Jak vyzrát na podlahu

09. 09. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Dosluhující podlaha ztrácí na kráse i funkčnosti. Rekonstrukce bývá jediným řešením, jak prodloužit její životnost. Dříve než tak učiníte, je důležité ujasnit si nároky na novou podlahu a při výběru zvážit, zda je dokáže splnit.   Před […]

Dosluhující podlaha ztrácí na kráse i funkčnosti. Rekonstrukce bývá jediným řešením, jak prodloužit její životnost. Dříve než tak učiníte, je důležité ujasnit si nároky na novou podlahu a při výběru zvážit, zda je dokáže splnit.

 

Před zahájením jakýchkoli prací souvisejících s výměnou podlahy je třeba si stanovit, jaká činnost se bude v dané místnosti vykonávat. Až poté je možné zvažovat estetiku, údržbu, životnost a cenu.

Jak vybrat podlahovou krytinu

Nejprodávanějšími podlahovými krytinami u nás jsou plovoucí podlahy. Jejich instalace je jednoduchá a při realizaci se systémem spojování bez lepidla (tzv. klik) se mohou okamžitě plně zatížit. S ohledem na příznivou cenu jsou v našich domácnostech nejoblíbenější zejména laminátové plovoucí podlahy. Dřevěná nebo laminátová plovoucí podlaha je vyhledávaná i pro svou snadnou pokládku. Základem pro práci je vyhovující podklad, dobrý návod na montáž a vhodné pomůcky. Z hlediska estetiky, údržby či komfortu jsou však zajímavé i jiné podlahy než laminátová či keramická dlažba.

Design a druh podlahy se nemusí přizpůsobovat výhradně ceně (i když toto kritérium je důležité při rekonstrukci), ale i celkovému stylu interiéru. Podlaha v kuchyni musí být odolná proti vodě a mechanickému poškození, v obývacím pokoji by měla být příjemná – pro pocit komfortu, v ložnici zase vytvářet dojem tepla. Nesmí se zapomínat na to, že podlaha v dětském pokoji má jiné designové nároky než v pokoji pro seniory, v němž se upřednostňují spíše klasické dekory.
 
Dalším kritériem při výběru je úroveň exkluzivity dané místnosti. Například podlahu dřevěného vzhledu lze řešit luxusními dřevěnými parketami, levnější imitací dřeva v podobě laminátové podlahy nebo v nízkém standardu vinylovou podlahovou krytinou s dekorem dřeva.

Různé druhy podlahových krytin vyžadují různé druhy podkladů. Jestliže se krytina vybírá na poslední chvíli, může se stát, že bude nutné dodatečně upravit podklad, což znamená více vynaložených finančních prostředků. (foto: Dano Veselský)

Jak se správně starat o podlahy?
Správná údržba má významný vliv na životnost krytiny. Návod na čištění a ošetřování podlahy by měl být spolu se záručními podmínkami součástí dodávky. Doporučený postup je třeba dodržovat – i tak se lze vyhnout případné reklamaci. K údržbě podlahových krytin se nedoporučují univerzální čisticí prostředky. Použití chemických přípravků a mokrých čisticích metod je třeba omezit a nahradit častějším vysáváním a suchým mopováním.
Zvýšenou péči vyžaduje především dřevěná podlaha. Dřevo je přírodní materiál, který během užívání částečně změní barvu a rozměry. Pro minimalizování objemových změn se doporučuje po celý rok udržovat v místnostech relativní vlhkost vzduchu 35 až 60 % a teplotu vzduchu 18 až 21 °C. Povrch parketové podlahy se musí jednou za čtvrt roku (minimálně) ošetřit politurou na parkety. Nesmí se zapomínat ani na zabudování účinných čisticích zón při vstupu do budovy. Platí zásada: kolik nečistoty se zachytí při vstupu, o tolik méně jí budeme muset pracně odstraňovat z podlahy.


Začít je třeba od základu

Ke zjištění, v jakém stavu se nachází původní podlaha, nestačí pouze letmý pohled. Vrchní nášlapná část podlahy je sice viditelná pouhým okem (například známky sešlapané krytiny z PVC se projeví rozdílností barvy, ztrátou designu na vychozených částech; běžná jsou natržená místa, rozevřený svár ve spojích či zdvižené nebo odlepené kraje podlahoviny), stav podkladové konstrukce však zjistíme až po odlepení vrchní krytiny. Právě v tomto případě je pomoc profesionála k nezaplacení. O kvalitě podlahářské práce rozhoduje zejména úroveň vědomostí o technických požadavcích na podklad (rovinnost, vlhkost a pevnost podkladu, znečištění povrchu podkladu, například olejem, voskem, zbytky barev, teplota podkladu a interiéru a jiné).

Montáži parket musí předcházet několik měření, která vyhodnotí vlastnosti podkladu. Až na základě výsledků se určuje další technologický postup. Výrobci materiálů pro realizaci podlah poskytují záruku na své výrobky pouze tehdy, odpovídá-li podklad svou rovinností, pevností, celistvostí a vlhkostí stanoveným požadavkům. Nejsou-li splněny technické podmínky, reklamace nemusí být uznána.



(foto: Kronospan)

Postup při rekonstrukci podlahy

Zanedbání přípravy podkladu může mít nepříznivý vliv na užívání podlahy. Nedostatečně a nedůkladně připravený podklad se projeví na vrchní krytině ihned nebo po krátké době užívání. Nekvalitní podklad způsobuje nerovnost, oddělení nebo poškození vrchní podlahoviny – až se nakonec podlaha může stát nefunkční. Předpokládaná životnost se tak značně zkrátí a bude vyžadovat novou investici.

Při prohlídce podkladu je potřeba zkontrolovat jeho vyzrálost, vlhkost, soudržnost, dělicí vrstvy v podobě starých nátěrů, vosků, nečistot nebo olejů. Nesoudržný, popraskaný, vlhký či nerovný podklad vyžaduje specifická řešení. Součástí revize plochy určené pro pokládku podlahových krytin by měla být i kontrola rovinnosti podkladu. Ta ovlivňuje spotřebu lepidla a kvalitu kladení. Velké odchylky v rovinnosti podkladu způsobují vyšší náklady – je nutná dodatečná aplikace vyrovnávací vrstvy.

(foto: Bird & Tree)

Jestliže se podklad nachází v havarijním stavu, musí být vyměněna celá potěrová směs. Nejčastěji se pro tento účel používá cementový potěr, který je vhodný na všechny druhy podlahových krytin. Další možností jsou potěry na bázi anhydritu. V tomto případě je nutné povrchovou vrstvu potěru přebrousit. Po změření přípustné vlhkosti vlhkoměrem musí být ošetřena penetračním nátěrem. Kromě toho lze podlahu klást i na jiné podklady, například na dřevěné, dřevotřískové, dřevoštěpkové nebo cementotřískové podklady. Nesmějí však obsahovat vlhkost a nesmějí se ani smršťovat či kroutit. Pokud lze podklad zachránit, nenanáší se nová potěrová směs, ale zpevňuje se vhodnými hloubkovými penetracemi na bázi silikátů nebo epoxidů. Trhliny a praskliny v podkladu se doporučuje sešít, případně spojit epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo polyesterovou živicí. Trhliny se tak stabilizují a zabrání se jejich proniknutí do povrchové úpravy.

Jestliže po analýze zjistíme, že se podklad nenachází v havarijním stavu, je možné ho ihned (po odstranění původní krytiny) penetrovat. V takovém případě není nutné zpevňovat či spojovat trhliny a praskliny. Výběr penetračních nátěrů závisí na typu podkladu (nasákavý, nenasákavý). U nasákavého podkladu slouží penetrace ke snížení a sjednocení jeho nasákavosti před nanášením stěrkové směsi. U nenasákavého podklade zase zlepšuje přilnavost dalších vrstev.

Nerovný podklad se musí vyrovnat samonivelizační stěrkou. Při jejím výběru je nutno zohlednit budoucí využití daného prostoru. Samonivelizační stěrku je po nanesení a zaschnutí nutné přebrousit (podle potřeby a druhu nášlapné krytiny). Velkoplošné tvrdé dřevené či laminátové podlahy nevyžadují úplně hladký (nivelizovaný) podklad, stačí, aby splňovaly požadavky na rovinnost.

Z hlediska lepení podlahy závisí výběr vhodného lepidla na druhu krytiny, která bude tvořit finální vrstvu. Důležité je, aby všechny výrobky stavební chemie, tvořící podstatnou část podlahové konstrukce, byly mimořádně odolné a snášely vysoké bodové zatížení.

Trendy v nabídce krytin

Dřevěné podlahy zažívají renesanci. Důvodem je nejen přírodní charakter dřeva a vyšší životnost – přibližně 50 až 80 let, ale především možnost jejich rekonstrukce, které se laminátovým podlahám nedostává. Zájem je i o novinky, jako jsou montáž plovoucí podlahy s nášlapnou vrstvou z korku či přírodního linolea, vícevrstvé velkoplošné dřevěné parkety, podlahy z tmavých exotických dřevin nebo z levnějších evropských dřevin, které jsou mořené na tmavý dekor. Trendem jsou i vinylové podlahy, které mohou využívat široké spektrum barev, dekorů a věrohodných imitací přírodních materiálů (kámen, písek, sklo, kov, voda, tráva, koberec, kůže). Vinylové podlahy lidé vyhledávají nejen pro jejich flexibilitu, ale i pro snadnou údržbu.

Při montáži podlah jsou pro laika dobře míněné rady od nezaškoleného prodejce nebo návody na pokládku s nepřesnými překlady v různých jazycích nedostatečné. Profesionální realizátor podlah má výhodu díky svým zkušenostem i celkovému přehledu o trhu s materiály. (foto: Ikea)

S vývojem materiálů i technologií na pokládku podlah se zvyšují i specifické požadavky zákazníků. Vana, umývadlo nebo stěna se dnes již běžně obkládají parketami z vhodných dřevin, které se kladou i na zem. Náročnější na technické řešení je vytvoření jednolité plochy na velkém prostoru, například z masivních parket. Čistě bílá nebo černá podlaha bez spojů a soklů s vysokým leskem je sice designově efektní, ale mimořádně nepraktická z hlediska údržby. Na světlé jednobarevné podlaze se zase projeví každý škrábanec či špína. Na černé je vidět prach. V oblasti povrchové úpravy podlah je stále více trendový starý vzhled a patina. Imituje se i drsný povrch, jaký vzniká při řezání dřeva na rámových pilách (katrech). K povrchové úpravě dřeva se využívají ve větší míře oleje, a to i barevné, případně se v různých kombinacích postupně nanášejí na sebe.

Text: Peter Benko, Tibor Pásztor
Foto: Dano Veselský, Bird & Tree, Ikea, Kronospan, Mapei
Zdroj: VŠE O REKONSTRUKCI BYTU A DOMU, 2011, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt podlaha rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze