Venkovský dům, který po rekonstrukci vytvořil materiálové napětí, navzdory tomu působí harmonicky
Původní stavby mají své silné charisma bez ohledu na krajinu, ve které vznikly. Vždy prozrazují mnoho o způsobu života někdejších obyvatelů a o zvycích, které v tu dobu panovaly. Podobně je to i v případě venkovského domu v Belgii. Patřilo k němu více hospodářských objektů, ty však byly už ve špatném stavu a nedaly se zachránit. Hlavní dům je dnes úspěšně rekonstruován a rozšířen, navzdory tomu neztratil původní kouzlo.
Nejen investor, ale i architekti si přáli co nejvíce zachovat kouzlo a typický vzhled domku charakteristického pro belgické venkovské prostředí. K tomu však, aby vyhovoval současným potřebám majitelů, byla nutná dostavba, která zvětšila obytný prostor.
Architekti proto navrhli dispozici původního domu rozšířit novou přístavbou tak, aby získala tvar písmene L. Přístavba se od původního domu odlišuje nejen orientací, která zvyšuje zážitek z bydlení užším spojením s okolní krajinou, ale i materiálově. Je vyrobena z pohledového betonu odhaleného zevnitř i zvenčí.
Na starém domě zůstaly původní fasády a typické detaily
Původní stavba se dnes těší z citlivé rekonstrukce. Fasády stávajícího domu zůstaly z velké části zachovány, v některých místech je bylo nutné upravit tak, aby vyhovovaly nové dispozici. Příčné zdi v interiéru jsou důležité, protože nesou meziposchodí a střešní konstrukci. Autoři přestavby ponechali typické konstrukční prvky v interiéru viditelné, což umocňuje atmosféru.
Otevřený prostor můžete předělit posuvnými dveřmi
Spojení dvou křídel tvaru písmene L – starého a nového – vytváří prostorové napětí. Díky posuvným dveřím v přízemí lehce změníte charakter prostoru podle potřeby. Snadno tak upravíte atmosféru jednotlivých obytných zón a způsob, jakým místnosti navzájem komunikují. Po otevření vzniká prostorný a překvapivě živý prostor. Přistavěná část je jednopodlažní.
Estetika, která je nositelem života v domácnosti
Použité materiály odkazují na venkovský charakter stavby, dodávají mu neobvyklou útulnost a současně ponechávají prostor, aby se interiér mohl rozvinout podle potřeb a nároků obyvatelů.
„Přístavba chce být jednoduchým a poklidným objemem, který se snaží tvořit s původní stavbou jeden celek. Abychom zachovali tuto poklidnou atmosféru, brána z uliční strany domu je opatřena lícovou cihlou. Dům tak po proměně vytváří určitou estetiku a krásu, která nefunguje jen sama pro sebe, ale je nositelem života v domácnosti,“ vysvětlují autoři stavby z ateliéru JDMA. Červených cihel si můžete všimnout i na fasádě garáže.
Odhalené cihly, beton, černé ocelové konstrukce
V interiéru dominuje černá barva v kombinaci s odhalenými cihlami a ocelovými konstrukcemi natřenými taktéž na černo. Podlaha je ze světlého dřeva a strop betonový. Po černém ocelovém schodišti se dostanete do noční zóny v původním podkroví. Beton v kombinaci s černými detaily má hlavní slovo i v koupelnách.
Rural Living Home
architektonický ateliér: JDMA
interiérový a krajinný design: Joost De Meuter
lokalita: Merchtem, Belgie
plocha: 326 m2
realizace: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Anton De Vis