Zdroj: Martin Zeman

Typová dřevostavba v pasivním standardu a s vlastním jezírkem

18. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Typové domy vůbec nemusí být fádní a „na jedno kopyto“. Manželům Hance a Karlovi se zalíbil prototyp typového domu Kreativ, který navrhl architekt Jakub Loučka, a upravili si ho pro své potřeby. Dřevostavba v přírodním prostředí obce nedaleko Prahy splývá s místem – krajinu jemně doplňuje a krajina zase dotváří stavbu. Zahrada je už na pohled relaxačním zážitkem.

Manželský pár se rozhodl vstoupit do nové etapy života spolu s novou domácností. Děti „vyletěly z hnízda“, a tak byl čas přesunout tvořivou energii. Zaujal je dům architekta Jakuba Loučky, který obývá vlastnoručně navržený prototyp. Zalíbil se jim natolik, že se pro návrh rozhodli jako pro svůj nový domov.

Přečtěte si také:
Stoletý dům okouzlil majitele na první pohled. Postupně dávali chladné smutné stavbě duši a udělali z ní útulný domov

Do projektu promítli své potřeby a přání a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Dřevostavba využívá potenciál světových stran ve svůj prospěch. V interiéru se proti původnímu návrhu událo jen pár drobných dispozičních změn. Přibyly však garsonka, garážové stání a zahradní domek. Tyto objekty mají ploché zelené střechy.

Typová dřevostavba v pasivním standardu a s vlastním jezírkem

Dřevostavba v přírodním prostředí obce nedaleko Prahy splývá s místem. Zdroj: Martin Zeman

Vůně dřeva zvenčí i zevnitř

Dispoziční řešení plně vyhovuje majitelům a jejich nové životní etapě. Investoři požádali o řešení interiéru samotného architekta stavby – Jakuba Loučku. „Požádali jsme ho o to, protože dům dobře zná, a my jsme zase věděli, co potřebujeme a jak ho chceme užívat. On ve svém domě funguje jinak, bydlí se dvěma malými dětmi, ale podařilo se mu překlopit svou perspektivu a podívat se na interiér našima očima,“ vysvětlují majitelé pasivní stavby. Celý interiér voní dřevem, které najdete absolutně všude.

Typová dřevostavba v pasivním standardu a s vlastním jezírkem

Majitelé si kromě hlavního prostoru v přízemí, kde tráví většinu času, nemohou vynachválit obě terasy. Zdroj: Martin Zeman

Pracovna jako součást denní zóny

Denní zónu v přízemí tvoří obývací prostor s jídelnou a kuchyní, dokonce zahrnuje i pracovnu. Protože majitelé jsou obvykle sami, nebylo ji třeba oddělovat dveřmi. Dlouhý jídelní stůl představuje centrum přízemí s krásným výhledem na biotop a zahradu. Poschodí patří noční zóně.

Přečtěte si také:
Modernistická vila kousek od Brněnské přehrady prošla radikální změnou. Poznali byste ji?

Dvě terasy a pozorovatelna

Kouzelných míst je v interiéru více. Majitelé si kromě hlavního prostoru v přízemí, kde tráví většinu času, nemohou vynachválit obě terasy a „pozorovatelnu“. „Pozorovatelna“ je místo na severní straně domu mezi šatnou a ložnicí s fantastickým výhledem do krajiny.

Interiér dřevostavby s prosklením a výhledem na jezírko

Denní zónu v přízemí tvoří obývací prostor s jídelnou a kuchyní, dokonce zahrnuje i pracovnu. Zdroj: Martin Zeman

Je to výborná „zašívárna“ – ideální místo, kam se v létě stáhnete do chládku a kam si v zimě vezmete knihu a horký čaj. V domě nechybí ani pokoj pro hosty. Aktuálně je vlastně spíše dětský, protože nejčastějšími hosty jsou malá vnoučata majitelů.

Interiér dřevostavby s prosklením a výhledem na jezírko

Dlouhý jídelní stůl představuje centrum přízemí s krásným výhledem na biotop a zahradu. Zdroj: Martin Zeman

Zahrada nové doby – udržitelná a přirozená

Velmi důležitou v rámci celého projektu je zahrada. Dá se nazvat zahradou nové doby. Je řešena v duchu udržitelnosti a celostního přístupu. Nenajdete zde žádné zakopané fólie, ani chemii na ničení plevele. Cílem bylo navázat na původní charakter místa, a tak působí jako přirozená louka s jezírkem. Dešťová voda, která stéká se střechy, je shromážděna v nádrži a použita k zalévání. Celkový vzhled stavby je osvěžen zelenými rámy oken a zasklení.

Schodiště v dřevostavbě

Kouzelných míst je v interiéru více. Zdroj: Martin Zeman

Dodavatel řešil jen hrubou stavbu, ostatní si na sebe vzal majitel

Dřevostavba je založena na patkách. Dodavatelská firma realizovala objekt jen do fáze hrubé stavby. Bylo to proto, že majitel je sám stavitelem a chtěl nějakým způsobem zbytek stavby úspěšně dovést do konce a alespoň část z ní realizovat.

Přečtěte si také:
Prefabrikovaný dům s historickým kouzlem a vtipnými detaily

Dobrou zprávou pro majitele je fakt, že v obci je nyní stavební uzávěra, takže v blízké době tu nevyrostou další domy, které by ovlivnily charakter místa. Oblíbili si i místní komunitu, která funguje bezchybně – samozřejmostí je například vzájemné hlídání dětí nebo sdílení přebytků úrody.

Typová dřevostavba v pasivním standardu a s vlastním jezírkem

Dřevostavba má vlastní jezírko. Zdroj: Martin Zeman

RD Kytín

architektonický ateliér: 3AE, s. r. o.

autor: Ing. arch. Jakub Loučka

lokalita: Kytín, ČR

podlahová plocha: 165 m2

zastavěná plocha: 103 m2

realizace: 2017

dispozice: 5+kk / 5+1

typový dům NOVAHOME

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zeman

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: drevostavby interiérové řešení montovaný dům nízkoúdržbový dum pasivní dům rodinný dům terasy
Sdílejte článek

Diskuze