Chatu ve tvaru písmene A z osmdesátých let oživili a zmodernizovali
Pamatujete si na typické horské chatky ve tvaru písmene A se strmou sedlovou střechou sahající téměř po zem? Kdysi jich byly plné rekreační oblasti. Podobná chatka stála i na slovenském Záhorí v části Tomky u Borského Svätého Jura. Tato měla jako většina z chat takzvaného tatranského typu dvě podlaží a podkroví. O její oživení v podobě novostavby se postarali architekti Martin Maňo a Tomáš Amtmann.
Autoři nové chatky vycházeli z původního objektu prostorově i koncepčně. Nová chata nezabírá ani o metr čtvereční více pozemku než původní a respektuje základní koncepci zástavby celého území. Podobně jako původní objekt je i novostavba dvoupodlažní a s podkrovím. První nadzemní podlaží je přibližně půl metru zapuštěno do rovinatého terénu a slouží jako technické zázemí domu. V severovýchodní části přízemí je vchod. Ostatní podlaží jsou obytná.

Stará chata již dosloužila a dalšími důvody k jejímu zbourání byly nedostatečná světlá výška a špatná energetická hospodárnost. Zdroj: Mgr. art. Martin Maňo, Mgr. art. Tomáš Amtmann, ArtD.
Stará chata už nestačila – hlavně energeticky
Dalším typickým rysem původního objektu, který architekti přenesli na novou chatku, je ostrá sedlová střecha. Pokud byste se sem vrátili po letech, mysleli byste si, že se čas vrátil zpět a původní chata omládla. Ovšem stará chata již dosloužila a dalšími důvody k jejímu zbourání byly nedostatečná světlá výška a špatná energetická hospodárnost. Investoři proto hledali místo pro rekreaci, víkendový či letní pobyt v nově postaveném objektu, který by splňoval jejich potřeby a představy.

Obě štítová průčelí jsou vzhledem k výjimečnému situování tohoto objektu celoprosklená. Zdroj: Matej Hakár
Výjimečná poloha umožnila výhled na les i na jezero
„Objekt je hmotově kompaktní, má tvar klasické áčkové chaty. Obě štítová průčelí jsou vzhledem k výjimečnému situování tohoto objektu celoprosklená. Jednou stranou je chata orientovaná k jezeru, druhou do lesa. Stavbu jsme osadili ve směru severovýchod–jihozápad, přibližně 11 metrů od obslužné komunikace. Nejbližší okolní objekty jsou ve vzdálenosti cca 10 metrů na jižní straně a cca 11 metrů na severní straně,“ konkretizují autoři projektu.

Obě zasklené stěny na tomto podlaží zahrnují dvojici posuvných dveří, které během léta umožňují efektivní příčné větrání. Zdroj: Matej Hakár
Schodiště uprostřed dispozice dělí prostor na zóny
Sedlová střecha vytváří po stranách chaty přesah, který překrývá vstup do chaty a kryté zápraží. Po jednoramenném schodišti vystoupíte do prvního patra chatky, které funguje jako denní zóna. Schodiště spolu s koupelnou ji dělí na dvě části. Větší, s výhledem na jezero, patří obývacímu pokoji a menší, orientovaná k lesu, jídelně s kuchyňkou.
Obě zasklené stěny na tomto podlaží zahrnují dvojici posuvných dveří, které během léta umožňují efektivní příčné větrání. Nehrozí tedy přehřívání interiéru. Po obou stranách denní zóny architekti umístili dřevěné „schodišťové“ terasy. Jedna slouží k opalování a relaxaci, druhá k letnímu stolování ve stínu.
Do podkroví chaty její autoři tradičně umístili noční část. I ta je rozdělena schodištěm a toaletou na dvě zóny – dvě ložnice. Horizontální lamely stíní noční prostory a zabraňují přehřívání nejvyššího podlaží během letních měsíců.
Železobeton, OSB desky i překližka
Z konstrukčního hlediska stojí chata na betonových pásech, na kterých je jedna řada bednicích tvárnic DT25 a železobetonová deska. Obvodové stěny přízemí jsou z cihel, natřené asfaltovou hydroizolací. Stropní deska nad tímto podlažím je také ze železobetonu. Zbytek stavby nad přízemím je z dřevěných prvků – kromě stabilizační železobetonové příčné stěny. Obvodové stěny jsou zabedněny z vnější strany záklopem z OSB desek vyplněných izolací z minerální vlny. Ze strany interiéru architekti použili borovou překližku, přízemí je omítnuto sádrovou omítkou.
Keramická dlažba, smrková palubovka, na střeše falcovaný plech
Na prvních dvou podlažích si můžete všimnout velkoformátové keramické dlažby, v podkroví je smrková palubka. Přírodního vzhledu dodává chatce fasáda z modřínových prken. Dřevěná jsou také okna s izolačním trojsklem a interiérové dveře. Střechu pokrývá falcovaný plech ve světlém odstínu.
Díky blízkému sloupu má chatka elektřinu, kanalizace vede do již existující žumpy. Neodmyslitelnou výhodou je voda z kopané skružové studny, přivedená dovnitř chatky.
Rekreační chata Tomky
autoři: Mgr. art. Martin Maňo, Mgr. art. Tomáš Amtmann, ArtD.
lokalita: Rekreační oblast Tomky, Borský Svätý Jur
zastavěná plocha: 44 m2
užitná plocha: 102 m2
realizace: 2021–2022
- Nová chata nezabírá ani o metr čtvereční více pozemku než původní a respektuje základní koncepci zástavby celého území.
- Stará chata již dosloužila a dalšími důvody k jejímu zbourání byly nedostatečná světlá výška a špatná energetická hospodárnost.
- Obě štítová průčelí jsou vzhledem k výjimečnému situování tohoto objektu celoprosklená.
- Obě zasklené stěny na tomto podlaží zahrnují dvojici posuvných dveří, které během léta umožňují efektivní příčné větrání.
- Útulní denní zóna v prvním patře
- Přírodního vzhledu dodává chatce fasáda z modřínových prken .
- Po jednoramenném schodišti vystoupíte do prvního patra chatky, které funguje jako denní zóna.
- Schodiště spolu s koupelnou dělí denní zónu na dvě části.
- Po obou stranách denní zóny architekti umístili dřevěné „schodišťové“ terasy – jedna slouží k opalování a relaxaci, druhá k letnímu stolování ve stínu.
- Menší část, orientovanou k lesu, tvoří jídelna s kuchyňkou.
- Z obývací části je výhled na jezero.
- Podobně jako původní objekt je i novostavba dvoupodlažní a s podkrovím.
- Ze strany interiéru architekti použili borovou překližku, přízemí je omítnuto sádrovou omítkou.
- Schodiště do podkroví dělí denní prostor na dvě části.
- Do podkroví chaty její autoři tradičně umístili noční část.
- Horizontální lamely stíní noční prostory a zabraňují přehřívání nejvyššího podlaží během letních měsíců.
- Dřevěná jsou také okna s izolačním trojsklem a interiérové dveře.
- Po obou stranách denní zóny architekti umístili dřevěné „schodišťové“ terasy.
- Objekt je hmotově kompaktní, má tvar klasické áčkové chaty.
- Dalším typickým rysem původního objektu, který architekti přenesli na novou chatku, je ostrá sedlová střecha.
- Sedlová střecha vytváří po stranách chaty přesah, který překrývá vstup do chaty a kryté zápraží.
- Jednou stranou je chata orientovaná k jezeru, druhou do lesa.
- Půdorys prvního podlaží
- Půdorys druhého podlaží
- Půdorys podkroví
Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár