Zdroj: Roberto Pierucci

Starý apartmán u moře prošel rekonstrukcí a teď je z něj příjemné ubytování, které zachovává tradice

21. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Nenápadný luxus tohoto interiéru vás dostane až na druhý pohled.

Apartmán ve vesničce Cetara se nachází na pobřeží Amalfi, které se považuje za jedno z nejkrásnějších v zemi. Potřeboval však radikální proměnu, proto se majitelé rozhodli pro rekonstrukci, která úplně změnila jeho dispozici. Jako odkaz na danou lokalitu vzniklo odvážné řešení – na stropě přibyly ručně vyráběné keramické dlaždice, typické pro tento region. Kromě nich v interiéru najdeme i množství zajímavých uměleckých detailů.

Přečtěte si také:
Manželský souboj vkusů. Jak sladit odlišné představy o bydlení s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Na renovaci majitelé oslovili italského interiérového designéra Ernesta Fusca. Ten za devět měsíců vykouzlil ze starého apartmánu s mnoha malými prostory a rustikálním vzhledem luxusní bydlení s otevřenými prostory a dostatkem přirozeného světla. Zůstalo tak více čtverečních metrů pro obývací pokoj a umocnily se výhledy do exteriéru.

Obytný prostor se nyní otevírá směrem k moři a vyzdvihuje romantickou duši tohoto místa. Základem byla myšlenka současného bydlení, které je v souladu s dobou, ale neztrácí autenticitu. Zde se zrodil i nápad vnést do projektu barvu prostřednictvím jednoho z typických prvků této oblasti – keramiky. Potřebu vytvořit čistý prostor doplňuje nábytek na míru, jenž splývá se stěnami.

Obytný prostor se nyní otevírá směrem k moři a vyzdvihuje romantickou duši tohoto místa.

Obytný prostor se nyní otevírá směrem k moři a vyzdvihuje romantickou duši tohoto místa. Zdroj: Roberto Pierucci

 

Designér do svého návrhu zakomponoval i ručně vyráběnou keramiku „riggiole“, která inspirovala celý projekt. Jen sedm kilometrů od Cetary totiž leží městečko Vietri sul Mare, které je hlavním městem keramiky na pobřeží v okolí Amalfi. Příběh keramiky se tu začal psát už v 15. století. Dnes je značka nezaměnitelná díky svým geometrickým motivům a barevným kontrastům.

Kuchyně

Kuchyně původně sloužila jako špajz. Malý, úzký a dlouhý prostor designér pojal jako dalekohled, skrz který se mohou majitelé dívat na moře – na jeho konci je totiž úzké vysoké okno. I když je kuchyně oddělená od obývací části, nemá dveře a vchází se do ní z jídelny. Minimalistická bílá lakovaná kuchyňská linka značky Poliform má zástěnu ze stejných keramických dlaždic, jaké najdeme v obýváku na stropě. Tento detail se opakuje i na protilehlé stěně v kuchyni.

Kuchyně původně sloužila jako špajz. Malý, úzký a dlouhý prostor designér pojal jako dalekohled, skrz který se mohou majitelé dívat na moře

Kuchyně původně sloužila jako špajz. Malý, úzký a dlouhý prostor designér pojal jako dalekohled, skrz který se mohou majitelé dívat na moře Zdroj: Roberto Pierucci

Schody jako sochařský prvek

Změna dispozice otevřela celkový pohled už od vstupních prostor. Do luxusního bytu se vstupuje skrz skleněné dveře se světlíky. Ty mají rám z ořechového dřeva a jsou původním prvkem, který prošel renovací. Nalevo od vstupu najdeme bílé schody vedoucí na terasu. Díky exkluzivní povrchové úpravě Kerakoll splývají s bělostnými stěnami a působí jako sochařský prvek. Tento galerijní dojem podtrhuje umělecké dílo Paola Sandullia umístěné na bílém podstavci.

Nalevo od vstupu najdeme bílé schody vedoucí na terasu. Díky exkluzivní povrchové úpravě Kerakoll splývají s bělostnými stěnami a působí jako sochařský prvek.

Nalevo od vstupu najdeme bílé schody vedoucí na terasu. Díky exkluzivní povrchové úpravě Kerakoll splývají s bělostnými stěnami a působí jako sochařský prvek. Zdroj: Roberto Pierucci

Ložnice

Zařízení ložnice se nese, podobně jako zbytek interiéru, v neutrálních tónech. Oživuje je sametový potah lavice u postele, která má okrovou barvu. Z jednoduché, nevelké místnosti mají majitelé na jedné straně výhled na moře, z druhého okna zase na majolikovou kopuli kostela. Tyto výhledy jsou orámované závěsy, které poskytují po zatažení soukromí. Na dekorování místnosti majitelé použili slavnostní pokrývky hlav Juju. Tyto klobouky, typické pro kamerunský kmen Bamiléké, si koupili během jedné ze svých cest.

Zařízení ložnice se nese, podobně jako zbytek interiéru, v neutrálních tónech.

Zařízení ložnice se nese, podobně jako zbytek interiéru, v neutrálních tónech. Zdroj: Roberto Pierucci

Hlavní koupelna

Hlavní koupelně i té pro hosty dominuje bílá barvy. V hlavní koupelně najdeme umyvadlo z porcelánové kameniny v odstínu taupe kamene Piasentina a skříňku z amerického ořechu. Sprcha v ní vznikla z bývalé prádelny a funguje jako domácí spa s multifunkční sprchovou hlavicí s chromoterapií (léčba světlem).

Hlavní koupelně i té pro hosty dominuje bílá barvy.

Hlavní koupelně i té pro hosty dominuje bílá barvy. Zdroj: Roberto Pierucci

Druhá koupelna

Druhá koupelna je menší, s umyvadlem z Corianu, které navrhl designer Ernesto Fusco výhradně pro tento projekt. Stěnu za ním nechal obložit keramickým obkladem v barvách moře. Modro-bílé dlaždice pocházejí též z městečka Vietri sul Mare. Kontrastním prvkem k všudypřítomné bílé je kromě nich dlouhá police z dubového masivu, která slouží i jako lavice.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce starého bytu: Jak se historický byt proměnil v moderní ráj elegance

Terasa

Dokonalým místem k lenošení a stolování s rodinou či přáteli je venkovní terasa. Má ještě o 10 m2 více než samotný interiér, takže je jakýmsi druhým obytným prostorem. Pro zdůraznění aspektu „domu pod širým nebem“ byly oblasti s různými funkcemi uspořádány na různých úrovních. Designerovi se tím podařilo vytvořit odlišná prostředí: pomyslnou kuchyni, jídelnu, obývák i malé spa.

Terasa nemohla mít lepší orientaci, je otočená směrem k moři.

Terasa nemohla mít lepší orientaci, je otočená směrem k moři. Zdroj: Roberto Pierucci

Výhledy a odpočinek

Terasa nemohla mít lepší orientaci, je otočená směrem k moři. Na její podlaze najdeme odolné teakové dřevo. V kuchyňské části si majitelé dopřáli industriálně působící ocelový ostrůvek, pro jídelní zónu zvolili bílé židle a v odpočinkové zóně se opakuje prvek z obýváku v podobě bílých pohovek Gervasoni, tentokrát z kolekce Ghost-Out. V nejvyšší části terasy si mohou odpočinout v malé vířivce. Při osvětlení padla volba i na praktické puffy, které spojují funkci sezení a osvětlení. Díky své struktuře vytvářejí po setmění hravé světelné efekty.

Autoři

Interiérový designer Ernesto Fusco

Lokalita: Cetara, Itálie

Plocha: 120 m2 + terasa 130 m2

Realizace: 2016–2017

FOTOGALERIE

Text: Sláva Štefancová
Foto: Roberto Pierucci
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt design rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze