Přírodní materiály a hřejivé doplňky vnesly do stylového domu srdce i duši
Designové kousky ze Skandinávie a množství příjemných, hřejivých doplňků. Tohle je Viktoriánský dům po Skandinavsku.
Předtím, co v roce 2017 koupili tento dům, žila dvojice dlouhou dobu v podnájmu. Nemohli se proto dočkat, až si zařídí svůj domov přesně podle svých představ. Oběma se přitom líbí zejména skandinávský design.
„Dům nepotřeboval nějakou výraznou rekonstrukci, interiér však byl velice fádní a rozhodně nebyl využitý jeho potenciál,“ říká Katie. „Okamžitě jsem viděla, jak bychom si ho mohli zařídit tak, aby fungoval pro nás. Nejenže se dům nachází ve skvělé lokalitě, díky čemu jsme blízko rodiny a přátel, navíc má velikou kuchyň a původní okenní křídla, která se mi moc líbila.
K tomu má ještě okno mezi kuchyní a obývacím pokojem, které spolu s odhalenými šrouby vytváří dojem rozšířeného loftu. Domu přezýváme Tardis (reference ze seriálu Doctor Who, pozn. red.), protože při pohledu zvenčí byste určitě neřekli, jak je uvnitř prostorný. Od začátku se mi líbily velikosti jednotlivých pokojů a věděla jsem, že rozumným využitím prostoru a použitím vhodného nábytku se pro nás z něho stane perfektní domov.“
Vzhledem k tomu, že větší zásahy do domu nebyly nutné, majitelé před nastěhováním jen vymalovali a položili novou podlahu. Katie chtěla dům zařídit tak, aby působil kompaktním, prosvětleným a klidným dojmem a svoji původní vizi popisuje jako kombinaci japonského stylu a skandinávského designu. Její láska k dánskému nábytku, čistým liniím a různým texturám byly hlavními východisky při zařizování každé místnosti. A díky svému citu pro detail se ujistila, že bude promyšlený i ten nejmenší koutek v domě.
Chtěli jsme, aby podkrovní místnost plnila tři funkce. Musela to být náhradní ložnice, poskytovat úložný prostor a fungovat i jako domácí kancelář. Je to pravděpodobně jedna z nejpraktičtějších místností v domě.
majitelka Katie
Místnost, ve které původně byly obývací pokoj a jídelna, Katie proměnila v multifunkční prostor, díky čemuž jim teď slouží i na zábavu a odpočinek.
„Rozdělení pokoje na jednotlivé funkční zóny je klíčové,“ vysvětluje Katie. „Vždy se nejdřív podívám na prostor a snažím se vymyslet, jak využít světlo a uložit nábytek, aby se z nich dalo vytěžit co nejvíce. Pro optické rozdělení místnosti jsem použila různé koberce, abych oddělila jednotlivé prostory. Dům by měl splňovat potřeby a představy aktuálních majitelů, a neměli bychom se příliš obávat, jestli bude fungovat i pro ty budoucí.“
Nejvíce práce na dvojici čekalo v kuchyni. Z linky odstranili starou žulovou pracovní desku a sundali kuchyňské skříňky, aby se celý prostor více otevřel. Pracovní deska byla nahrazena novou, stěny obložili kachličkami a přidali ještě nový dřez, varnou desku, digestoř a nástěnné police. Původně Katie zvolila monochromatické schéma, zjistila však, že působí příliš stroze a že pro ni není to pravé. „Tmavé zdi působily tísnivě, nevytvářely atmosféru, kterou jsem si ve svém domě představovala,“ říká. „Béžová a přírodní barvy ‒ to jsem já, v jejich obklopení chci bydlet.
Změnila jsem tmavou barvu na tlumenější odstín a použila neutrální paletu, včetně spousty přírodních materiálů. Rovněž jsme v celém domě zvolili stejnou podlahu, abychom propojili jednotlivé místnosti.“
Majitelčina láska k přírodním materiálům a dřevu je nejviditelnější v domácí pracovně, ve které Russell nainstaloval na zeď dřevěné lamely.To vnáší do pracovny, která působí klidně a jemně, pocit hřejivosti, a zároveň jí dodává charakter.
Použití stejných barev v každé místnosti také znamená jejich plynulé přecházení a propojení v rámci celého domu, a umožňují Katie, aby snadno přemísťovala nábytek a doplňky, jak se ji zalíbí. „Pokud jde o nábytek a doplňky, mám oblíbené zejména dánské značky. Například ferm LIVING, Hay, Normann a Takt,“ upřesňuje. „Ráda také nakupuji od menších nezávislých výrobců, které najdu na Instagramu, zvláště pokud jde o keramiku a potisky. Moje oblíbené jsou Map Stores, Nest, Earl of East a Studio Paradisi.“
Po dokončení interiéru mohli Seidlerovi obrátit pozornost k exteriéru. Zahrada se tak po čase také dočkala vylepšení. K tomu využili pomoc místní společnosti, která ji navrhla a vysázela rostliny kolem kraje zahrady, což trvalo asi měsíc. „Ráda bych měla větší zahradu, abych mohla postavit svou vysněnou pracovnu v zahradě. Ale myslím, že i malý prostor, který máme k dispozici, jsme využili nejlépe, jak to šlo,“ říká.
Na otázku, jestli plánuje další úpravy, Katie potvrzuje, že má ještě dlouhý seznam. Neustále totiž vylepšuje malé věci a pomáhá tak domu dostat z něj to nejlepší.
„Nejsem nejtrpělivější člověk a bylo toho tolik, co jsem chtěla v domě změnit, ale chce to čas,“ říká. „Nelze to udělat všechno najednou ‒ vytvoření domova, který milujete, může být pomalý proces. Jsem však velmi spokojená s tím, čeho jsme dosáhli, a těším se, že o Vánocích předvedeme naši tvrdou práci.“
Profil
MAJITELÉ
Katie Seidler, interiérová designérka (@hello_haus), její manžel Russell, marketingový ředitel, a jejich francouzský buldoček Henry
NEMOVITOST
3-pokojový řadový dům ve viktoriánskem stylu v St. Albans, Anglie
NÁKLADY
cca 533 000 Kč
Text: Laurie Davidson, redakčně upravila Lucia Blažiová, Katarína Paukeje
Foto: Colin Poole
Zdroj: Časopis HOME