Rekonstrukce bytu z 30. let 20. století v retro stylu
Rekonstrukce vlastního bytu přinesla manželům Petrovým nejen originální bydlení, ale také počátek nové rodinné firmy. Jak je zkušenosti se zařizováním ovlivnily a jako oni sami ovlivňují svůj domov? Čtěte.
Bude to pět let, co se mladá, tehdy tříčlenná rodina nastěhovala do bytu z 30. let 20. století původně určeného pro vyšší úředníky brněnské spořitelny. Zahradní architekt Daniel Petr s manželkou Alenou si dali záležet, aby jejich obydlí splňovalo všechny podmínky, které si dopředu stanovili. „Vybírali jsme důkladně. Viděli jsme minimálně dalších dvacet bytů, než jsme se rozhodli. Definitivní slovo padlo díky prostornosti, autentickému stavu a v neposlední řadě proto, že před domem je park a také máme výhled do zahrady ve vnitrobloku,“ shrnuje Daniel.
To už byla na cestě mladší dcera Bára. Překážkou, kterou museli manželé překonat, byla nevyhovující dispozice, protože uspořádání se dvěma pokoji bylo pro čtyřčlennou rodinu nevyhovující. Na rozlousknutí tohoto oříšku dali hlavy dohromady spolu s architekty Soňou Matouškovou a Radkem Smejkalem. „Znali jsme se dlouho. Jsou to naši přátelé a vzhledem k tomu, že jejich děti jsou ve věku naší starší dcery Emy, měli pro naše požadavky pochopení,“ říkají Petrovi. Řešení, k němuž společně dospěli, umožnilo bez radikálnějších zásahů do nosného systému vytvořit prostorný třípokojový byt s obytnou kuchyní.
Nečekaný rozměr
Původní dispozice 90 m2 bytu, určená pro „pána domu“ se služkou, musela projít radikální změnou. Ne nutně stavební, ale rozhodně funkční: „Na místě dnešního dětského pokoje se nacházela kuchyň. Výklenek sloužil jako samostatná místnost pro služku. Kuchyň jsme přemístili do bývalé ložnice. Z původního obývacího pokoje se stala naše ložnice, ze které jsme značnou část ukrojili ve prospěch velkorysé kuchyně s obývacím koutem.“
Přeházení pokojů s sebou neslo reorganizaci rozvodů, avšak vzhledem ke svému věku by stejně musely projít „generálkou“. Konečná dispozice i po letech užívání funguje a vyvíjí se. „Tím, že jsou všechny úložné prostory v nikách, samotný prostor je volný a variabilní,“ konstatuje Dan. Zařizování vlastního bydlení je s Alenou posunulo mnohem dál, než si mysleli. Společně našli zálibu v objevování krás původního nábytku a při hledání kousků do vlastního bytu si otevřeli obchod Novoretro.
Pamatujete si? Houpací hračka v podobě kohouta byla součástí snad každého dětského pokoje. Kreativní přístup z ní udělal romantické gesto se špetkou vtipu nad manželskou postelí.
Umění s rozumem
Dan rozšířil díky rekonstrukci svůj obzor o interiérový design a společně s Alenou vytvářejí stále více projektů. Při hledání produktů do obchodu mají zároveň možnost neustále měnit své bydlení: „Přibližně jednou za půl roku zařízení vyměňujeme podle toho, co se nám dostane pod ruce a osvědčí se pod náporem dětí a návštěv.“ Nákupy v bazarech však neovlivnily jejich praktické smýšlení, a tak všechny části, které byly výsledkem nových zásahů, přiznali. Koupelna a WC tak plně těží z vlastností současných materiálů a technických doplňků, nová kuchyň se netají použitím voděodolných a nehořlavých materiálů ani moderních spotřebičů.
Variabilní. Dětský pokoj se v průběhu toho, jak děti rostou, neustále vyvíjí. Výklenek, kde byla původně postel, se s nástupem do školy změnil na dětskou pracovnu.
„První a zároveň finální návrh vznikl za 20 minut, je nakreslen rukou architektky na ubrousku v kavárně. Přesně vystihla naše představy, takže jsme se rozhodli, že do toho jdeme.“
„Byt si zařízení retro nábytkem vyžádal sám. Nádherná zachovalá kastlová okna s kovovými klikami, dubové parkety, dveře, litinové radiátory. Proto jsme je zrenovovali a doplnili originálním dobovým nábytkem. Nové prvky jsme však na rovinu přiznali.“
Text: Lucia Kušnírová
Foto: Radek Mauer, Lukáš Pelech
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská25
Moc povedené a nápadité. Odkud je prosím mahagonový psací stůl?