Velmi malý pozemek? Řešením může být vertikální dům
Korejskou architektonickou kancelář Smaller Architects se sídlem v Soulu založil v roce 2016 architekt Choi Min Wook. Jeho hlavní motto je v dnešní době stále oblíbenější. Drží se totiž hesla: „smaller“, tedy menší, znamená malý a lepší. Architekti z tohoto studia neřeší jen architekturu jako takovou, ale věnují se i interiérovému designu a návrhu nábytku, stejně tak výzkumům a přednáškám.
Jedním z nejnovějších projektů Smaller Architects je super úzký mikrodům Seroro. „Seroro“ znamená „vertikální“. Název vyplynul logicky z uspořádání domu, protože kvůli malému pozemku architekti vyskládali dispozici domu vertikálně, ne horizontálně – jak to bývá zvykem.
„U každého projektu se snažíme jít nad rámec teorie architektury, snažíme se důkladněji prozkoumat souvislosti a navrhnout architekturu, která zapadá do svého okolí,“ charakterizuje práci studia Choi Min Wook.
Pozemek nic moc, ale poloha výborná
Pozemek byl ve skutečnosti mimořádně malý na to, aby se na něm dalo cokoliv smysluplného postavit, alespoň než se na něj podíval architekt Choi Min Wook svým pohledem. Toto místečko v samotném srdci Soulu bylo delší dobu opuštěné, cena přiměřená, a tak stálo za to něco „vyšpekulovat“.
Mladý pár (manžel je architekt, žena odbornice na vína) se k využití pozemku postavil odvážně a prakticky – vždyť žít se dá i vertikálně, nejen horizontálně. I když je pozemek malý, jejich první dům má mnoho jiných výhod: výbornou polohu s dostupností kamkoliv je třeba, navíc nedaleko parku a staveb spadajících do kulturního dědictví města Soulu.
Každému poschodí patří jiná místnost
Dispozice této speciální stavby je řešena originálně – co místnost, to poschodí. Každé poschodí má přitom jen šestnáct metrů čtverečních. V přízemí se nachází parkoviště, v prvním poschodí obývací pokoj s toaletou, ve druhém poschodí kuchyň s jídelním koutem, ve třetím poschodí ložnice s druhou odpočívárnou a ve čtvrtém poschodí šatna s vanou. Denní zóna je tedy v prvním a druhém poschodí, zatím co noční dobu pár tráví ve třetím a čtvrtém poschodí.
Na design domu mělo výrazný vliv okolí. Většina oken směřuje na jih a západ tak, aby do interiéru vtáhla dostatek přirozeného světla. Směrem na východ a na sever jsou okna minimalizována – z důvodu ochrany soukromí. Zakřivený tvar budovy přirozeně vyplynul z tvaru pozemku.
Jaké je žít ve vertikálním domě?
V prvé řadě je to pro většinu z nás určitě neznámé, zvláštní a experimentální. Tvůrci projektu však tvrdí, že když si zvyknete, je to stejně pohodlné, jako kterýkoliv jiný dům. Domácí si dokonce začali více vážit zdraví díky schodům, a když potřebují být každý zvlášť, není to problém.
Novým členem rodiny je kočka, nazývaná „Conti“ – podle prestižního vína Romanee Conti, která se velmi ráda toulá po interiéru a nikdy nevíte, ve kterém poschodí ji potkáte. Dům se tak zároveň stal i největší kočičí věží na světě.
Seroro House
architektonický ateliér: Smaller Architects
autoři: Choi Min Wook
lokalita: Soul, Jižní Korea
celková podlahová plocha: 66 m²
realizace: 2020
Sabína Zavarská
foto: Byun Jongseok