Doplňky do studentského podnájmu

19. 01. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Dnešní rychlá doba má posunutá měřítka také vdospívání. Mnoho vysokoškoláků raději vymění studentskou kolej za vlastní pokoj vpodnájmu. Zařizování takového interiéru se pak často odehrává za pomoci nejlevnějšího nábytku znabídky velkých obchodních domů ana úrovni dekorování se investuje do zaručeně „in“ kousků, které mohou svojí cenou přesáhnout isamotný nábytek. Vždyť jsou to především doplňky, které se dají jednoduše sbalit apřestěhovat do dalšího podnájmu nebo do nového samostatného domova. Ty nejlepší pak zůstávají jako připomínka zlatých studentských let.

Odvážným štěstí přeje
Není víc krásných aopravdu svobodných momentů vživotě lidském, než právě ve studentském období. Mladý člověk se může vydat doslova jakýmkoli směrem, což vpředešlých generacích nebylo tak docela možné. Na druhou stranu však velká zodpovědnost azjištění, že život máme opravdu ve svých rukou, je zároveň závazkem. Ztohoto důvodu se vyplatí dělat všechno nejlépe, jak to vdaném okamžiku umíme. Ačkoliv se umladých často ještě nejedná odomov na celý život, nemusejí žít vprovizoriu. Vyplatí se čerpat zmožností, které máme, avytěžit znich maximum. Stačí, když si vzpomenu na své začátky – jako postel do nového ateliéru jsem si pořídila velmi kvalitní matraci ahodila ji přes dvě euro palety vpokoji, na stěnu jsem citlivě umístila oblíbený obraz. Zdánlivé maličkosti, které vytvořily dokonalý pocit domova azároveň byly prodchnuty obrovskou touhou po svobodě asamostatnosti.

Agresivní červená na sedačce působí velmi mladistvě. Jednoduchá konstrukce sestavená zvrstvení polštářů na jednoduché chromové podnoži je lehce přenositelná avariabilní. (foto: Saba)
Detail improvizované dekorace, který dokonale využívá materiálových kontrastů. Železo, beton, textilie arostlina. (foto: Saba)

Dnešní mladí lidé se naštěstí dokážou velmi dobře orientovat vtom, co chtějí aco je pro ně důležité. Mnohdy mají větší smysl pro realitu než jejich rodiče. Tím, že odejdou zdomova apostaví se záhy na vlastní nohy, se přibližujeme západu, který nás takovým přístupem před více než dvaceti lety šokoval. Ještě generace mých rodičů nás vychovávala stylem dokonalé závislosti na rodičovské autoritě, ato především mentálně. Naštěstí tyto doby jsou už pár desítek let za námi aiunás mladí vylétají zhnízda často již po dovršení plnoletosti. Zařizování svého vlastního prostoru jim dává volnou ruku, či spíše křídla, ktvůrčímu rozletu. Říkají si: Nikdo nám nebude rozmlouvat zamýšlené kroky ajediným kritikem jsme my sami. Když se třeba nepovede odstín výmalby nebo se špatně vyměří velikost koberce, berou to jako jednu zdalších cenných zkušeností. Apak jsou zde kamarádi, kteří jistě rádi pomohou vpotvrzení správných, ale itěch chybných dekoratérských počinů.

Jednoduchá solitérní komoda svýrazným retro nádechem představuje kontrast dvou druhů dřeva. Tenké nožičky, na kterých je postavena, ji odlehčují ajsou typickým prvkem dřívějšího sektorového nábytku. (foto: Modus) Návraty plastů se odehrávají ve všech možných podobách na různých užitných předmětech. Tato stolní lampa je zároveň fantazijní svíticí plastikou. (foto: MYYOUR)

Věčný cyklus
Barevnost stěn apřípadné velkoplošné dekory na stěnu jsou jedním ze silných výrazových prvků. Mladí mohou nechat prostor vlastní tvořivosti nebo využít pestré nabídky nálepek na stěny aidalší povrchy. Fantazii se meze nekladou atímto způsobem je možné vylepšit například jednolité dveře levného nábytku zprodukce velkých obchodních domů. Zajímavým momentem výzdoby stěn je znovuobjevení dekorů vytvářených přes šablonu. Jiným příkladem je lepení či věšení dvojrozměrných plošných objektů. Nemusí jít původně opředměty určené na stěnu, setkala jsem se inapříklad splastovým prostíráním různých tvarů abarev, které bylo mistrně sestaveno do fantazijní kompozice.

Mladé lidi velmi fascinuje retro styl 50. až 80. let minulého století. Rodičům to může připadat absurdní, ale jedná se odesign, který letí. Vše designérsky hodnotné, čeho se oni po revoluci schutí zbavovali, se dnes objevuje vbazarech – anejen tam. Vzniklo pár opravdu zajímavých retro obchodů, kde se prodává restaurovaný solitérní nábytek abytové doplňky datované už obdobím funkcionalismu. Anavíc iřada mladých designérů vytváří nábytek nebo interiérové doplňky inspirované kultovními bytovými dekoracemi zdoby komunismu. Není to znostalgie, protože náctiletí si na vlastní kůži ztéto éry mnoho pamatovat nemohou. Klíčem kminulosti jsou pak pro ně zejména dobové kultovní filmy.

Vtipné dvojité hodiny nám připomínají, že svět funguje na principu duality: mužský aženský princip. Čas je však stále jen jeden autíká všem stejně… (foto: Naoko) Tento detail ukazuje, jak se dá graficky využít písma ahry textu vpřípadě lesklé chromové zarážky na knihy. Pochopení však vyžaduje základní znalost angličtiny, která je zejména pro mladé téměř samozřejmostí. (foto: Naoko)
Vtipná dekorativní nálepka na zrcadlových dveřích šatní skříně snadsázkou oživuje strohý černobílý interiér ložnice. (foto: Space4kids)

Návraty kpoužívání barev se periodicky opakují, stejně jako styl módy voblékání, apodobné je to iupoužívání materiálů, jako jsou plast, ohýbané dřevo nebo výrazný nábytek zpřírodní dýhy. Současná obliba tapetování má kořeny vdobě rozvinuté panelákové výstavby. Použití vsoučasném kontextu je především celoplošné barevné dekorování stěn za účelem vytvoření protipólu kjednoduchému strohému nábytku. Kontrast je vůbec jeden znejzajímavějších postupů vdekorování bydlení mladých. Rychlý aaktivní život si žádá stejně silné podněty vživotním prostoru. Nejznámějším kontrastem je použití černé abílé barvy. Dalšími jsou rozdílné struktury povrchů nebo materiálů. Nejoriginálnějším kontrastem jsou kombinace nábytků adekorací zrůzných období astylů. Možnost cestovat nejen za studiem, ale iza příležitostnými pracovními nebo poznávacími aktivitami umožňuje mladým získat zkušenost arozhled. Princip protikladů askládání zdánlivě neslučitelných prvků je vtomto období hledání životního názoru velmi zdravý apodnětný.

Podněty ainspiraci poskytují včím dál větší míře inové technické postupy vpoužívání materiálů atechnologie jako taková vůbec. Virtuální realita se postupně dostává do zařizování interiéru. Promítání trojrozměrných dekorací aměnění podle nálady je technicky možné, ale zatím běžně nerozšířené. Reproduktory hudební aparatury jako plošné obrazy aumělecké objekty nejsou už žádnou raritou, rovněž projekce fotek na obrazovku televize vklidovém režimu je docela běžná záležitost. Interiéry vybavené různými technologiemi na vysoké úrovni asi nejsou zrovna finančně dostupné pro začínající bydlení. Je to však výzva do budoucna. Ustrnout azkamenět ve stylu, který je poplatný obecnému současnému vkusu, by mělo být noční můrou každého trochu aktivního mladého člověka vstupujícího do etapy „produktivního věku“. Aby člověk dokázal produkovat, potřebuje svobodu avědomí své vlastní originality.

Vícebarevná sedačka připomíná svojí variabilností skládání dětských kostek. Motivy květin abarevnost sebudou líbit spíše mladé ženě. (foto: Saba) Tento prosklený modul ve volném prostoru krásně kombinuje moderní styl se starým – princip apotřebu otevřenosti stradicí velkých úložných kufrů, do kterých není vidět na to, co má zůstat ukryto. (foto: LAGO)
Lehkost, funkčnost ajednoduché stěhování nemusí být na úkor vřelé domácí atmosféry aútulnosti. (foto: IKEA)

TEXT: Lenka Mašková, interiérová návrhářka
FOTO: archiv firem

Kategorie: Trendy
Tagy: Bytové doplňky design Designové doplňky studentský nábytek studentsky pokoj trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze