Dřevostavba bez zbytečných příkras na pomezí Kopřivnice a Štramberku

08. 07. 2019
Diskuze (7)
Sdílet

Jako kaštan z pichlavé zelené slupky se v zarostlé zelené zahradě pod statným kaštanem vyloupl dům s tmavohnědou fasádou.

dŕevostavba

Zasklení pod střechou ve zvýšené části stavby vpouští do denního prostoru ranní slunce, aniž by bylo na straně orientované k sousednímu pozemku narušeno soukromí. FOTO BOYSPLAYNICE

Valašská architektura 21. století

Dům Kaštan je prvotinou architektonického ateliéru Valarch. Je kompaktní, bez zbytečných příkras a okolků. Sami autoři ho charakterizují jako jednoduchý odkaz na původní valašskou architekturu, v maximální možné míře soběstačný, postavený z místních zdrojů a přírodních materiálů. Prostě valašská architektura 21. století.

Tvar a umístění domu výrazně definoval pozemek v bývalé zahrádkářské kolonii. Orientace, nevelká plocha parcely a mohutný kaštan rostoucí v zahradě určily atmosféru, materiál i vzhled domu, který je jakousi parafrází na vyloupnutí kaštanu z pichlavé zelené slupky. Dům Kaštan, který kombinuje neošetřené dřevo s tmavým opalovaným obkladem, se vyloupl ze zarostlé zelené zahrady pod statným stromem.

drevostavba

Dvě části domu – vyšší, obytnou, a nižší, v níž je situována dílna, propojuje společná střecha. Překrývá zároveň terasu, lemující dům ze strany zahrady, i prostor před vchodovými dveřmi a před domem vytváří kryté stání pro dvě auta. FOTO BOYSPLAYNICE

Celkové náklady na promyšlenou stavbu bez zbytečných příkras dosáhly 3,5 mil. Kč.

Sympatické spojení

Dům se skládá ze dvou částí – obytné a technické, které propojuje společná střecha. Ta překrývá i terasu se vstupem a od ulice zároveň vytváří kryté stání pro dvě auta. Spojení charakterizuje také interiér domu – s hlavním obytným prostorem je spojena galerie vestavěná nad částí půdorysu. Ta poskytuje podle potřeby útočiště pro hosty i pro domácí, zatímco celá denní část je otevřená až do krovu, který je z východní strany velkoryse zasklený. Prostor tím získal nejen působivou výšku, ale i sugestivní světlo a výhled.

Krátká chodba spojuje denní prostor s ložnicí, kterou doplňuje šatník. Z chodby je přístupná také koupelna, toaleta a dětský pokoj, opět s otevřenou galerií určenou ke spaní. Na malé ploše místnosti se tak architektům podařilo vytvořit atraktivní a velkorysý prostor.

Denní prosto domu

Denní prostor je otevřen až do krovu, což mu dodalo působivou vzdušnost. Zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na Štramberskou Trúbu je z východní strany velkorysé zasklení. FOTO BOYSPLAYNICE

Eričin pohled

Tento dům mě na první pohled zaujal nápaditým vnitřním prostorem – architekti nezůstali pouze u členění plochy do logické dispozice, ale šikovně si pohráli i s výškou denního prostoru a také se světlem, které sem proniká z různých stran a různých úrovní. Vznikla tak zajímavá místnost plná světla s velmi příjemnou atmosférou.

Dům díky tomu vypadá velkoryse a vzdušně, ačkoli jeho zastavěná plocha je přibližně stejná jako podlahová plocha třípokojového bytu. Potěšilo mě však nejen šetrné zabírání plochy zahrady, ale i použití přírodních materiálů, díky kterým stavba ladí s okolní přírodou a v zahradě působí přirozeně a harmonicky. Velmi příjemná je i promyšlená návaznost interiéru a exteriéru přes kryté terasy – člověk si zde snadno dokáže představit každodenní život, v němž se „uvnitř“ a „venku“ nenásilně a bezproblémově prolíná.

FOTO BOYSPLAYNICE

ARCHITEKTI

Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková a Bc. Tomáš Kašík, ateliér Valarch
www.valarch.cz

rodinný dům dřevostavba

počet podlaží 2

zastavěná plocha 78 m2

užitná plocha 148 m2

lokalita pomezí Kopřivnice a Štramberku

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: BOYSPLAYNICE
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata dřevěná fasáda montovaný dům rodinný dům Valašská architektura
Sdílejte článek

Diskuze

  • Neosobní nic.

    Anonym
  • To muselo stat usily to nakract tolik peněz,, za komanču bi už seděly v bani

    antonin
  • To víš, že jo ty chytrolíne. Hypotéka ti nic neříká? Se nejdřív nauč psát a pak něco debilně komentuj. Závist je hrozná věc, že? Bydlíš beztak v nějaké garsonce, na víc nemáš, proto píšeš takové sračky.

    aaa
  • Jak dlouho ty moderní dřevěné rychlostavby asi vydrží? Tato je dokonce z neošetřeného dřeva? Je pravda, že dodnes existují domky z tzv.vepřovic, to je v podstatě hlína, nebo střechy z došků. Asi bych se bála investovat do tohoto peníze. Spíš něco zděného, i když menšího, skromnějšího, ale trvanlivějšího a méně pracného na údržbu. Aby se ušetřilo a člověk se nemusel zadlužit, udělat si co možná nejvíc prací, na kterých se nic zkazit nedá,svépomocí, ovšem napřed nastudovat teorii, sbírat zkušenosti, být třeba pomocí přítomen na nějaké stavbě…Protože upřímně – kolik nás má miliony nazbyt, aby si všecko mohl nechat udělat? Nebo jaký je asi život s obrovským dluhem až do smrti, příp. ještě dál? Mě by to psychicky ničilo celou dobu, než všecko splatím, co je to za život? Co když člověk přijde o práci, co když onemocní, rozvede se, musí vyplácet ex + platit hypotéku. Radši se uskrovním, zapracuji si, ale mám ráda jistotu, nemohla bych dopustit dostat se do slepé uličky. Když se zadaří a našetříme, není problém něco přistavět. Já s bráchou a s rodiči jsme vyrostli v dvoupokojovém bytě, a jak na to ráda vzpomínám. Na maličkou pronajatou zahrádku jsme museli ale jezdit na kolách hoooooooodně daleko…A musí člověk tu práci, to budování mít rád, a trošku tomu rozumět – kdyby se něco pokazilo, ne na všechno volat firmy. Každý není milionář. Ale jde to, postavit si domeček i nám chudším, když se nechce bydlet v paneláku, ale aby potomci mohli běhat v bezpečí zahrady/dky, byl přehled, co kde dělají, byla zdravá zelenina,ovoce, příp. nějaké to zvířátko…no ne?

    Věrka
  • Koleguv komentar je uplne mimo. Ne kazdy kdo postavil krade, podnikam pres 20let a jediny kdo kradl jsou velke firmy, prisel jsem tak o nekolik milionu, moji lidi vzdycky dostali zaplaceno stejne jako dodavatele materialu.A samozrejme stat na odvodech a danich. Zrejme mel nehezky zivot a trpi nejakou formou menecennosti ci co 🙂 Presto mu preji hodne stesti a hlavne zdraveho rozumu do zivota. Pokud by chtel, zaslu mu ze sveho pravidla ceskeho pravopisu 😀

    Martin
  • Neůtulné, působí to na mě jako tělocvična s těmi vrchními okny a sítí 🙁

    Petra
  • Tohle je přesně styl, který jsem od manželů Jalůvkových čekala. Trochu Valašské, hodně moderní, neotřelé, nápadité, krásné. z venku je to nádhera, uvnitř trochu strohé, avšak dispozičně výborně řešené. kéž by takových staveb bylo více i v Bystřici 😉

    marie dančáková