Záchrana jídla: Poradíme, jak využít zbytky masa, luštěnin či ovoce
V Evropské unii se každoročně vyhodí téměř 59 milionů tun potravin, což představuje 131 kg odpadu na osobu za rok. Více než polovinu tvoří odpad přímo z domácností.
Jak neplýtvat ve zkratce
Plánujte si nákupy, nechoďte do supermarketu hladoví, konzervujte, sušte, mrazte. Potraviny s kratší lhůtou trvanlivosti přesuňte dopředu, vytvořte si samostatnou nádobku na potraviny, které je třeba urychleně sníst, skladujte potraviny správně a v čistých prostorech.
To je základ vašeho snižování plýtvání jídlem. Nejvíce však ušetříte, když spotřebujete vše, co nakoupíte. Zbytky jídla tím nemají šanci.
Co když vám zbyla rýže?
Promíchejte ji s opečenou zeleninou a halloumi a rizoto je raz dva na stole. Nebo ji můžete dát do polévky namísto těstoviny či ohřát se smetanou a vanilkovým cukrem a podávat s ovocem jako dezert.
Co když vám zbylo maso?
Můžete ho dát do chlebů spolu se zeleným salátem dětem na svačinu, případně ho rozemlít na paštiku či zapéct s těstovinami a se zeleninou v troubě.
Jestli vám zbylo soté a je ho málo pro celou rodinu, nastavte ho hráškem, mrkví, cuketou či houbami.
Co když vám zbyly těstoviny?
Ty též můžete dát namísto nudlí do polévky, klidně je i pokrájejte na menší kousky, pokud je vám to tak milejší. Nebo si udělejte těstovinový salát s sebou do práce, do kterého můžete k těstovinám přidat vše, co máte rádi. Můžete je též zalít smetanou s vajíčkem a zapéct s tím, co doma najdete.
Co když vám zbyl sýr?
Záleží kolik, ale sýrová omáčka z různých druhů sýru se hodí k těstovinám, masu nebo i na večeři ke grilované zelenině. Popřípadě sýry připravte na způsob fondue a namáčejte do něj čerstvou bagetu.
Co když vám zbyly luštěniny?
Když uvaříte luštěniny, klidně si z nich odložte do nádobky do ledničky. V průběhu týdne je můžete zamíchat do salátu spolu s mrkví, jarní cibulkou a opraženou slaninou, použít na různé hamburgerové karbanátky, pomazánky nebo si z nich vyrobte chutný indický dhál.
Co když vám zbylo ovoce?
Do koláče s ním! Tam se zužitkuje každý druh. Jestli je ho však více, co se dá, zamrazte, a co se nedá, kreativně použijte v každodenních jídlech.
Servírujte chléb se sýrem a jablkem či například hovězí s meruňkami (ty se tam rozvaří a dodají šťávě atraktivní příchuť). Nebojte se a zkoušejte.
Rozeznávejte:
Datum spotřeby se uvádí na potravinách, které podléhají rychlé zkáze. Po uplynutí tohoto data je nejezte, protože mohou ohrozit vaše zdraví.
Datum minimální trvanlivosti je datum, do kterého si potravina uchová své specifické vlastnosti. Můžete je jíst i po uplynutí tohoto data.
Kompostujte zbytky jídla
Nějakému tomu odpadu se přece jen vyhnout nedá, proto slupky ze zeleniny, z ovoce, zbytky, vajíčkové skořápky, mouka a ovesné vločky, které našli moli, můžete zkompostovat v domácím kompostovišti. Získáte tak nejkvalitnější hnojivo pro svoji zahrádku nebo pokojové rostliny.
Fotogalerie
Text: Katarína Lučeničová
Foto: Shutterstock
Redakčně upravila: Lucia Blažiová
Zdroj: časopis HOME