Chátrající stavbu zbavili věčné vlhkosti a přivedli do ní více světla. Léčivý řez domem vykouzlil ze starého mlýna krásné bydlení!
Mlýn poznamenaný věkem. Roky bez péče, vlhkost a nevhodná dispozice – to byl objekt, který si přáli jeho majitelé proměnit v „nevšední, a přitom neokázalé“ bydlení. Na první pohled nerealizovatelné zadání se podařilo s velkým šarmem a citem pro historii proměnit ve skutečnost architektům Jánu Stempelovi a Janu Jakubu Tesařovi.
Po bližším seznámení se se stařičkým mlýnem bylo jasné, že na jeho proměnu v bydlení nebude stačit jen „plastická operace“, ale potřebuje podstatně razantnější řešení – „transplantaci“. Nestačilo omladit jen povrch a vizuální podobu. Mlýn potřeboval ozdravit všechny zásadní konstrukce, a to tak, aby nezmizelo kouzlo staletí a původní funkce stavby.
Místo novostavby rekonstrukce
Majitelé mlýna přesně věděli, co od bydlení, ve které se měl proměnit, očekávají. Svou představu charakterizovali slovy: „Má být nevšední, a přitom neokázalé.“ Tento popis zároveň odráží celý životní postoj a charizma manželského páru, pro který má důležité místo v životě pokora a úcta. Investoři ani architekti na začátku spolupráce netušili, že výsledkem bude vdechnutí nového života domu, který vznikl díky úžasné spolupráci.
Nejprve jen společně hledali vhodné místo, kde by stál nový příjemný dům, dokud nenarazili na prastarý mlýn u zaniklého rybníka se silným geniem loci. Po první návštěvě bylo rozhodnuto – nebude se stavět, ale rekonstruovat.
Jak amputovali část trupu
Architekti obrazně přirovnávají svou práci k práci lékařů, kteří léčí pacienty. I v tomto případě přistupovali k mlýnu jako k člověku, kterého je třeba uzdravit, ba co víc – dát mu šanci na nový život navzdory špatnému zdravotnímu stavu.
„Hlavním úkolem bylo do útrob domu dostat vzduch a světlo. Nechtěli jsme však narušit štít, proto jsme „amputovali část trupu“. Díky tomuto řešení vzniklo v původním objemu stavby patio. Proskleným „řezem domem“ do interiéru vniklo slunce. Hlavní štít jsme obnažili z obou stran a proudění čerstvého vzduchu ho zbavilo věčné vlhkosti, která by se s obnovením rybníka znásobila,“ popisují architekti nejdůležitější moment rekonstrukce.
Renovovaný krov vytváří atmosféru v denní zóně
Nutnou součástí rekonstrukce bylo rozebrání a renovování krovu, až potom se mohl vrátit zpět do původní polohy. Architekti zrušili stropy v obývacím pokoji s kuchyní a jídelnou, díky čemuž je prostor otevřený přes dvě poschodí až po krov – takže obyvatelé i návštěvníci domu se mohou stále kochat pohledem na práci předků.
Rekonstruovaný mlýn celkově sestává ze tří podlaží umístěných v mírném svahu. Hlavní denní zóna je ve středním z nich, protože je v jedné rovině s patiem a „odkrojenou“ fasádou s kouzelným prostorem na sezení. V nejvyšším poschodí jsou galerie s knihovnou a dvěma místnostmi, noční část našla prostor v nejníže položeném poschodí.
Původní funkci stavby připomíná mlýnské kolo
Původní vstup do mlýna vedl po lávce, kterou autoři proměny nahradili současnými materiály – pozinkované nosníky a pororošty. Vchod však zůstal na tomtéž místě, kde byl kdysi. Neodmyslitelnou součástí exteriéru mlýna je mlýnské kolo, vyrobené tradičním řemeslným způsobem. Celé přízemí včetně patia je vydlážděno čedičovou dlažbou.
„Jednotlivé části mlýna jsme pečlivým způsobem postupně obnovili nebo vyměnili, aby splňovaly vytýčený cíl – nevzít domu krásu stáří. Život mlýnu vdechli až jeho noví majitelé, když se zabydleli. Dům našel znovu svou funkci, smysl života. Po rekonstrukci se nestal exponátem do skanzenu, ale místem, ve kterém se žije,“ uzavírají autoři zajímavé rekonstrukce.
Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení
architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti
architekti: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
spolupráce: Aleš Herold
lokalita: Střední Čechy
pozemek: 4 732 m2
zastavěná plocha: 147 m2
užitná plocha: 241 m2
projekt a realizace: 2014 až 2017
Text: Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal
Vypadá to úžasně. Na bydlení v létě asi super, ale co v zimě? Zajímalo by mě, jak je řešeno topení.
Locus zůstal, genius odletěl.
No,asi maji radi pruvan.
Paskvil. Je plno způsobů, jak zbavit dům vlhkosti – jenže to by se nezviditenilo ego vlastníka. A hlavně architekta!
Co to stálo? Tři roky stavby!
Za ty prachy v tomhle státě. proč ne, Pro důchodce to asi nebude že?
Interier studeny jak cumak, tam musi byt ozvena jak v jeskyni. Totalni devastace.
Totální hnus. U takové stavby čekám útulnost a přírodní materiál, a ne aby to vypadalo jak na operačním sále.
A co na to památkáři??? Jinde Vás nenechají bez připomínek ani vyměnit krytinu na střeše.
Jinak… starý mlýn – to už při koupi muselo být pražákům jasné, jak to bude s vlhkostí. A takhle ho v podstatě zničili….
kouzlo baráčku u lesa je odoperováno, vyříznuto odvlhčeno… neosobní studené .. toto se nepovedlo pane archytekte.. moderna u potůčku a všudde rovná linie je jak pěst na oko.. proti gustu žádný dišputát.. jestli se toto někomu líbí ..mě ne
Jakže to definoval Ota Pavel ? A jo : pumprdentlich !
A vodní kolo je tam na dvě věci …, elektrika je přece v zásuvce, že?
Tak to je fakt pecka,za mě fakt nádhera👏👏👍
Takto sterilní to není ani u nás na operačním sále, jsem chirurg.. Asi bych byl pozván na prestižní kolaudaci, utekl bych odtud ihned!
Moc krásné a všem poděkování