Svoboda bez hypotéky? Domek s vlastní elektrárnou, postavený svépomocí
Unavují vás minimalistické stavby s čistými interiéry a přísnými geometrickými liniemi? Stavba, kterou vám dnes představíme, na vás rozhodně zapůsobí! Už první pohled do interiéru napovídá, že se zde žije naplno.
Domek působí útulně, přívětivě, zahrnuje též prvky feng-šuej. A co je nejdůležitější, navzdory mnoha komplikacím byl postaven svépomocí. Prostě dřevostavba ideální pro klid v duši.
Na tom, že dům je úplně odlišný od jiných staveb, na které jsme dnes zvyklí, má největší podíl jeho majitel Pavel Černý. Uznává totiž úplně jiné hodnoty než typický dnešní investor. V prvé řadě to je láska a úcta k přírodě a přírodním materiálům, která se odrazila nejen v konstrukci stavby, ale i v nábytku a celkovém zařízení.
Po vhodném pozemku pátral velmi dlouho. Ocenil, že tu vládne absolutní klid – žádný satelit, tři sta metrů od pozemku je les, pět set metrů zastávka. Padli si do oka na první pohled. Na pozemek souseda byla zavedena elektřina, vodu majitel plánoval vyvrtat.
Navzdory zavedené elektřině byl problém
Ačkoliv na sousedním pozemku je elektřina zavedena, dřevostavbu odmítli kvůli plné kapacitě připojit. Pro majitele však ani to neznamenalo nepřekonatelný problém. S elektřinou si tyká, a tak se rozhodl jít cestou soběstačnosti. Dřevostavba dnes funguje díky vlastní fotovoltaické elektrárně, i když to nebyl původní záměr. Zároveň se zvýšila samostatnost a ekologičnost stavby, což je rozhodně pozitivní znamení.
Dokáží střešní panely zabezpečit chod chaty?
Často i s velkou energií. Samozřejmě byly nutné kompromisy. „Přiznám se, že první zimu jsem byl ve střehu a čekal, jak systém bude fungovat. Máme tu dvojí rozvody, dva střídače – malý a velký. Malý zahrnuje zásuvky pro světla, nabíječky, počítače, lampičky a podobně. Velký slouží pro chod čerpadla, pračky, vysavače, trouby či pro fén. Právě proto chybí v koupelně zásuvka pro fén, ačkoliv dnes bych ji tam dal,“ vysvětluje Pavel Černý.
A co toaleta? Jak majitel vyřešil odpad?
Protože stavba není napojena ani na odpad, bylo třeba vyřešit i tento problém. Také v této oblasti šel majitel domu méně obvyklou cestou: „Čištění vody má na starosti kořenová čistička odpadních vod. Toaleta je separační (což zjednodušuje čištění) – tekutý odpad jde klasicky do čističky, pevný zůstává ve kbelíku zasypaný pilinami a čas od času ho vynášíme na kompost. Vzniká z toho velmi cenný humus.“
Zděná pec a staré dřevo
U vstupu do interiéru cítíte, jak se tu prolíná historie s dneškem. Těžká zděná akumulační pec udržuje teplo v interiéru během dne i noci. Nabízejí příjemný prostor pro relaxaci – jak si ho užívali naši prarodiče, když se posadili či uložili „za pec“ (odtud vzniklo slovo zápecník, pecivál).
Atmosféru v interiéru výrazně formuje nábytek z masívu – více kusů je recyklovaných. Majitel stavby se netají respektem k materiálu, s oblibou používá to, co už jednou použité bylo: „Často říkám, že jsem vlastně postavil starou chalupu. Použít staré dřevo byl však podle mne skvělý nápad – například stropy ze starých desek působí úplně jinak než z nových. Hlavní práci v interiéru dělají přírodní materiály a energie kousků, které žily dávno předtím, než stál tento dům.“ Prostor dostaly i hlína, nepálené cihly či marocký štuk s květem života na stěně sprchového koutu.
Prvky feng-šuej
Pro to, aby byla dřevostavba v rovnováze, funguje jako kontrast k fotovoltaickým panelům na sedlové střeše chaty zelená střecha kůlny. V celém interiéru najdete mnoho zeleně a symbolů, které harmonizují prostor. Okna jsou v poměru zlatého řezu.
Zajímavostí je zelená stříška nad vchodem do domu. Ke dřevostavbě zářící pozitivní energií patří i sklep v zemi, jehož vstup je zastřešen dřevěnou ministavbou. Výborné řešení na skladování úrody.
Nízkoenergetická dřevostavba
autoři projektu: Helena Chvílová, Ludovít Trnka
lokalita: Choceň, ČR
zastavěná plocha: 100 m2
užitná plocha: 135 m2
konstrukční systém: lehký dřevěný skelet
teplo a větrání: zděná akumulační pec, okna, v přípravě je rekuperace
projekt: 2014
realizace: 2015
Sabína Zavarská
foto: Standa Miller, Pavel Černý
Dřevostavba moc ekologická není. Roubenka je ekologická.
Pěkný ale k čemu mi jsou prvky feng šuej, když jsem se zde nedopídil nejdůležitější věci. Cena lidé zlatí zajímá každého na prvním místě
Bez povrchové úpravy moc špatné, ztrouchnivi, a není nad přízemní, úraz a do ložnice se nedostanu
A dřevo odporné zcerna
Chaos
Cena uvedená není, protože by nadpis článku nedával smysl. Jen ostrovní systém musel stát statisíce, kamenná pec dvěstě tisíc, tadelakt v koupelně také není levný. To jsou jen 3 prvky přes půl milionu. Projekt se studií šup za kilo. Úspora na recyklovaném materiálu může být samozřejmě značná a sam to tak také udělám. Nicméně stále mi to vychází na minimálně 2M a to bez hypotéky nejde. Pan majitel má zřejmě nadstandardně placenou práci nebo podnikání, proto si mohl dovolit ušetřit takovou sumu, nebo financovat stavbu průběžně. V těchto případech mi vadí hlavně klamavý titulek článku. Člověk s průměrným platem zajásá, že se opravdu bude moci konečně inspirovat, jak se do důchodu nezadlužit, a zase nic.