Srdce bytu se rekonstruuje jako první

10. 07. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Byla by chyba nejprve rekonstruovat pokoje a nakonec koupelnu s toaletou. Hygienické centrum je srdcem bytu. Nemá význam zachraňovat okolní orgány a až po nich „rozpumpovat“ zdroj života. Podobně je to i v případě bytového jádra nebo zděné koupelny, na které navazují kuchyňské elektrické rozvody, vodovodní i plynová potrubí.

Důvodů, proč začít rekonstrukci bytu rekonstrukcí koupelny, je více. Řemeslníci tvrdí, že v bytě způsobuje největší nepořádek. Dalším argumentem jsou rozdílné rozvody pod zmodernizovanou kuchyňskou linkou, na které se z koupelnové strany už nedokážete správně připojit. Nezůstává nic jiného, než kombinovat staré kovové přípojky s flexibilnějšími plastovými, což není velká výhra. Zpravidla bývají zrezivělé a vydatně zanesené usazeninami. Dalším argumentem, proč začít koupelnou, je vysekávání původního obkladu nebo bourání, kterým můžete narušit staré elektrické vedení do přilehlých částí bytu.

Na laciné rekonstrukci můžete prodělat

Nešetřete tam, kde to není nutné, například na obkladu. Nebyli byste první ani poslední, komu se líbí dražší obkládačky, ale smutně konstatují, že si je nemohou dovolit, a proto redukují svůj záměr. Ačkoli atraktivní obklad navenek působí nedosažitelně, celkovou sumu rekonstrukce nemusí vždy ovlivnit tak výrazně. Je to mylný argument na škrtání rozpočtu. U běžné plochy koupelny 15 m2 odhalíte, že rozdíl v ceně běžných a kvalitnějších obkladů je zanedbatelný, pokud si nemíníte obložit koupelnu některým z nejnovějších módních (a cenových) výstřelků. Nekvalitní obklad z akce v supermarketech koupelnu začlení do třetí cenové kategorie. Paradox je, že úplně zbytečně. Pod 130 000 Kč se už dnes nedá kompletně zrekonstruovat koupelna v běžném bytě, a proto rozdíl v ceně obkladu 4 500 až 9 000 Kč nehraje velkou roli. Právě naopak, pozvedne celkový dojem z koupelny a očividně i cenu bytu. Navíc s kvalitními obkládačkami se pracuje pohodlně a přesně, nemají odstávající rohy, odlišnou tloušťku a nestejné odstíny.
Trochu jiný je pohled odborníků na snahu šetřit na vodovodních bateriích. Ani tu se nevyplácí sahat po podezřele levných a nekvalitních výrobcích (paradoxně by vás mohly vyjít příliš draho, protože jejich životnost i funkčnost bývají omezené). V nabídce renomovaných značek, u nichž se na kvalitu lze spolehnout, si však můžete vybrat od luxusních až po cenově dostupné. „V tomto případě je to věc designu,“ tvrdí obchodní manažer koupelnového studia Zdeno Ružička. Je přesvědčen, že standardní nabídka baterií u spolehlivých prodejců je srovnatelná svou kvalitou i životností. Potvrzuje to fakt, že mají záruční dobu bez rozdílu pětiletou. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro výjimečné designové kousky, nebo sáhnete po levnějších. Pocit, že se denně dotýkáte důmyslně navrženého ušlechtilého kovu, stojí za to. Opatrnost je však na místě při koupi podezřele levných baterií neznámého původu. Životnost těch zlevněných může být přinejmenším pochybná.
Ještě nikdy jsem rekonstrukci sám neprováděl, ale…
Tuto maličkost můžete zvládnout. Záleží jen na tom, zda zvládnete hrozící problémy – například těžkosti s vodoinstalací, elektřinou nebo se zatékáním. V klasické panelové koupelně si můžete sami například osekat původní obklady a vyrovnat hrbolatý povrch stěn, zřejmě hravě odnesete i stavební nepořádek. V tomto stádiu obvykle odhodlání ještě neklesá. Možná zvládnete i obklady (i když jste to nikdy předtím nedělali) – pokud vám nepřekáží, že místo pěti dní vám obkládání a vyplnění spár zaberou možná měsíc. U ostatních prací se však nevyplácí riskovat. Raději je svěřte odborníkům. Například při nesprávném osazení může totiž vana, která nesedla do rohů, zatékat. Nevyřeší to ani vrstva silikonu. Ty skutečné nervy nastanou po odhalení starších kovových trubek, na které míníte nainstalovat baterii zářící novotou. Když je jen jednou povolíte, už nikdy nemusejí držet. Brzy zjistíte, že ty dnešní plastové jsou přece jen praktičtější. Pokud byste ještě stále měli chuť oponovat, že původní rozvody jsou v pohodě (vždyť voda jimi teče!), jste na omylu. Po odšroubování mohou být zaneseny vrstvou koroze a zvápenatěných usazenin, přes něž neprotlačíte ani špendlík.
Od slabé průchodnosti vody se odvíjí i hrozící porucha pračky. Pokud poteče z baterií tenký proud vody, nevznikne ani potřebný tlak v nové hydromasážní sprše, na niž jste se velmi těšili, a bude zbytečná. Prvořadý důvod na obnovu potrubí však spočívá v něčem jiném: v bezpečnosti domácnosti.Samostatnou kapitolou jsou rozdrolené hliníkové elektrické kabely, narušené osekáváním starých obkladů a omítek. Pokud doufáte, že se novým měděným kabelem prostě napojíte na původní, jste velcí optimisté. Je téměř jisté, že to nepůjde. Ve většině starších bytovek stačí, když jím dvakrát třikrát pohnete, aby zůstal v rukou. A tak může následovat další takzvaná chuťovka: vysekávání drážky ve stěně, abyste se dostali k přerušené části kabelu.
Koupelnové zločiny

  • Otlučené smaltové vany, prasklá umyvadla a WC, plíseň ve spojích.
  • Nevábná minulost: umakartové stěny, zažloutlé plastové skříňky, ozdobné samolepky na obkladu.
  • Starší typy dřevěných nebo laminátových parket s nízkou odolností proti vodě. PVC je levné, ale příliš provizorní řešení pro podlahu v koupelně.
  • Koberec v koupelně a huňaté podložky bez protiskluzového vyhotovení.
  • Rychlé renovace typu: dnes si vyberu materiál a zítra mi ho musejí namontovat!
Udělají to za vás
Rozhodně nešlápnete vedle, když se obrátíte na firmu, která za vás vše potřebné provede. Mnohdy ušetříte čas, nervy i peníze. Odborná firma provede rekonstrukci kompletně a dohodnou se pod jednou střechou všechny potřebné práce. Bezpečné je svěřit rekonstrukci osvědčené firmě s dobrými referencemi, pevnými telefonickými linkami a působištěm, která zájemcům předvede reálný sortiment, nejen katalogy s obrázky. Nedohaduje se na přibližné sumě, ale předloží ceník. Součástí smlouvy by měl být i podrobný rozpočet, který zaběhnuté firmy striktně dodrží. V závěru prací se „vejdou“ do navrhované sumy, v některých případech i vrátí rozdíl za nepoužitý materiál. Poplatek za přípravu rozpočtu se obvykle odpočítá po zrealizování zakázky, takže je v závěrečné fázi bezplatná. Stejný postup je běžný i při zhotovení grafického návrhu.

Provizorní domácí režim během prací
A jak to bude u vás doma vypadat, když se firma do rekonstrukce konečně pustí? V úvodní den rekonstrukce se bourá, a proto budete odstaveni od vody. Až druhý den se otevře její centrální přívod. Montéři vždy večer před odchodem nainstalují toaletu, kromě dne, kdy se v místnosti klade dlažba. Seriózní firma se postará o odvoz nepořádku ještě v den demontáže. Doporučujeme dveře v bytě po obvodu zalepit a zakrýt předměty před všudypřítomným prachem. Montéři jsou připraveni si zakrýt podlahu, po níž se pohybují. Někteří lidé se obávají nechat řemeslníky v opuštěném bytě. Ti musejí respektovat soukromí bydlících, a pokud mají dost místa na odložení materiálu, pracují v ohraničeném prostoru chodby, haly a hygienických místností – víc nepotřebují. Před výtahem a bytovým vchodem si nářadí nenechávají, je to riskantní. Domácí mohou při odchodu do práce zpřístupnit jen část bytu. Vše záleží na důvěře a dobrém jménu firmy. Je žádoucí, abyste s řemeslníky denně mluvili, protože je rozdíl vidět koupelnu na papíru a reálný sled prací, při němž vás napadnou dodatečné změny.
Rekonstrukce vdechnou koupelnám ve starých panelácích nový život. Často jde o akutní stav. Kromě zchátralého vzhledu je často nutné zachraňovat i poruchy způsobené vlhkostí a špatně fungující baterie. Při dispozičních změnách a větších stavebních zásazích práce mohou začít až potom, co příslušný stavební úřad vydá povolení. I když by to mělo být samozřejmé, ověřte si, zda vaše rekonstrukční firma provádí bourací práce i s odvozem stavebního odpadu. Jakoby zapomenuté a povalující se zbytky panelů, obkladu, dlažeb či vana před domem mohou přijít draho, pokud sousedé identifikují jejich nezodpovědného majitele. Bez důsledného přeměření a zarovnání hrbolů, zárubně či starých vrstev omítky nemá smysl začít s novým obkladem, jinak se odchylky a nerovnosti předvedou v plné kráse po dokončení obkládání.
Polovičaté rekonstrukce
Nejednou se provizorní (ale ne levné) tapety, lišty, doplňky, obklady musejí znovu předělat, takže platíte dvakrát. I kdybyste chátrající automobil natřeli krásnou metalízou, vždy půjde o staré auto. Poloviční řešení nejsou trvalá. Umakartová stěna je pružná, takže pokud obložíte jádro, obklad drží díky silným lepidlům, spáry se však časem uvolní, popraskají a mohou se v nich držet vlhkost a nečistoty. Metodu laciných řešení si přisvojili prodávající narychlo upravených interiérů, které působí navenek skvěle, hlavně na fotkách. Realitní makléři radí nad celkem takto rekonstruovaného bytu přemýšlet, jinak si do tří let můžete práce znovu zopakovat.
TEXT: Maja Tallová
FOTO: Dano Veselský, Maja Tallová, Laufen, Siko koupelny
Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: design koupelna Rekonstrukce bytového jádra rekonstrukce bytu
Sdílejte článek

Diskuze