Víkendový byt, který nahradil chatu. Najdete v něm i krb se zeleným keramickým obkladem
Česká architektka Markéta Bromová dostala zadání navrhnout interiér bytu v Jizerských horách. Nachází se v přízemí novostavby, díky čemuž je nejen vizuálně, ale i přímo fyzicky propojený s okolní krajinou. Hlavní koncept návrhu tvoří dva opačné a doplňující se principy: na jedné straně stojí nadčasovost a odolnost materiálů, na straně druhé historický charakter místních chalup.
Návrh architektky zahrnuje použití velmi odolné betonové stěrky na podlaze v celém bytě, což je nejlepší řešení pro početnou rodinu s náročným provozem. Nevzdala se však ani odkazu na historický charakter interiérů chalup a venkovských domů v této lokalitě.
Na tradice ukazuje hned několik prvků, které zútulňují celé apartmá: zpracování podhledů v hlavním společenském prostoru, kuchyň, vestavěné skříně, krbové těleso. Tyto tradiční prvky zároveň splňují moderní nároky na estetiku a údržbu, takže fungují po všech stránkách.
Do bytu se jde po schodech
Do apartmá vstoupíte z druhého poschodí přes malou předsíň, která navazuje na dvojramenné schodiště. „Tuto cestu přes předsíň – sestoupení po schodech do nižšího poschodí a přímo dovnitř bytu – lze chápat jako jakýsi filtr. Ocitnete se v dlouhé chodbě, z níž vedou dveře do jednotlivých ložnic a koupelny nebo samostatné toalety,“ vysvětluje funkci nezvyklého vstupu do bytu architektka.
Chodba člení byt podle funkcí
Chodba zároveň rozděluje byt na dvě funkční části – technické zázemí (koupelny, toaleta, sauna, kuchyň) a obytné prostory, tedy ložnice, a především obývací prostor s krbem a jídelním koutem. Prakticky od vstupu do chodby vidíte část vykukující kuchyně, která vás navede do hlavního prostoru.
V obývacím pokoji se všechno děje kolem krbového tělesa s ručně vyrobeným keramickým obkladem. Architektka vložila mezi krb a stěny sezení ve tvaru písmene U, které je dostatečně velké a pohodlné pro celou rodinu. Proti krbu stojí masivní jídelní stůl s lavicí, která je pokračováním linie kuchyňské linky.
Jak se dá ušetřit prostor – opticky i fyzicky
Navzdory tomu, že byt nemá extra velkou užitnou plochu, architektce se do něj podařilo vložit všechno potřebné tak, aby interiér působil příjemně a vzdušně. Přispívají k tomu bílé stěny a dveře, tmavší dřevěné stropy, nábytek vyrobený na míru, šedé a černé doplňky. Hlavní prostor barevně oživuje zelený keramický obklad krbu.
Betonová kuchyňská deska spolu s mosazným obkladem digestoře a policemi nad linkou vytvářejí velmi příjemný a působivý celek. Tmavé dřevo a betonová umyvadla najdete i v koupelně.
Celý interiér je dotvořen přírodními bytovými textiliemi s výraznou texturou. V dětském pokoji jsou čtyři zajímavě řešená místa na spaní – dvě na míru vyrobené poschoďové postele. Úsporně řešený je také prostor v dalším pokoji, kde nad pohovkou stojí vyvýšené místo na spaní pro dvě osoby.
Použité materiály:
- beton – kuchyňská deska, atypická umyvadla
- patinovaná mosaz – obklad digestoře
- masivní dřevo – nábytek
- keramický ručně vyráběný obklad – krb
Víkendové apartmá v Jizerských horách
architektonický ateliér: Markéta Bromová architekti
autoři: Ing. arch. Markéta Bromová
lokalita: Jizerské hory, ČR
užitná plocha: 83 m2
projekt: 2019
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Veronika Raffajová
Zdroj: www.linka.news
Dobrý deň, môžem sa opytať odkiaľ sú tie kachle na krbe ? výrobca ? Ďakujem.