Zdroj: Wienerberger

Útulný venkovský domov uprostřed pole

01. 03. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Mladý manželský pár snil o vlastním domě už v začátcích svého vztahu. Svůj sen si začali plnit hned po vysoké škole. Všechno ostatní šlo stranou. Nakonec v obci Brodzany vyrostlo jejich první společné bydlení – klasický domek se šikmou střechou s pálenou taškou.

Manželům bylo pouhých 25 let, když si začali hledat vhodný pozemek, vyřizovat úvěr a stavební povolení. „Z peněz, které jsme dostali jako svatební dary, jsme zaplatili projekt. Dva roky nám však trvalo, než jsme vyřídili stavební povolení. Se samotnou stavbou jsme si potom už pospíšili a zvládli jsme to v průběhu jednoho roku,“ vysvětlují manželé. Stěhovali se v čase, kdy dům ještě ani zdaleka nebyl dokončený – neměl omítku, nebyl zateplený, uvnitř bylo jen nezbytné zařízení.

RD Brodzany klasická stavba se šikmou střechou

Zdroj: Wienerberger

Všechno ostatní se dodělávalo postupně. „Vzpomínám si, že když jsme se nastěhovali, všude byly hromady stavebního materiálu a bláto. Už jsme měli vyčerpané všechny finanční zásoby a s manželem jsme si říkali, že se nám dům v tomto životě dokončit asi nepodaří. Nyní, po čtyřech letech, máme náš vysněný dům hotový a jsem vděčná a šťastná, že jsme to dokázali,“ říká majitelka. Dnes se z domku neradují už jen manželé, ale i jejich dvě malé děti.

Přečtěte si také:
Pod zelenou střechou se ukrývá velkorysý rodinný dům

Manželé toužili mít dům na klidném místě, kde nebydlí mnoho lidí. Hledali větší a zároveň cenově dostupný pozemek. Když se jim naskytla příležitost odkoupit pole u silnice od prarodičů, nejdříve tuto myšlenku zavrhli. Po delším zvažování však změnili názor. Na pozemku s rozlohou 18 arů si vytvořili svůj domov. Dům je situovaný na konci obce a i přesto, že je v blízkosti hlavní silnice, je tady klid a soukromí.

„Východy a západy slunce jsou tu krásné. Ačkoli náš dům není u lesa, jak jsme původně chtěli, toto místo má své kouzlo. Je zajímavé pozorovat, jak se pole a příroda kolem v průběhu roku mění.

RD Brodzany klasická stavba se šikmou střechou

Zdroj: Wienerberger

Děti mají možnost se tu vybláznit a cítit se svobodně,“ vyjmenovává výhody bydlení majitelka. Návrh domu si majitelé vytvořili sami, včetně interiéru a zahrady, přičemž inspiraci hledali hlavně na internetu. O patrovém příbytku nepřemýšleli, inklinovali spíše k venkovskému domu s moderními prvky.

Dva roky nám však trvalo, než jsme vyřídili stavební povolení. Se samotnou stavbou jsme si potom už pospíšili a zvládli jsme to v průběhu jednoho roku.

majitelé

Hlavním kritériem mladého páru byl světlý, útulný a slunečný interiér. Architekt jejich požadavky ztvárnil do podoby projektu a doplnil vše potřebné, co projektová dokumentace vyžaduje. Dům má podlouhlý tvar a je situovaný jihozápadně, což v konečném důsledku vnáší mnoho světla do každého z pokojů. Stavba domu a výběr stavebních materiálů se odvíjely od finančních možností rodiny.

Manželé si dali záležet hlavně na výběru vhodné střešní krytiny. Hledali krytinu v odstínu, který by podtrhl celkový vzhled domu. Zvolili si melírovanou pálenou tašku Tondach Mediteran Plus. „Tato krytina dokonale splňovala naše představy, jelikož jsme hledali něco mezi hnědou a klasickou červeno-oranžovou taškou. Krytina dokonale zapadá do okolního prostředí,“ vysvětluje majitelka. Pálená taška jim vyhovuje nejen z hlediska designu, ale i funkčnosti a odolnosti. Realizaci střechy vložili do rukou zkušené party pokrývačů, proto samotná montáž proběhla hladce a bez potíží.

Přečtěte si také:
Rodinný dům se standardním zázemím zapadá do okolní krajiny

Dům s celkovou plochou 180 m2 je rozdělený na denní a noční část. Noční část tvoří široká světlá chodba, ze které se vchází do pokojů, koupelny a WC. Největší denní část domu tvoří kuchyň spojená s obývákem a jídelním koutem, kde tráví rodina nejvíc volného času. Součástí domu je i spíž a technická místnost. Interiér a výběr zařízení vybírali manželé společně. Celý dům je kombinací bílých a hnědých odstínů. Do těchto barev ladili podlahy, obklady i barvu stěn.

„Náš dům jsme zařizovali úplně jednoduše a minimalisticky. Není to žádná luxusní novostavba, ale přetavili jsme do něj naše nápady a vytvořili jsme si tak místo, kde se cítíme příjemně. Když si představíme, že před sedmi lety tu bylo jen pole a najednou tu stojí náš domov s krásnou zelenou zahradou, jsme velmi vděční,“ říkají manželé.

RD Brodzany klasická stavba se šikmou střechou

Zdroj: Wienerberger

Najít shodu v řešení exteriéru bylo o něco komplikovanější. Bylo totiž potřebné sladit představy obou manželů do jednoho celku. Pravidelné tvary zahrady jsou doplněné pestrými květinovými záhony. Jelikož vysazené okrasné stromy ještě stín nevytvářejí a dům s pozemkem jsou situované na slunečnou stranu, manželé se rozhodli dodatečně zastřešit terasu a vytvořit si tak kousek chladného místa v horkých letních dnech.

Přečtěte si také:
Jednoduché řešení pro rodinný život na venkově? Odpovědí může být i tento dům

Pro realizaci chodníků si představovali dlažbu v pískovém odstínu s nepravidelnými hranami a povrchem. Neměla působit příliš moderně, spíše venkovsky. Jejich požadavky splnila zámková dlažba, kterou si zvolili v karamelovém melírovém odstínu, který se jim dokonale hodí ke stylu jejich domu i zahrady. Aby majitelé sladili exteriér s interiérem, sáhli po zámkové dlažbě v karamelovém odstínu. Ta působí moderněji než původní volba dlažby. Dům působí zajímavě i díky tomu, že mu melírovaná taška Tondach Mediteran Plus dodala šmrnc. Jelikož vysazené okrasné stromy ještě stín nevytvářejí a dům s pozemkem jsou situované na slunečnou stranu, manželé se rozhodli dodatečně zastřešit terasu.

Profil

NEMOVITOST

Dům s celkovou plochou 180 m2

LOKALITA

Brodzany, obec na Slovensku

Text: Wienerberger, odpovědná redaktorka Lucia Blažiová

Foto: Martin Matula

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové domy pálené střešní tašky rodinný dům šikmé střechy střešní krytiny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Kreténi? Uprostřed pole? Asi Ekoteroristi z města, kolem túje, aby jim tam nikdo neviděl a byli v zeleni. A pak zajedou do města dvěma auty nakoupit a rozvézt případné potomstvo do nejlepších školek a škol, silnicemi, které k jejich haciendě zaplatí stálí obyvatelé kolem satelitu. Za dvě desetiletí tady pro samé podobné paneláky naležato a haly pro montovny a rozvozny všeho druhu nebude kde a co vypěstovat…,nebo si to pole osejí? Hlavně, že jsou mladí a ekonomicky zdatní, např. manažeři, nebo snad ajťáci? Lidi zlatí, my si tu naši matičku zemi vytunelujeme sami vlastní ignorancí – např. tím, že pole je pole a vynětím z půdního fondu za účelem bydlení se nebudeme mít ani kde napást.

    lida