Zdroj: iStock

Jakým chybám je dobré se vyvarovat při výběru nové podlahy

20. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

S podlahou nejsou žerty. Vždy snadněji napravíte chybu při malování stěn, výběru nábytku či barev. Uděláte-li vážnou chybu při výběru podlahy, výsledek může mít dost blízko ke katastrofě. A to nejen proto, že nesprávně vybraná podlaha zničí estetický dojem interiéru. Obvykle s tím souvisejí i velké výdaje. Proto při výběru podlahy platí ještě důsledněji: dvakrát měř a jednou řež!

Existuje mnoho problémů, které se mohou při instalaci podlahy vyskytnout. Nechtěné škrábance, prolákliny, skvrny – to jsou nepříjemnosti, které zjistíte až po položení dlažby. Existuje však několik velkých chyb, jichž se dopouštíme dříve, než bude nainstalována.

laminátová podlaha se rozchází

Zdroj: iStock

Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je třeba mít na paměti při výběru podlahy, je nedělat kompromisy v kvalitě materiálů. Ačkoliv si na jedné straně můžete myslet, že ušetříte, neustálá údržba, opravy a brzká výměna podlahy vás vyjdou podstatně dráže. V případě potřeby se poraďte s odborníkem a materiál přizpůsobte funkcím místnosti.

Přečtěte si také:
Kdy se rozhodnout pro lineární tvar kuchyně? Hodí se do otevřených prostor a do úzkých místností

1. Výběr podlahy bez ohledu na funkci místnosti

Zásada číslo jedna zní: nevybírejte si podlahu, která je pro váš dům nepraktická! I když je určitě zábavné pro každou místnost hledat nové a nové kreativní nápady, mnohem důležitější je odolnost, funkčnost, trvanlivost materiálu. Například kuchyň potřebuje odolnou podlahu, která se snadno udržuje. Mozaiková či skleněná dlažba nejsou tou nejlepší volbou, podobně jako dřevěné parkety či laminát.

Rozlité mlíko

Zdroj: iStock

Koupelna zase vyžaduje materiál, který odolá vysoké vlhkosti a je protiskluzový. Skvělou volbou pro tyto prostory jsou přírodní
materiály – jsou praktické, udržitelné a obvykle i originální. Pro oblasti s častým pohybem, například obývací pokoj či denní zóna, je dobrým všestranným materiálem korek. Snadno se udržuje, je trvalý. Lak, který se nanáší jako vrchní nátěr, dodává korkové podlaze extra pevnost, což znamená, že vydrží déle.

2. Nesprávná povrchová úprava dlaždic

Povrchová úprava dlaždic nebo různé efekty na povrchu dlaždic mohou ovlivnit jejich použití. Leštěné dlaždice mají hladký a lesklý povrch, který je ideální pro vytvoření atmosféry luxusu. Avšak podlahy v koupelně, kde hrozí riziko uklouznutí, byste z nich asi nechtěli. Naopak na tato místa a do kuchyně jsou vhodné honované dlaždice, které mají hladký matný povrch s protiskluzovou úpravou.

Přečtěte si také:
9 tipů, jak oživit zestárlou kuchyni

3. Dřevěnou podlahu nenecháte aklimatizovat

Dřevěné parkety jsou nádherným prvkem moderních i klasických interiérů, ale je důležité uvědomit si některé jejich vlastnosti. O dřevěných podlahách je důležité vědět, že se při změně teploty v domácnosti roztahují a smršťují. Proto je při pokládání dřevěné podlahy nutné nechat desky předem přizpůsobit se podmínkám, jaké jsou ve vaší domácnosti, jinak se mohou pokřivit nebo vám mezi parketami zůstanou mezery.

Poškrábaná podlaha

Zdroj: iStock

4. Příliš velké, nebo příliš malé dlaždice

Velikost dlaždic by měla být přiměřená k velikosti vašeho prostoru. Velký otevřený podlahový prostor bude vypadat dobře s velkými dlaždicemi, do střední nebo malé místnosti se lépe hodí menší dlaždice nebo mozaiky. Velké dlaždice s rozměry nejméně třicet až pětačtyřicet centimetrů mohou velkou nebo středně velkou místnost ještě více opticky zvětšit. Drobné obkladačky a mozaiky dobře fungují v koupelnách.

Káva rozlitá na dlaždicích

Zdroj: iStock

Myslete však též na to, že malé dlaždice znamenají více spárovacích linií – což není úplně praktické. V malých prostorech je ideální sladit barvu spáry s dlaždicemi, aby podlaha vypadala celistvě. Dlaždice s geometrickým tvarem se dají použít k vytváření jedinečných a zábavných vzorů, které fungují jako zdůraznění některých zón. Umístěte je jen na jednu část (například ke kuchyňskému ostrůvku či mezi jídelní kout a kuchyňskou část), což místnost obohatí o zajímavý detail.

5. Neošetřené obklady z přírodního kamene

Pokud jste si vybrali na podlahu přírodní kámen, musí být správně
ošetřen – utěsněn. Je to proto, že kámen je porézní a během své životnosti absorbuje rozlité tekutiny, drobky jídla a podobně. Jinak bude podlaha náchylná k poškození, což zase povede k růstu bakterií. Kámen nesnese ani žádné drsné čisticí prostředky, protože mohou odstranit těsnicí hmotu, kterou je ošetřen.

Přečtěte si také:
5 nejčastějších chyb při pečení, které mohou zničit vaše koláče, zákusky či dorty

6. Používání nesprávných čisticích roztoků

Každá podlaha je jiná, stejně jako podlahové materiály, povrchové úpravy, a dokonce i způsob jejich instalace. Při čištění podlahy se ujistěte, že používáte správný čisticí přípravek na daný materiál. Když čistíte dřevěnou podlahu, omezte množství mýdlové vody na minimum a místo toho použijte čisticí prostředek vyrobený na dřevo.

Pokreslená podlaha

Zdroj: iStock

Čisticí prostředek na porcelánové nebo keramické dlaždice nebude fungovat na dlaždice z přírodního kamene. Dobrým domácím přípravkem na čištění podlah je roztok z jednoho dílu bělidla a čtyř dílů vody.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: dlazdice dřevěné podlahy hladké podlahy laminat pokladka podlahy
Sdílejte článek

Diskuze