Originální rekonstrukce secesního bytu
Starý byt získal díky neortodoxnímu projektu moderní tvář, která ho přizpůsobuje dnešnímu tempu života městského člověka, ale zároveň s úctou poukazuje na jeho dávno vytvořené hodnoty. Kombinace původních a soudobých materiálů vytvořila jedinečnou podívanou.
Otázka přeměny historických bytů na současnou architekturu, která splňuje jak funkční, tak estetické nároky dnešní doby i s ohledem na budoucí roky, a která bude sloužit klientovi a snad i minimálně stárnout, je velmi častá. Zde koexistence nové struktury a původních cenných detailů vytvořila exkluzivní dojem přesahující staré i nové.
V symbióze s „hadem“
Prostorný, historicky hodnotný secesní byt za minulého režimu necitlivě rozdělili na tři menší bytové jednotky. Současný majitel všechny tyto části koupil a architekti z Progres atelieru bytu vrátili jeho velkorysou podobu tak, že prostory opět propojili. Zároveň ho však přenesli do 21. století.
Ve středu dispozice jsou dvě hygienická zázemí, ložnice a pokoje jsou orientovány na východ. Propojením tří pokojů vznikla prostorná hala, ve které se zabydlel „had“. Je to prostorová struktura z ocelové konstrukce pokrytá pískovaným plexisklem. Architekti do něj zakomponovali různé funkce od kuchyně po sezení přes úložné prostory, vinotéku, domácí kino, ale také osvětlení, rozvody a vzduchotechniku. Bylo tedy nutné minimum zásahů a tak nebyly poškozeny původní dřevěné obklady stropů a pěkné řemeslné detaily.
Zajímavé je jak „had“ mění svůj vzhled, a tím i atmosféru v bytě. Transparentním materiálem totiž prostupuje světlo, a to v různých intenzitách podle denní doby a podle toho, co „had“ spolknul, tedy co se v něm skrývá. Tyto ukryté předměty − kořist, kterou „had“ pozřel − se propisují siluetami a barvami.
Struktura „hada“ proměňuje nejen nálady, ale také prostor, jeho výšky, členění a tvoří průhledy a další a další dílčí prostory. Přesto dává vyniknout velikosti obytného prostoru, přitom ho zabydluje, zlidšťuje a vznikají tak i intimnější zákoutí. Interiér nepůsobí jako tělocvična, ale jako byt kde jeho vybavení je zároveň unikátní socha.
Text: Renata Horová
Foto: Progres atelier a Jiří Ernest