Nová etapa života v Liberci znamenala pro rodinu s miminkem nový domov. Přáli si prostě bydlení, kde by se krásně žilo
Luxus v historické vile může mít i moderní a stylově čistou podobu. Nová etapa života v Liberci znamenala pro majitele bytu i nový domov. Rodina s právě narozeným miminkem si přála jednoduše bydlení, kde by se krásně žilo.
Prostor interiéru měl být přátelský, otevřený pro rodinné návštěvy a majitelé chtěli, aby dostalo slovo dubové dřevo, které mají velmi v oblibě. Díky tomu, že investoři byli nakloněni moderním řešením a inovativním postupům, vzniklo několik poutavých momentů. Proměnu do posledního detailu navrhl MgA. Josef Trakal.
Nečekané překvapení odhalilo důležitý fakt
„Dispozici bytu ve staré vile z 19. století jsme celkově překopali, upravili a vytvořili tak nový prostor vhodný pro novou etapu života rodiny v Liberci. Prostor je nyní lépe využitý, působí otevřeně, čistě. Vedle rekonstrukce jsme se však setkali i s nečekanými nehodami – během proměny se propadl strop do bytu o poschodí níž.
Díky rekonstrukci jsme přišli na špatný stav nosných trámů. Rekonstrukce tak byla sice časově mnohem náročnější a nákladnější, ale kdyby se na stav trámů nepřišlo, následovalo by velmi nepříjemné překvapení později,“ vysvětluje designér.
Dubové dřevo, bílá, betonová stěrka
Kombinace dubového dřeva a bílé barvy je velmi oblíbená. Harmonizuje velké otevřené prostory, aby nevypadaly příliš chladně. Jako doplňkový materiál k této základní kombinaci slouží betonová stěrka a textilie v několika odstínech šedé, až po černou. Bílá se objevuje na doplňcích i na osvětlení, což osvěžuje celý prostor.
Tento základní materiálový koncept je charakteristický pro celý byt, táhne se všemi místnostmi. V celém bytě je též dubová velkoformátová podlaha, která prostor sjednocuje, propojuje a zútulňuje. Nejkontrastněji působí koupelna, která je řešena v kombinaci betonových stěrek s černými doplňky a dezénem dubové dýhy na nábytku. Nábytek ve zbytku bytu je v čistém bílém dekoru, který taktéž osvěžuje dubové dřevo. Zajímavým řešením je spojení kuchyňské linky s obývací sestavou, k níž patří i bar. Takto se prostor spojené kuchyně, jídelny a obývacího pokoje ještě více funkčně propojuje.
Šedé čalounění na taburetech i na posteli
Nejen gauč, taburety či závěsy jsou v šedé barvě. Elegantní šedá dominuje i v ložnici – v této barvě je manželská postel. Prostor ložnice zútulňuje bílá kožešina u nohou postele, najdete ji také ve vstupní hale. Ložnici oživují barevné polštářky a modré noční stolky, které ladí s tapetou na stěně zobrazující siluetu hor.
Zaměřeno na luxusní detaily
V celém interiéru po proměně najdete více stylových designových prvků, které jsou plně funkční. Barový stůl doplňují barové židle Split od české firmy TON, v bytě najdete několik produktů od společnosti M&T, určitě upoutá i osvětlení v lehkém skandinávském designu od liberecké firmy Severské světlo a nemůžeme zapomenout na efektní využití zrcadel.
Černá nemusí být temná ani nudná
Na pozitivních výsledcích proměny a příjemném pocitu, který z interiéru „sálá“, se do velké míry podepsalo porozumění mezi investory a designérem. Vznikla tak zajímavá řešení, například použití černého koberce u gauče v části určené pro relaxaci. I tímto způsobem se snaží designér bourat stereotypy – černá totiž vůbec nemusí znamenat temnotu ani negativní energii. Je-li dostatečně osvětlena, působí uvolněně a esteticky – navíc materiál, ze kterého je koberec vyroben, dokáže část světla odrazit.
Interiér v historické vile
interiérový designér: MgA. Josef Trakal
lokalita: Liberec, ČR
realizace: 2020
plocha: 150 m2
Sabína Zavarská
Foto celků interiéru: Johana Antošová
Foto detailů: Leona Špačková
Bylo nám ctí realizovat projekt pana Trakala. SILVEKO truhlárna.