Zajímavý ekologický dům

07. 05. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Nápaditý, originální a ekologický dům, který před pár lety vyrostl v Chvalíkovicích poblíž Opavy, působil od samého začátku pozdvižení. Rovnou zatravněnou střechu, jakýsi obranný val z pískovcových kamenů a dvě stěny domu zcela otevřené slunci a nádherným výhledům do okolí – to by v malé moravské obci na dohled Pradědu očekával málokdo. Výsledek ale překvapí harmonickým splynutím s okolní krajinou i moderním vzhledem.

Jednoduchá jednopodlažní stavba obdélníkového půdorysu je umístěna v horní části parcely, takže rodině zůstala k dispozici velká slunná zahrada s výhledem na nejvyšší vrchol Jeseníků. Dům se zelenou střechou architekt nenásilně včlenil do terénní vlny. „Louka se tak zvedla o patro výš,“ popisuje zajímavé řešení Tomáš Bindr, autor návrhu z architektonické kanceláře Ateliér 38. „Tento ekologický argument nám také pomohl stavbu prosadit. Stavební úřad totiž od stavebníků požadoval takzvanou venkovskou architekturu se sedlovou střechou, ačkoliv se v okolní zástavbě vyskytují i domy s rovnou střechou a břízolitovou fasádou. My jsme ale měli o podobě venkovského domu pro 21. století svoji vlastní představu,“ dodává architekt Bindr.

Všechny obytné místnosti domu jsou orientované na západní stranu s výhledem do krajiny a díky přilehlé dřevěné terase jsou přímo propojené se zahradou. Zázemí domu – kuchyně, dvě koupelny, šatna a technická místnost – je orientováno na východ. Vstup do domu v polovině západní strany stavby navíc rozděluje dispozici na privátní část, kde se nacházejí ložnice dvou dospívajících dětí a rodičů, a část společenskou, kde je umístěna kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Na jižní straně dům pokračuje rozšířenou zastřešenou terasou s krbovým sezením a dřevěnou pergolou. Díky střešním výplním z matného drátoskla má venkovní sezení ochranu před deštěm či přílišným sluncem, ale zároveň mu neschází dostatek denního světla. Ze severní strany dům chrání kamenná stěna z pískovců vytěžených v nedalekém lomu. Tato kamenná hradba plynule přechází z domu i na terasu, a opticky tak propojuje prostor obývacího pokoje a zahrady. Stěny domu jsou na západní straně obložené dřevem.

Dřevo a přírodní materiály však převládají i v interiéru. Jednotícím prvkem celého domu je podlahová krytina z přírodního linolea v červeném odstínu, která je velmi jednoduchá na údržbu. Taktéž strop z dřevovláknitých desek s výraznou strukturou nalezneme v každé z místností domu.

Objekt díky promyšlené koncepci, orientaci ke světovým stranám i použitým materiálům splňuje nároky na energeticky úsporný dům s konstrukčními prvky pasivní stavby. Svislé nosné konstrukce jsou částečně vyzděné z pórobetonu, částečně jsou tvořeny dřevěným skeletem. Také konstrukce střechy je dřevěná. Bohatě prosklenou jižní a západní fasádou vstupuje do interiéru slunce a pomáhá dům temperovat. Naopak chladná severní a východní strana má jen nezbytné minimum okenních otvorů, jimiž by teplo z objektu mohlo unikat.

Majitelé domu tak dnes mohou být vděčni své vytrvalosti při prosazování vlastních snů o bydlení, neboť získali dům, který splnil všechna jejich očekávání. Přímý výstup z pokojů do zeleně navíc rodině umožňuje za hezkého počasí rozšíření obytné plochy domu i o velkorysou zahradu, což sami majitelé považují za největší bonus celé stavby a jejich několikaletého úsilí.

TEXT: Johana Hrabalová
FOTO: Ing. arch. Tomáš Bindr, Ondřej Košík, archiv firmy Xella
ZDROJ: HOME

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: břizolit dum Ekologické stavby ekologicky nizkoenergeticka stavba Zelené domky
Sdílejte článek

Diskuze