je omezená. Ve stojaté vodě se rychle množí mikroorganismy, které pak kontaminují i ostatní části rozvodů.

Pro instalaci rozvodů vody svépomocí se doporučuje potrubí z plastu, které se jednoduše tvaruje a nemusí se pájet.

Ovlivňuje kvalitu pitné vody materiál, ze kterého máme rozvody vyhotovené?

Materiál rozvodů jde ruku v ruce s technikou spojování, která hraje velkou roli nejen při udržování kvality pitné vody, ale také spolehlivosti celého rozvodu. Nejběžněji používaným materiálem u nás je plast, respektive polypropylen PPR, spojovaný technikou svařování. Setkat se můžeme i s mědí nebo nerezovou ocelí. Tyto materiály jsou výrazně nákladnější, používají se proto tam, kde je požadavek na kvalitu výrazně vyšší (např. nemocnice). Kompromisním řešením jsou rozvody z polyetylenu, zesítěného za vysokého tlaku a teploty (PE-Xa), spojované metodou násuvné objímky. Náklady na rozvod se oproti PPR sice lehce navýší, ovšem porovnání poměru cena/výkon vychází zřetelně nejlépe.

Ucelené systémové řešení RAUTITAN zahrnuje kromě trubek a fitinek i rozsáhlé příslušenství, jako je systém držáků nástěnek, klipová korýtka, protipožární manžety nebo bezhlučné montážní nářadí. Trubky jsou flexibilní a není tak nutné u každé změny směru používat kolena. Více na www.rehau.cz

Ucelené systémové řešení RAUTITAN zahrnuje kromě trubek a fitinek i rozsáhlé příslušenství, jako je systém držáků nástěnek, klipová korýtka, protipožární manžety nebo bezhlučné montážní nářadí. Trubky jsou flexibilní a není tak nutné u každé změny směru používat kolena. Více na www.rehau.cz

Proč je technika spojování tak důležitá?

Každý spoj je samozřejmě určité riziko spolehlivosti – defekt vede obvykle k nákladným škodám a rozsáhlým sanacím. U svařovaných spojů nebo u lisovací techniky spojování s O-kroužkem dochází v místě spoje k zúžení průtoku vody často až o jednu celou dimenzi. Zesítěný polyetylen má v místě spoje prakticky stále stejnou světlost, nedochází tak k tlakovým ztrátám a hlučnosti. Také není tento materiál náchylný k usazeninám u tvrdé a agresivní vody, které postupem času významně zužují dimenzi potrubí. Trubky jsou navíc flexibilní a není tak nutné u každé změny směru používat kolena.

Před provedením izolace a zazděním provedených vodovodních instalací a odpadů je nutné provést tlakovou zkoušku a zkoušku těsnosti.

A jak se vypořádat se stagnací vody v potrubí? Pokud to chápu správně, ani sebelepší materiál nezachrání zkažení pitné vody v čase.

Systém RAUTITAN od společnosti REHAU, jehož základním materiálem je právě zesítěný polyetylen, obsahuje například speciální montážní komponenty, které umožňují různé typy montáže. V domě s množstvím odběrných míst, která nejsou pravidelně využívaná, je například dobrým řešením sáhnout po průtočné montáži nebo kruhovém vedení – oba způsoby významně snižují riziko stagnace vody. V moderních domácnostech je jednoduše třeba u navrhování rozvodů trochu přemýšlet, proto radím sázet na ověřené firmy a také si zjistit, zda jsou pracovníci dostatečně proškoleni na práci s vámi zvoleným systémem. I z tohoto hlediska je zesítěný polyetylen PE-Xa dobrou volbou, protože práce s ním je velmi snadná a dobře vizuálně kontrolovatelná. Technika spojování násuvnou objímkou značně eliminuje chyby při montáži.

Vodovodní rozvody se zhotovují z plastu, mědi i nerezové oceli.

Životnost potrubí z kovu je delší, ale jejich instalace je technologicky i časově náročnější.

Výhodou plastových rozvodů je to, že nezarůstají.

Potrubí by mělo být vedeno tak, aby byla možná snadná revize.

PŘIPRAVILA: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Michael Blažek, REHAU s.r.o.
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: Domovní rozvody Od partnerů vodovodní rozvody
Sdílejte článek

Diskuze