Rekonstrukce interiéru více než stoleté chalupy v Třebenicích
Andrea a její partner Štefan si po letech strávených v pronájmech za uspořené peníze koupili starý dům. Vlastními silami se pustili do rekonstrukce, během které však Andrea nečekaně otěhotněla. Interiér domu tak čekal na své dokončení − a s pomocí kamarádů i odborníků se ho dočkal.
Dvojici s malým miminkem přišli na pomoc jejich kamarádi a odborníci z pořadu TV Prima – Postav si sen!. Až do té doby žila rodina v jedné zrekonstruované centrální místnosti, ve které se odehrával veškerý život rodiny − fungovala jako kuchyň, obývací pokoj, ložnice i dětská herna.
Maminka Andrea si proto moc přála, aby alespoň malá Mia měla svůj vlastní hezký prostor ve vedlejší, zatím nevyužívané přistavěné místnosti. Designérská dvojice Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová se však rozhodly, že rekonstrukcí by měl projít nejen pokojík pro Miu, ale i multifunkční místnost.
Už na začátku přitom bylo jasné, že se nebude jednat jen o několik „kosmetických“ úprav a zařízení novým nábytkem. Designérská dvojice se musela opět poprat s mnohem většími problémy. Tím největším bylo zabezpečení kvalitního vytápění celého domu. Původní malá kamna tak byla vyměněna a komín byl kompletně vyvložkován. Aby byla nová kamna efektivní, bylo potřebné i zabezpečení nového zateplení střechy, se kterým pomohli odborníci. Na řadu pak přišla montáž sádrokartonových podhledů, instalace nových elektrických rozvodů, příprava vody a odpadu na novou kuchyňskou linku a instalace nové vinylové podlahy.
Co se týče interiéru, jelikož se jednalo o více než sto let starou chalupu s dřevěným trámovým stropem v hlavní místnosti, padla volba na moderní venkovský styl. Majitelka Andrea má velmi ráda jasné a veselé barvy a teplé přírodní tóny v interiéru, a proto designérská dvojice neváhala a pořídila pohovku ve výrazné červené barvě a barevné doplňky, které do místnosti vdechly energii a radost. Ložnici, ve které má malá Mia svůj koutek, je v budoucnu díky jejím rozměrům možné rozdělit na dvě samostatné zóny.
Jak probíhala proměna očima designérek Jarky Hájkové a Hany Šmejkalové?
Na první pohled bylo zřejmé, že nás budou čekat dvě místnosti místo očekávané jedné, což bylo dáno zejména jejich vzájemným částečným propojením. A i když bylo očividné, že ze stavebního hlediska bude proměna poměrně náročná a budeme vše muset řešit poměrně komplexně, nedovedly jsme si ani zdaleka představit, kolik problémů a záludností na nás během celé proměny vyskočí a s čím vším se budeme muset potýkat, abychom vše vůbec dotáhly do zdárného konce. Hlavním problémem původního stavu byla absence řešení vytápění domu. Sice jsme poměrně rychle nalezly cestu, jak se s tímto vypořádat, ale ukázalo se, že se jedná o problém mnohem hlubšího rázu.
Bohužel nestačilo pouze dodat nová výkonná kamna. Všemi konstrukcemi se ztrácelo teplo, bylo tedy nutné zateplit stropy a vyměnit shnilá stará okna. Stávající komín byl také v naprosto zoufalém stavu, a musely jsme tedy řešit jeho kompletní vyvložkování. A plánované umístění kamen v hlavní obytné místnosti nakonec také nebylo možné – z důvodu 80 cm tlusté nosné zdi, do které prostě nebylo proveditelné vyvrtat otvor pro připojení ke komínu. Vše ale nakonec dopadlo bezvadně, „ad hoc“ umístění kamen v chodbě se ukázalo jako ideální pro budoucí rozšíření obytných prostor, které rodina plánuje, až miminko povyroste, a v obývacím pokoji tak vzniklo mnohem víc volného prostoru „pro bydlení“.
Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody.
designérky Hana a Jaroslava
Jelikož se jedná o objekt starý přes 150 let, navíc umístěný v malé vesnici uprostřed Českého středohoří, chtěly jsme respektovat genius loci místa i dané stavby. Nicméně jde stále o trvalé bydlení pro mladou rodinu a chtěly jsme se také vyvarovat venkovské doslovnosti. Sáhly jsme proto po interiéru v odlehčeném venkovském stylu s moderním nádechem. Paní Andrea má velmi ráda živé barvy, čehož jsme při tvorbě konceptu bohatě využily.
Jako hlavní paletu jsme použily velmi přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové, materiálově potom dřevo, kámen a kov a to vše jsme doplnily výraznými akcenty červené, zelené a žluté. Dominantou celého prostoru se staly výrazná červená sedačka a také zelený jídelní stůl. Ten je navíc unikátní v tom, že se jedná o původní kus nábytku, kterému jsme pouze vdechly nový život právě výrazným nátěrem a malou opravou. Velmi zajímavým prvkem v interiéru jsou také nové dveře, které jsou kopiemi klasického stylu v krásném provedení mořeného masivního dřeva. Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody.
Profil
Nemovitost
Starší dům v Třebenicích u Prahy
Náklady
Rekonstrukce a zařízení − cca 546 000 Kč
Text: Filip Budák, Lucia Blažiová
Foto: Prima
Zdroj: Časopis HOME