Praktický rodinný dům, kde není nic zbytečného
Touha mít soukromí na standardním (tedy poměrně malém) pozemku v nové čtvrti rodinných domů měla logické řešení – díky tvaru L a dispozici, která se otevírala do vnitřního atria, chrání dům své obyvatele od ruchu ulice i od nejbližších sousedů.
Dovolená s velkým L
Mladý pár měl o svém budoucím domě jasnou představu – měl by chránit jejich soukromí, mít interiér plynule propojený se zahradou a určitě měl být přízemní. „Běhání po schodech se nám zdálo nepohodlné,“ zdůvodňuje on. Jasno měli i v minimalistickém vzhledu, na základě předcházejících realizací proto oslovili architekta Filipa Ditricha. „Spolupráce s investorem, který má jasnou představu o svém bydlení, je vždy přínosem pro dobrý výsledek a spokojenost všech zúčastněných. Klient si musí uvědomit svou nezastupitelnou a aktivní roli v celém procesu, od prvních ideových skic až po realizaci posledního detailu,“ říká Ditrich.
Přečtěte si také: Izolace základů domu v kopci a u potoka
Ten navrhl jednoduchý a funkční přízemní dům zformovaný kolem atria s bazénem, do něhož se velkými zasklenými stěnami otevírají všechny místnosti. Majitelé, kteří rádi cestují a milují Středomoří, si tak mohou podobnou atmosféru užívat i doma. „Hlavně v létě tu máme opravdu pocit jako na dovolené,“ pochvalují si.
Interiér jako moderní umění
Na bílém podkladu stěn kreslí kontrastní linky rámy hliníkových oken, barevné akcenty vytvářejí pečlivě zvolené doplňky v čistých tónech, z jednolité plochy tmavých dřevěných podlah vystupuje geometricky tvarovaný bílý nábytek. Dojem prostoru pojatého jako moderní umění podtrhují obrazy, očividně inspirované díly známého umělce.
„Přesně takové tento interiér potřeboval, nic podobného jsem však nedokázal sehnat. Dal jsem je proto namalovat mladému výtvarníkovi. Ani jeden však není přesnou kopií některého z Mondrianových obrazů, takže jsou to vlastně originály,“ směje se domácí pán.
Přednosti nepřeplněnosti
Majitelé domu dospěli k minimalismu přes zájem o moderní umění a architekturu. Čistý minimalistický domov však musí být upřímným projevem stavu mysli, ne módní záležitostí, nemohla jsem se proto nezeptat, zda jsou se svým střídmým domovem i po dvou letech bydlení spokojeni. Odpověď „čím dál víc“ byla velmi spontánní. „Nic bychom na něm neměnili,“ ujišťuje mě domácí pán. „Volný a vzdušný prostor nerušený zbytečnými věcmi je na bydlení úplně úžasný. V létě žijeme hlavně na terase u bazénu, bez omezení můžeme procházet z pokoje do pokoje, vyjít si k bazénu…“ Zkrátka středomořská idyla.
Přečtěte si také: Architekt postavil jednoduchý dřevodům pro svou rodinu
V létě bazén, v zimě krb
Dům s atmosférou letní dovolené má však i v zimě své kouzlo. Velkou měrou se na něm podílejí jižně orientované zasklené stěny, které sahají od podlahy až po strop. „Milujeme slunce a v tomto domě je díky nim i v zimě dostatek světla,“ upozorňuje ona. Chladné časy tu zpříjemňuje i plynový krb – i když na něj mnozí ze zásady hledí přes prsty, majitel domu si ho nemůže vynachválit. „Je velmi praktický a pohodlný,“ zdůrazňuje.
„Není třeba chystat dřevo, uklízet popel, jen ho zapnete dálkovým ovladačem a rozhoří se. I díky tomu ho využíváme opravdu často, ať už kvůli atmosféře, nebo na topení v přechodném období. A plameny vypadají velmi přirozeně, mají načervenalou barvu jako v běžném krbu, dokonce stejně hřejí.“ Nakonec jsem musela uznat, že do minimalistického interiéru byste vhodnější krb hledali jen stěží.
Vizitka architekta:
Autorizovaný architekt, absolvent FA ČVUT v Praze. Odborná praxe v ateliérech JKA, Horizont, MMense Architects (Anchorage, Alaska), Atelier A ČR. V současnosti má vlastní architektonický ateliér Studio Ditrich, který se zaměřuje hlavně na rodinné domy a interiéry včetně designu nábytku.
„Snažím se koncipovat domy velmi jednoduše. Čím jednodušší je však výsledek, tím složitější je cesta k němu.“
filip.ditrich@post.cz
Vizitka domu:
Autoři: Ing. arch. Filip Ditrich, Ing. Tomáš Budín
Interiér: Ivana Jirsová, Branislav Gaňa
Plocha pozemku: 1 239 m²
Zastavěná plocha: 225 m²
Užitková plocha: 189 m²
Terasa + bazén: 79 m²
Konstrukční řešení
Svislé konstrukce
Svislé nosné i nenosné konstrukce jsou ze stavebního systému POROTHERM. Obvodové nosné zdivo je z tvarovek Porotherm 30 P + D, nenosné příčky jsou z cihel CV 14 s tloušťkou 150 mm.
Vodorovné konstrukce
Stropní konstrukci nad 1. NP tvoří monolitická železobetonová deska s tloušťkou 230 mm, obousměrně předepjatá, předsazené markýzy jsou odděleny nosníky ISO.
Výplně otvorů
Všechna okna, dveře a zasklené stěny ve fasádě jsou hliníkové, zasklené izolačním dvojsklem. Vnitřní dveře jsou hladké, plné, bezfalcové, lakované.
Vytápění
Plynový kotel, podlahové vytápění spolu s podlahovými fancoily + plynový krb.
Dům splňuje podmínky nízkoenergetického standardu.
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ROBERT ŽÁKOVIČ
ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: DOMINIKA ZÁVESKÁ
je to překrásný dům. neskutečně jednoduchý, teple působící, nenáročný. opravdu se povedl.
namiesto tehloveho domu by to chcelo montovany drevodom, namiesto hlinikovych okien s dvojsklom – drevohlinikove trojskla ale koncept neskutocny