Zdroj: Matej Hakár

Moderní mezonetový byt jako nadstavba domu z minulého století. Vládne v něm jednoduchost, čistota a geometrie

09. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Úkolem architekta Jakuba Kolaroviče bylo navrhnout interiér nadstavby tak, aby vyhovoval modernímu způsobu života. Díky tomu, že nadstavba sestávala ze dvou podlaží, bylo možné prostor členit podle funkcí vertikálně.

Základem celého projektu bylo rozdělení funkcí na podlaží. V prvním podlaží nadstavby se tak nachází společenský prostor s materiálově výraznou kuchyní, jídelnou a světlou obývací zónou. Zboku ho lemuje jednoduché lehce působící schodiště. Černou kuchyňskou linku doplňují pracovní desky z umělého kamene, světle šedá keramická podlaha odráží tvar schodů i nábytku. Prostor zjemňuje kulatý kuchyňský stůl z dubového dřeva a dlouhá nízká – také dřevěná – komoda, která se táhne pod schody.

Přečtěte si také:
Intimní loft spojuje v jednom prostoru všechno. Kdykoliv se může přizpůsobit novým požadavkům

Atypické dveře, integrované LED-pásy

Horní podlaží zahrnuje hlavní ložnici, šatník a koupelnu. Za povšimnutí stojí atypické dveře do koupelny a do šatníku (po bocích ložnice), které kopírují sklon střechy. Hlavní osvětlení podkroví je vyřešeno integrovanými nábytkovými LED-pásy. Tento přístup nechává prostor pro osazení bodových svítidel do podhledu jako doplňkového osvětlení pro zvýraznění konkrétního místa. Například na konci schodiště či centrálně nad postelí. Geometrii prostoru doplňuje hliníková vzduchotechnická mřížka.

Jídelna s kuchyní

Rozdělení bytu do dvou podlaží je velmi zajímavé. Zdroj: Matej Hakár

Výběr materiálů, preciznost detailů, jednoduchost prostorů

„Přístup k tvorbě interiéru je definován v detailech. Výběr materiálů byl sestaven s důrazem na jednoduchost prostorů, které by umožnily dotvoření interiéru osobními věcmi klienta bez toho, že by prostor působil přesyceně. Jemný odstín sádrové omítky spolu se světlou keramickou podlahou vytváří čistý podklad pro dubové truhlářské výrobky a materiálově výraznou kuchyň,“  konkretizuje architekt Jakub Kolarovič.

Přečtěte si také:
Světlé a vzdušné bydlení pro mladý pár aneb Jak vypadá byt, který lze kdykoliv přestavět?

„Dveřní křídlo toalety je v plné výšce bytu, aby podpořilo vertikální rozměr podlouhlého prostoru. Absence stropního osvětlení zvýrazňuje svítidlo nad jídelním stolem. Atmosféru dotváří integrované osvětlení schodiště, nízké komody a podsvícený zadní panel kuchyňské linky. Jednostranně vetknuté monolitické schodiště je obloženo dřevěnými stupni, které přecházejí do dubové podlahy v podkroví. Odstín dubových truhlářských výrobků jsme přizpůsobili odstínu podlahy, aby se materiály vzájemně nerušily,“ dodává architekt Jakub Kolarovič.

Koupelna v mezonetu

Dveře pod střechou se musely tvarově přizpůsobit. Zdroj: Matej Hakár

Geometrie jako základní výrazový prvek

Pravoúhlé tvary nábytku, schodů či hrany dveří architekt změkčil použitím kulatých prvků interiéru. Kuchyňský stůl doplňuje kulaté svítidlo. Sklon schodiště se odráží v oválném vysokém zrcadle. Když vystoupíte po schodišti a otočíte se, všimnete si kulatého okénka – světlíku ve stěně, které přivádí světlo do sprchy a též funguje jako komunikační moment (propojuje dva prostory). Dalším kruhem je zrcadlo v koupelně v poschodí, které však muselo být kvůli sklonu střechy zřezáno. Navzdory tomu plní funkci a zjemňuje ostré hrany.

Byt M

architektonický ateliér: Jakub Kolarovič Architects, www.jka.sk

autoři: Ing. arch. Jakub Kolarovič

lokalita: Bratislava

plocha: 100 m2

projekt: 2018

realizace: 2019

 

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár
Zdroj: časopis Môj dom

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: architekt Bratislava Byty mezonet Moderní interiéry
Sdílejte článek

Diskuze