Dobrá volba pro vaše prádlo

21. 04. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

U výběru pračky nebo sušičky většinou nejednáme emotivně a také jejich nákup neponecháváme náhodě. Kvalitní a spolehlivá pračka by pro nás měla pracovat několik let. Jaká kritéria budeme při výběru pračky uplatňovat?

Vybrat dobrou pračku podle značky, případně podle rad prodávajících není vůbec jednoduché. Co byste měli od pračky očekávat? Především by měla umět dobře vyprat špinavé prádlo, neměla by spotřebovat příliš mnoho vody ani elektrické energie, měla by být pokud možno tichá a měla by mít jednoduché a přehledné ovládání. V obchodě nebo na internetových stránkách se dozvíte množství informací o kapacitě pračky, energetické třídě, množství programů, které nabízí, počtu otáček odstřeďování i o inteligenci jednotlivých přístrojů.

Pračka od slova prát
Není lehké vytvořit souhrn s uvedením toho, který výrobce vyrábí dobré pračky a který zaplavuje trh nekvalitou. Vše se neustále vyvíjí a výrobci přicházejí s nejrůznějšími novinkami a zlepšeními. Ne vždy se však vylepšení povedou. V testech spotřebičů naleznete pračku od jednoho výrobce jak mezi „dobrými“ modely, tak na posledním místě tabulky. „Testujeme vždy dva prací programy, pokaždé při nejpoužívanější teplotě prací lázně 40 °C. První program je klasický dlouhý program pro praní bavlny; je nejvhodnější pro srovnání účinnosti praní a také při něm lze zpravidla využít maximální kapacitu pračky. Druhý program je program pro praní syntetického prádla; mívá sníženou prací náplň a zpravidla také snížený maximální počet otáček při odstřeďování. Navíc je většinou kratší. Kombinací výsledků obou programů tak lze dojít k výsledku, který vypovídá o pracím výkonu,” říká manažer testování Václav Beneš.

Při plně naložené pračce jsou výsledky praní horší než při částečně naplněném bubnu. Obecná rada tedy je: čím méně prádla, tím lépe vyperete. Čím více prádla, tím je relativně nižší spotřeba elektrické energie a vody. Ideální je tedy volit kompromis, pračku nepřecpávat, ale ani neprat jednu košili. K praní menšího množství prádla jsou také určeny různé krátké a ultrakrátké programy. Zde je třeba pečlivě sledovat maximální množství prádla, jinak budete mít vypráno sice už za půl hodiny, ale špatně.

Většina testovaných modelů si s praním poradí poměrně dobře nebo alespoň uspokojivě. „Některé pračky mají velmi nízkou spotřebu vody a elektrické energie a oproti ostatním modelům výrazně kratší programy. To může znít lákavě, ovšem pračka, která sice šetří čas, vodou a elektřinou, ale nepere, zřejmě není tím nejefektivnějším řešením,” doplňuje Václav Beneš.

S novými pračkami ušetříte, ale…
Špatná účinnost máchání u všech testovaných modelů je daní za nízkou spotřebu vody. Výrobci pochopitelně šetří tam, kde se vody spotřebuje nejvíc – a to je právě při máchání. Testy prokázaly: pračky špatně máchají.
Důsledkem nedostatečného máchání jsou zbytky pracího prostředku, které ulpívají na vláknech vyprané tkaniny. To může způsobit problém u citlivějších lidí. Žádná studie ani testy ovšem neprokázaly, že by u běžného jedince tyto zbytky působily podráždění nebo jiné reakce na kůži. Navíc se stále více používají tekuté prací prostředky, které se z tkaniny lépe vyplachují. Zbytky pracího prostředku mají také vliv na trvanlivost tkaniny (to se opět týká jen pracích prášků), kde dochází k takzvané inkrustaci. Nedostatečné máchání sice může mít na trvanlivost tkaniny vliv, ovšem vzhledem k tomu, že dnes již nenosíme jedno tričko dvacet let, ale maximálně dva roky, nemá to žádný praktický dopad. Tomuto problému lze lépe předcházet vhodnou volbou pracího prostředku.

Většina praček nabízí možnost volby intenzivního máchání. Tuto volbu byste měli použít, pokud máte s nedostatečně vymáchaným prádlem problémy nebo perete-li prádlo pro děti.

Čím více otáček, tím lépe?
Je samozřejmě rozdíl mezi pračkou, která má 800 otáček za minutu při odstřeďování, a pračkou, která má dvojnásobek. Rozdíl však není tak výrazný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Za prvé nezáleží čistě na počtu otáček, ale také na tom, jak si pračka dokáže poradit s rozložením prádla a jinými faktory. A za druhé – sušíte-li prádlo na sušáku, nikoliv v sušičce prádla, je to celkem jedno. Prádlo může bez problémů viset o pár minut déle. V případě sušičky pak při kvalitním odstřeďování uspoříte náklady za energii při sušení, které je velice energeticky náročné.

Pokud byste se rozhodovali mezi pračkou s 1 200 nebo 1 400 otáček, můžete se s klidem rozhodnout pro tu s nižším počtem otáček, je-li levnější. Rozdíl v účinnosti je pouze v řádu několika procent. Z testu navíc vyplívá, že vyšší otáčky nemusejí nutně znamenat lepší odstřeďování.

O úsporných pračkách
Při hodnocení různých prohlášení týkajících se úspornosti, buďte velmi obezřetní a nedejte se zmást tvrzením výrobců, například typickým tvrzením: spotřeba pouze 30 litrů vody a obrovská kapacita 8 kilogramů. Kapacita 8 kilogramů se vztahuje k dlouhému programu pro praní bavlny (u ostatních programů na to zapomeňte), který spotřebuje vody minimálně dvakrát tolik. Spotřeba 30 litrů se vztahuje k superultrakrátkému programu, který je určený pro maximálně 2 kilogramy prádla, trvá 20 minut a nic víc než lehce zakouřené tričko s ním nevyperete. Přepočtěte si spotřebu na kilogram prádla a zjistíte, že si z vás reklama dělá legraci.

Velký důraz dnes výrobci kladou na nízkou spotřebu vody a elektrické energie. Výrobci snižují teplotu prací lázně (protože její ohřev je energeticky nejnáročnější částí programu), aby pračka dosáhla lepšího hodnocení při štítkování. I když se tedy domníváte, že perete na 60 °C, perete třeba na 54 °C nebo i méně.

Sušička – ano nebo ne

O sušičkách prádla se hovoří především v souvislosti s jejich vysokou spotřebou elektrické energie. Provoz sušičky může skutečně lézt do peněz, hlavně v porovnání se sušením prádla za pomoci slunečního svitu a větru, které je zadarmo. Ani pořizovací náklady dobré sušičky nejsou zanedbatelné.

Ceny sušiček v posledních letech klesají. V nových bytech, a to i v těch nejmenších, se zpravidla počítá s místem a přívodem elektřiny jak pro pračku, tak pro sušičku prádla. Pračky a sušičky mnohých výrobců lze kombinovat: pračka se umístí na sušičku a celé to slouží jako kompletní prací a sušicí souprava. Chcete-li je opravdu umístit na sebe, je dobré se při nákupu je informovat, zda jsou sušička a pračka kombinovatelné.
Existuje několik technických řešení sušiček. U nás jsou nejoblíbenější kondenzační sušičky. Kromě toho existují ještě sušičky s odvodem vlhkého vzduchu mimo přístroj, a dokonce i sušičky využívající k ohřevu zemní plyn (používají se například v Nizozemí nebo Velké Británii). V našich končinách jsou nejběžnější kondenzační sušičky . Princip jejich fungování je následující: vysoušecí vzduch obsahující vodní páru se ochlazuje ve výměníku tepla, kde pak dojde k vysrážení páry na vodu. Odpadní voda se následně sbírá v zásobníku kondenzátu a teplý odpadní vzduch je vyveden ven z přístroje. Vodu je třeba po každém cyklu sušení ze zásobníku vylít. Některé modely jsou ale vybaveny hadicí na vypouštění kondenzátu. Tu je možné připojit do pračkového sifonu, takže starost s vyléváním kondenzátu odpadá.

Co sušičky umějí a co ne
Samozřejmě umějí sušit prádlo. Ovšem hlavní nevýhodou sušiček oproti klasickému sušení na šňůře je mačkání prádla. Prádlo v bubnu se pochopitelně zmačká více, než když je rozprostřené na šňůře (prádlo vytažené ze všech testovaných sušiček bylo zmačkané až příliš). Žehlení se tak zejména v případě košil a podobného oblečení nevyhnete. Tento efekt můžete částečně kompenzovat pomocí funkce snadné žehlení. Tato funkce se zapne po skončení sušicího procesu. Do prádla se při otáčení bubnu fouká vzduch. Tím se prádlo načechrá a lépe se pak žehlí. To probíhá v několikavteřinových fázích po určenou dobu. Sušičky mají tuto funkci buď jako součást programu, nebo jako přídavnou funkci.

Většina modelů nabízí kromě běžného programu ještě přídavný časovač. Ten umožňuje prodloužení sušicího cyklu v případě, že se vám prádlo neusuší tak, jak požadujete. Další využití nalezne přídavný časovač v případě, že chcete rychle usušit jen malé množství (méně než 1 kilogram) prádla. Některé sušičky si totiž při náplni menší než 1 kilogramu myslí, že jsou prázdné, a při běžném programu se prostě nespustí. V takovém případě lze použít přídavný časovač pouze pro vysušení tohoto malého množství. Přídavný časovač lze nastavit nejméně na 10 a maximálně na 180 dalších minut, podle modelu.

Pokud budete sušit jemné prádlo, které by se mohlo při vysoké teplotě srazit, vyberte si sušičku s možností sušení při snížené teplotě (ne všechny to umí). Běžný sušicí cyklus probíhá při teplotě okolo 90 °C, snížená teplota je okolo 60 °C.

Dalším aspektem provozu sušičky je nutnost čištění filtru žmolků v podobě plochého textilního plátu, na nějž se žmolky zachycují. Čištění filtru je zpravidla ne příliš pohodlné. U kondenzačních sušiček je jeho čištění před každým cyklem klíčové, zanesený filtr vede mimo jiné ke zvýšení spotřeby elektrické energie.
Na rozdíl od praček, u nichž to kvůli těsnění často není možné, nabízejí sušičky možnost montáže dvířek na opačnou stranu. To výhodné, pokud to usnadní přístup do bubnu sušičky. Montáž musí zpravidla provést odborník.

Důležitá spotřeba
Jak jsme již zmínili v úvodu, spotřeba elektrické energie je častým otazníkem visícím nad rozhodováním, zda koupit sušičku prádla. Domácností, které nemají kde sušit prádlo, protože nemají zahrádku ani balkon (nejlépe krytý), ba někdy dokonce ani dostatek místa pro velký sušák prádla, je zejména ve větších městech hodně. Kromě toho mnoho lidí potřebuje prádlo suché rychle. Sušička může tyto problémy vyřešit, ale vždy za to zaplatíte v podobě zvýšené spotřeby elektrické energie.

Posuzovat spotřebu elektrické energie sušiček je ovšem obtížné. Spotřeba je totiž silně závislá na okolním prostředí, tedy na tom, kde je sušička umístěná. Liší se v závislosti na okolní teplotě, způsobu vytápění domu, celkovém klimatu a ročním období. V každém případě jsou sušičky velkými žrouty energie. To vyplývá z principu, na němž fungují. Ohřev vzduchu je energeticky náročný. U modelů s odvětráváním se ohřátý vzduch odvádí spolu s vodní parou ven, a tím vznikají tepelné ztráty. U kondenzačních sušiček je ovšem spotřeba ještě vyšší, protože vzduch musí být ohříván a ochlazován kvůli kondenzaci vody. Podobně jako u praček může být ošidné řídit se informacemi podle energetického štítku. Při výběru proto věnujte pozornost maximální kapacitě sušičky a zvažte, kolik prádla budete reálně sušit.

Nejméně elektrické energie spotřebují sušičky s tepelným čerpadlem. Pokud máte možnost a venku je teplé počasí, sušte prádlo venku. To je nejlepší řešení s ohledem na životní prostředí i vaši peněženku.

Text: Andrea Mičková ve spolupráci s časopisem Test
Foto: archiv firem
Zdroj: Home

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: domácí spotřebiče koupelna pracka
Sdílejte článek

Diskuze