Rekonstrukce staré továrny inspirovaná odvahou Elišky Junkové ve světle červeného neonu
Zhmotněná vzpomínka na vyprávění babičky, která se přátelila se závodnicí Eliškou Junkovou. Nebo jednoduše bydlení podle vlastních představ.
Neonové svítidlo
Červený neon po setmění přidává na uvolněné atmosféře. Je vzpomínkou na noční jízdu neznámým velkoměstem. Vstoupíte do prostoru loftu a nevíte, zda jste ve fabrice, v servisu nebo skutečně v bytě. Loftový apartmán s drsným industriálním designem, zjemněným prvky ze začátku 20. století, navrhli architekti Bet Orten a Matěj Hájek jako poctu automobilové závodnici Elišce Junkové.
O samotném prostoru, který byl původně továrnou na letištní součástky v pražských Modřanech, mluví jako o světoběžníkovi. Světoběžníkovi, jehož babička byla celoživotní blízkou přítelkyní automobilové závodnice Elišky Junkové, laskavé a odvážné dámy, ambasádorky Bugatti na Cejlonu.
Cestovatel v čase
„Návrhem interiéru se vine duch imaginárního hrdiny. Vizionáře. Cestovatele v čase. Světoběžníka, který s přesným zaměřením sleduje spirálu vývoje moderního věku. Nespočívá však jen v minulosti, má fantazii a prostředky spoluutvářet podobu budoucnosti.
Slovo spoluutvářet je klíčem k pochopení rozvržení prostorových funkcí,“ dešifrují nevšední pojetí prostoru architekti. Jednotlivé části loftu se podobně jako život závodnice točí okolo zasloužených vítězství, jízdy s obrovským citem pro auto i pro trať. Nemůže chybět stará černobílá fotografie dvou usmívajících se mladých žen v Bugatti T35, zasypaných květinami.
Klubová atmosféra
Největší prostor otevřeného přízemí zabírá centrální obývací část. Na ni navazuje kuchyňská linka s barovým ostrovem a rozměrný jídelní stůl, který může sloužit i jako konferenční. Středovou osu uzavírá výsuvná projekční plocha překrývající široké pásové okno s výhledem do krytého garážového stání.
Důležitým momentem realizace je setkávání se s inspirativními osobnostmi, autoři do prostoru továrny vnesli klubovou atmosféru, která se snadno přizpůsobí formálnějším i neformálním akcím. Přechodu z formální do uvolněné atmosféry napomáhá i osvětlení, které vynikne po západu slunce.
Pohyblivé stěny a závěsy
U velkých otevřených prostor je důležitá možnost funkčního členění. V tomto případě jsou odpovědí pohyblivé stěny a závěsy. Umožňují variabilně členit obytné zóny bez toho, aniž by se vytratila vzdušná a svobodná dimenze místa.
Soukromí v otevřeném loftu je vložené do vestavěného modulu, který dotváří dynamiku nevšedního bytu. V něm najdete pracovní kout s úložnými prostory a schody vedoucí do poschodí. Zde se nachází vyvýšená galerie. Její součástí je i lůžko pro hosty, průchozí šatník a oddělené místnosti se sprchou a s toaletou.
Recyklace i upcyklace
Dnes stále častěji slyšíme slova recyklace a upcyklace. V tomto projektu jsou synonymy současné elegance. Recyklované plasty fungují jako světlopropustné panely v podhledu šatníku, na toaletách a v ploše dveří. Ba co víc, jsou modelovým prototypem, symbolem odvahy překročit práh známého a zažitého, posunout se vpřed a hledat nové řešení.
Pocta Elišce
„Osobnost závodnice Elišky Junkové prostupuje návrhem celého loftu. Klima bytu ovlivňuje právě duch průkopnické éry automobilových závodů. Meziválečné období 20. století, dvě odvážné dekády, když člověk plný sebedůvěry hleděl do hvězdné budoucnosti, objevoval nové technologie, nepoznal limity…
Modernismus, futurismus, funkcionalismus spojuje fascinace čistými liniemi, energií v pohybu, aerodynamickými tvary, zaoblenými rohy. Klasické modernitě je podřízená i paleta elementárních materiálů, kov, beton, dřevo, kámen, sklo,“ uzavírají autoři projektu Bet Orten a Matěj Hájek.
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: časopis HOME