Jak si zrekonstruovat svou kuchyň a koupelnu

29. 08. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Věčné téma věčných konverzací. Jak na rekonstrukci kuchyně a koupelny? Výměna jádra se vás možná netýká, ale vaše kuchyň a koupelna jsou už dávno předmětem vašich snů a volají po změně. Trendy v bytovém interiéru výrazně ovlivňují i jejich technické řešení, a proto se spolu podívejme, jak na to.

Nová kuchyň
Než se do něčeho pustíte, přemýšlejte, vymýšlejte, kreslete a kombinujte. Ať už se chystáte na kompletní rekonstrukci i se stavebními zásahy nebo jen na kosmetické úpravy. Kuchyň současnosti je plná techniky a elektrických spotřebičů, které je třeba někam umístit, a hlavně je někam zapojit. A i když svěříte její realizaci do rukou šikovných odborníků, především vy musíte vědět, co od kuchyně očekáváte, co tam potřebujete a chcete mít a co je zbytečné.

Doporučujeme

  • Důkladně si promyslet uspořádání kuchyňských spotřebičů a přesné umístění dřezu a jiných prvků vyžadujících napojení na vodu, kanalizaci, plyn či elektřinu. V případě, že se nechystáte na stavební úpravy a nepočítáte s přemísťováním rozvodů, měli byste se při návrhu nové kuchyně odrazit od rozvodů, které limitují umístění vybavení kuchyně. Malé odchylky jsou přípustné a realizovatelné i vnějším systémem později ukrytým za kuchyňskou linku, v tom případě však musíte počítat buď s menší hloubkou skříněk a zásuvek, nebo si připlatíte za širší pracovní desku, která zakryje mezeru za skříňkami. Flexi hadice jsou velkým pomocníkem a pomohou vám vyhnout se zasekávání instalací do stěny, ale také mají své limity.
  • Rozmyslete si i množství najednou používaných elektrických spotřebičů a pomůcek, abyste měli představu, kolik elektrických zásuvek a okruhů budete potřebovat a kde mají být umístěny. Možností je mnoho – od základního umístění ve stěně nad kuchyňskou linkou, přes instalační lištu na spodní straně kuchyňské skříňky až po skryté zásuvky v pracovní desce, které se jednoduchým stlačením vysunou do pohotovostní polohy.
  • Počítáte-li s elektrickým varným panelem, elektrickou a mikrovlnou troubou, ohřevnou zásuvkou, rychlovarnou konvicí či dalšími spotřebiči, které by mohly pracovat současně, je důležité mít k dispozici minimálně dva samostatné zásuvkové okruhy a možná i přístup třífázového elektrického proudu. Bez kvalitního elektrikáře se v tomto případě neobejdete.ň
  • V dispozici doporučujeme respektovat alespoň základní ergonomická pravidla. Na obou stranách sporáku je dobré vytvořit odkládací plochu širokou minimálně 40 cm. Mezi paralelně umístěnými částmi linky by měl zůstat prostor široký alespoň 120 cm.
  • Chcete-li k umístění kuchyňských skříněk využít i místo pod oknem, je nutné odstranit radiátor. Vyměnit ho můžete za elektrické podlahové vytápění, které zvýši úroveň podlahy maximálně o 2 cm, tepelný komfort ale neztratíte.
  • Pozor na vodovodní baterii v blízkosti okna, neměla by překážet při jeho otevření.
  • Je-li kuchyň oddělená, kolem vstupních dveří nechte více volného místa. Spodní kuchyňské skříňky ukončené těsně u zárubně opticky výrazně zmenšují prostor.
  • Zatímco na korpusy skříněk je možné použít levnější dřevotřísku, dvířka a všechny vnější materiály zvolte raději z kvalitnějšího materiálu. Může to být například MDF deska, což je polotvrdá lisovaná dřevovláknitá deska, nebo HDF, tvrdá dřevovláknitá deska. Jsou více mechanicky namáhané, působí na ně vlhkost či mastnota a levný materiál v krátké době ukáže své nedostatky. Diskutabilní je také použití masivu na kuchyňských linkách. Pokud trváte na tomto materiálu, raději si vyberte lepené desky, které jsou tvarově stabilnější a pevnější.
  • Nešetřete ani na kvalitě materiálu a zpracování pracovní desky. Ty pevnější a odolnější s co možná nejmenším počtem spojů jsou samozřejmě dražší. Spoje a lepené hrany jsou slabými místy desek, které mohou podlehnout vlhkosti a mechanickému namáhání. Čím méně jich bude, tím deska déle vydrží.

Nová koupelna
Stará koupelnová jádra jsou už i v panelácích spíše raritou, ale i ty dávněji předělané koupelny a koupelny ve starších domech možná už znova potřebují renovaci. Jsou nové trendy, nové technické možnosti, nový pohled na využití koupelny a její dispozici. A možná že se vám na té předešlé něco nepodařilo a už s tím potřebujete něco udělat. Tak do toho!

Doporučujeme

  • Předem si promyslete, co a za kolik chcete mít v nové koupelně. V jakém rozsahu plánujete rekonstrukce. Budete přemísťovat sanitu, nebo dokonce zvětšovat plochu koupelny, anebo půjde jen o změnu povrchů? U větších stavebních zásahů oslovte architekta nebo alespoň koupelnové studio.
  • Zjistěte si na stavebním úřadě, zda nebudete potřebovat ohlásit stavbu nebo i stavební povolení.
  • Zavolejte si odborníky, aby vám zkontrolovali kvalitu potrubí a instalací v instalační šachtě. Často se předělávala bytová jádra, aniž by se někdo zabýval tím, v jakém stavu jsou stoupačky. Některým vedením je víc než třicet let, dokonce jsou i v havarijním stavu.
  • Kartuše směšovací podomítkové baterie má svoje rozměry, proto je třeba vědět, zda příčka, na kterou bude namontována, má dostatečnou tloušťku pro její zabudování, anebo je nutno vytvořit přizdívku.
  • Počítejte s tím, že instalace toalety je vázána na napojení na stoupačky. Se vším ostatním můžete hýbat podle potřeby.
  • Nebojte se využít moderní materiály, často usnadňují realizaci. Sádrokarton už není ve stavebnictví novinkou a při rekonstrukci koupelny poslouží k různým účelům. Práce s tímto systémem jde opravdu rychle od roku, bez zbytečného nepořádku. Do koupelny však musíte použít impregnované desky odolné proti vlhkosti.
  • Pokud vaše koupelna není z těch největších, popřemýšlejte nad využitelností vany ve vaší domácnosti. Možná vám postačí sprchovací kout, a tak získáte více prostoru a odkládacích ploch. Přesto se nemusíte připravit o požitek a relaxace v koupelně. Stačí vhodně zkombinovat trysky, případně si vybrat sprchovací kout i s párou.
  • V koupelně se vyhněte komplikovaným tvarům a konstrukcím, na kterých se zbytečně usazuje špína a plíseň. Budete mít méně práce s čištěním a údržbou.
  • Při obkládání několika typy obkladů a dlažeb dávejte pozor na jejich možnou rozdílnou tloušťku.
  • Nezapomeňte na přiměřené servisní otvory, jsou důležité pro zpřístupnění nejen měřičů vody a plynu, ale i problémových míst v případě poruchy, jako je například sifon pod vanou.
  • Nepodceňujte komplexní přístup k rekonstrukci ani z technického a funkčního hlediska. Dostatečná a kvalitní hydroizolační vrstva s precizně provedenými detaily je pod obkladem nevyhnutelná. Obklad, dlažba a cementové spárovací malty jsou do určité míry nasákavé, voda jimi může proniknout a časem způsobí v lepším případě „jen“ odlupování obkladu a dlažby.
  • Ke spárování obkladů v koupelně jsou vhodnější moderní epoxidové spárovací materiály. Jsou nenasákavé a vyznačují se barevnou stálostí, odolávají i chemickým látkám, proto je lze snadno čistit i chemickými přípravky.
  • Spárovat lze až po důkladném očištění a vysávání spár, hlavně při aplikaci silikonu. Pokud by ve spáře zůstala špína a vlhkost, může časem plesnivět.

TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem a vydavatelství
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: koupelna kuchyň rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze