Zdroj: Sergej Kadulin

Rekonstrukce bytu ve stylu venkovského domku

23. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Umíte si v mrakodrapu představit byt, který připomíná starobylé ukrajinské venkovské domky? Říká se jim „mazanky“, protože byly vyrobeny ze dřeva, hlíny a rákosí – „mazati“ znamená pokrýt něco vrstvou hlíny.

Byt se stejnojmenným názvem vytvořili architekti z ateliéru Makhno Studio jako dialog současnosti s minulostí. A tak se stalo realitou, že v kyjevském mrakodrapu s výhledem na řeku Dněpr byly použity starodávné stavební technologie.

Kuchyň s výhledem

Kuchyň. Zdroj: Sergej Kadulin

Už na pohled je jasné, že v tomto netradičním bytě nemůže bydlet kdokoliv. Majitelkou bytu, která si na pomoc přizvala architekty Sergeje Machna, Viktora Zacharčenka, Sergeje Filončuka, je mladá žena se třemi hlavními zájmy – jóga, tanec a vaření. Makhno Studio si nevybrala náhodou.

Přečtěte si také:
Starý byt v Brně po proměně: Dlažba jako důležitý prvek členění prostoru

Chtěla si splnit svůj dávný sen. Jím je ekologické bydlení s přírodními materiály a moderními technologiemi, které jsou harmonicky kombinované. Byt měl po proměně mít sofistikovaný design zdůrazňující jedinečnost prostoru. Díky podobným hodnotovým směrům se spolupráce vydařila na výbornou.

Obývací pokoj

Hosty obzvlášť fascinuje hliněná jeskyně. Je to něco neobvyklého a působivého. Zdroj: Sergej Kadulin

Funkční zóny oddělují materiály a textury

„Nejprve jsme navrhli otevřený, ale tematicky zónovaný prostor, vhodný pro oblíbenou domácí rutinu majitelky: jóga, tanec, vaření. Spojili jsme kuchyň, obývací pokoj a balkón, ale ponechali jsme zcela jasné tematické rozdělení zvýrazněné různými texturami a materiály. Kuchyň se nachází v centrální části bytu. Žebrované skříňky dělají prostor rytmickým. Žulový ostrůvek, který slouží i jako stůl, vyvažují džbánové lampy. Poutají pozornost hravou variací formy. Linie kuchyně jsou vzdušné a jemné,“ popisují postup proměny bytu její autoři.

Džbánové lampy žulový ostrůvek

Kuchyň se nachází v centrální části bytu. Žebrované skříňky dělají prostor rytmickým. Žulový ostrůvek, který slouží i jako stůl, vyvažují džbánové lampy. Zdroj: Sergej Kadulin

Obytný prostor jako umělecké dílo

Nečekaným a dominantním prvkem obytné zóny je kostka, ve které se nachází pohodlný gauč. Prostor na relaxaci i debaty působí jako umělecké dílo. Je zdobený sádrou, která imituje povrch starodávných hliněných domků. Stěny jsou pokryty speciálním hliněným roztokem, aby získaly požadovaný objem. Při sušení materiál praskal a vytvářel jedinečné vzory.

Přečtěte si také:
Ideální pro plnohodnotné bydlení: Okouzlující čtyřpokojový byt v severském stylu

Funkční ozdobou posezení v kostce je Ochiova lampa z dílny studia. Vlastně všechno osvětlení v bytě, kromě technického, je dílem kreativců z Makhno Studia. Lampa nad jídelním koutem je dělaná ručně, a i když to bylo v kultuře Ukrajiny kdysi populární řemeslo, řemeslníka, který dokázal vytvořit dílo takové složitosti, architekti hledali celé měsíce.

Jídelna svítidlo z rákosí

Jídelna. Zdroj: Sergej Kadulin

Keramická lampa a hlína i v ložnici

Noční část bytu tvoří prostor ložnice, který je propojen s koupelnou. Dělí je jen průhledné dveře. Barvy a textury obývacího pokoje najdete i v prostoru na spaní, fungují však odlišně. Další zajímavostí v ložnici je oceněná keramická lampa Makiivka. A co říká o svém netradičním bydlení majitelka apartmá?

Přečtěte si také:
Původní zdi byly problémem, nakonec se stal kámen dominantou bytu

„Jsem spirituálně naladěná. Mé hosty obzvlášť fascinuje hliněná jeskyně. Je to něco neobvyklého a působivého. Pokud jde o mne, cítím se tu jako někde uprostřed divoké, nedotknuté přírody. Věřím, že tento současný ukrajinský styl si podmaní ještě více srdcí,“ uzavírá Anastasia.

Keramická lampa dizajn

Další zajímavostí v ložnici je oceněná keramická lampa Makiivka. Zdroj: Sergej Kadulin

Mazanka apartment

architektonický ateliér: Makhno Studio

architekti: Sergej Machno, Viktor Zacharčenko, Sergej Filončuk

lokalita: Kyjev, Ukrajina

plocha: 98 m²

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Sergej Kadulin

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byty Hliněné omítky moderni architektura přírodní materiály venkovský styl
Sdílejte článek

Diskuze