Stoletá chalupa v Orlických horách se dočkala znovuzrození! Kromě rekonstrukce i vkusného rozšíření
Jsou projekty, na kterých je nejdůležitější prostředí, kde se nacházejí, a historický odkaz, který nesou. Nepochybně k nim patří i stoletá chalupa Anička v Orlických horách. Kromě toho, že vyžadovala úpravy kvůli věku, její majitelé potřebovali v interiéru více prostoru.
Cílem proměny byla tedy primárně přístavba chalupy. Zatímco původní stavba je z cihel z nepálené hlíny, kamene a dřeva, dnes přibyly pálené cihly a betonové tvárnice. Přístavba je však oblečená do dřeva z modřínu, čímž zapadá do prostředí a nenápadně odkazuje na minulost.
Chalupa ze začátku minulého století stojí u samotných hranic s Polskem v malé horské vesničce Orlické Záhoří. Přístavba vychází ze tvaru a velikosti původní hmoty, kterou plně respektuje. Výsledkem je chalupa vizuálně inspirovaná tradičními hospodářskými objekty, které jsou pro tento region typické.
Nechybí jí ani prvky moderní architektury a pohodlný stylově čistý interiér. Speciálním prvkem dostavěné části jsou malá vertikální okénka, které vytvářejí v interiéru zajímavou atmosféru a dostatečné prosvětlení bez toho, že by ubírala majitelům ze soukromí. Jejich tvar a velikost připomíná tradiční okenní otvory okolních stodol. Velikost oken odpovídá šířce jednotlivých desek, čímž se záměrně ztrácejí v dřevěném obkladu.
Sokl z kamene, kastlová okna
Kamenný sokl, cihly z nepálené hlíny, omítka, typická dřevěná kastlová okna, která na venkově nemohou chybět. K tomu vysoká lomená sedlová střecha s eternitovou krytinou a dřevěným krovem. Tak vypadala původní Anička.
Charakter chalupy se díky citlivému řešení architektů z ateliéru Refuel works nezměnil ani po dostavbě. I když má materiálově odlišnou fasádu, nebije do očí ani nepůsobí rušivě. Je to kvůli přesné návaznosti na původní tvar stavby, včetně střechy a použití dřevěného obkladu.
Konstrukce z betonových tvárnic, fasáda z modřínu
Hlavní nosná konstrukce přístavby je z betonových tvárnic. Konstrukce sedlové střechy je dřevěná. „Dům jsme obložili dřevěným obkladem z modřínu bez povrchové úpravy. Jednotlivé desky obkladu jsou osazeny vertikálně a mezery mezi lištami jsou překryty. Tento způsob obkladu jsme zvolili proto, neboť v regionu Orlických hor je tradičním řešením obvodového pláště stodol a jiných obytných i nebytových staveb. Modřínové dřevo přirozeně zestárne a jeho barva se změní na šedostříbrnou. Čímž ještě více zapadne do prostředí,“ popisují materiálové řešení přístavby architekti Zbyněk Ryška a Jan Skoupý.
Interiér s převahou bílé
Dřevo tvoří důležitý designový prvek i v interiéru, kde je kombinováno se záplavou bílé barvy. Místnosti působí vzdušně, světle a velmi příjemně. Jako doplňková barva je použita tmavší šedá. Za povšimnutí stojí skupina závěsných svítidel nad jídelním stolem s různým designem. Tvoří ozvláštňující detail a zútulňují jídelní kout.
V podkroví přístavby se nachází ložnice, jejíž součástí je volně stojící vana. Všimněte si speciálního efektu, který v interiéru vytvářejí malá okénka.
Rekonstrukce chalupy Anička
architektonický ateliér: Refuel works
autoři: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý
spolupráce: Kamila Petráková
lokalita: Orlické Záhoří, ČR
projekt: 2015
realizace: 2016
Sabína Zavarská
Foto: Kamil Saliba