Zdroj: Jeffrey Totaro

„Zuhelnatělá stodola“ – staré tvary nabyly do té doby netušených vlastností

14. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Autoři novostavby v daleké Pennsylvánii vycházeli z historické podoby místních stodol, avšak jejich funkce a možnosti povýšili tak, jak to kdysi nebylo možné. Domu s fasádou z opáleného dřeva si všimnete už z dálky, protože hmotu s tvarem typickým pro staré stodoly architekti z ateliéru MaMo Architects uložili na z velké části prosklené spodní podlaží.

Jednoduchá myšlenka použít v návrhu historickou podobu místních stodol a dát jí moderní vlastnosti i funkce si vyžádala precizní plánování.

„Výsledné struktury jsou funkční, kontextově vhodné a věrné úloze vzhledem ke koncepci. Využitím vnějšího izolovaného betonového bednění pláště a podlahového systému LiteDeck jsme starou formu začlenili do současné krajiny. Díky pasivnímu větrání, tepelným vlastnostem betonu, promyšlené orientaci budovy, FV-panelům a udržitelným povrchovým úpravám interiéru a exteriéru dostaly známé formy nové, neznámé vlastnosti,“ charakterizuje projekt architekt Matthew Moger.

Dialog mezi známým a neočekávaným

Vnější obložení domu podporuje dialog mezi známým a neočekávaným i výběrem materiálů. Architekti kombinovali vlnitý kov s betonem, ocelí, opáleným a regenerovaným dřevem. Použitými stavebními metodami propojili interiér s krásným okolím a zároveň zvýraznili hmotnost a strukturu konstrukce. Betonový sokl stavby proniká do interiéru v odhalené podobě a spolu s regenerovaným dřevem vytváří teplé, ale zároveň odolné prostory v celém interiéru.

Interiérové schodiště - Zuhelnatělá stodola

Jednoduchá myšlenka použít v návrhu historickou podobu místních stodol a dát jí moderní vlastnosti i funkce si vyžádala precizní plánování. Zdroj: Jeffrey Totaro

Betonová konstrukce potřebovala místního profesionála

Výzvou pro autory tohoto speciálního domu bylo najít místního dodavatele, který by realizoval betonové základy stavby. Cesta vedla k mladému podnikateli, který se zaměřuje na zalévání parkovacích domů. Jeho praxe a znalosti dopomohly k úspěšné realizaci finálního domu.

Přečtěte si také:
V třípodlažním pražském domě dominuje betonové schodiště se zábradlím z oceli. Má speciální poslání!

Velký prostor na hraní, společenská část a ložnice s výhledy

V nejnižším podlaží stavby se nachází prostor na hraní a sklad, o poschodí výše je hlavní společenská část. Z krytého vstupu vejdete do velké místnosti spojené kuchyně a jídelny, s výstupem do patia. Na okraji dispozice je schody oddělený obývací pokoj, na který navazuje malá pracovna. Horní podlaží zahrnuje hlavní ložnici s balkonem a dva pokoje, přičemž všechny mají vlastní hygienické zázemí. U schodů je otevřený salónek.

Jídelna s kuchyní -Zuhelnatělá stodola

Z krytého vstupu vejdete do velké místnosti spojené kuchyně a jídelny. Zdroj: Jeffrey Totaro

Moderní, ale i odolné

Pro studio MaMo Architects jsou typické udržitelné projekty vytvořené na základě vědeckých postupů. Jejich cílem je vytvářet nejen moderní, ale i příjemné a odolné prostory. Ateliér spolupracuje s řadou řemeslníků.

Přečtěte si také:
Rustikální dům postavili na nebezpečném svahu, dnes boří mnohé stereotypy

„Snažíme se poskytnout alternativní designové řešení k zastaralým stavebním postupům, které dnes vytvářejí všudypřítomné koloniální domy s centrální halou,“ charakterizují svůj přístup k práci samotní architekti.

Zuhelnatělá stodola

architektonický ateliér: MaMo Architects
hlavní architekt: Matthew Moger
lokalita: West Chester, Pennsylvánie
plocha: 500 m2
realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Jeffrey Totaro

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné obložení moderni bydleni montovaný dům rekonstrukce stodoly
Sdílejte článek

Diskuze