Dřevostavba, která maskuje realitu: Je to válec nebo hranol?
V české osadě Kersko, v lokalitě s vysokým, převážně borovým lesem, loukami a nesourodou výstavbou stojí atypická dřevostavba. Tvarem i podobou reaguje na okolní prostředí. Architekti z ateliéru hipposdesign – MgA. Radim Babák, MgA. – Ondrej Tobola rodinný dům od začátku koncipovali tak, aby vyvolával množství otázek. Je starý, nebo nový? Kruhový, či pravoúhlý? A kde má vlastně hlavní vchod?
Když architekti poprvé přišli na „místo činu“, dobře prozkoumali okolí pozemku. Tvoří ho kombinovaná zástavba různého věku, stylu, parametrů i výšky. Orientaci v této oblasti ztěžují nečitelné hranice pozemků. Autoři dřevěného rodinného domu tuto nepřehlednost a mozaikovitost členění území uchovali. To je jeden z důvodů, proč výsledná stavba působí jako logická hádanka.
Nedefinovatelná forma, nečitelný vstup a ocelový prstenec
„Dům jsme od začátku projektovali tak, aby vyvolával v kolemjdoucích otázku, zda je nový, nebo jestli na pozemku stál už dřív. Nedefinovatelnost tvaru domu, nečitelnost hlavního vstupu i jeho dalších částí se staly zábavnou fází navrhování. Jednotlivé části stavby uzavírá a souběžně definuje jen kruhový ocelový prstenec, dělicí vertikální obvodovou konstrukci od střešní horizontály domu. Prstenec natřený černým nátěrem vzbuzuje dojem, že dům stojí na kruhovém půdorysu,“ vysvětlují architekti.
„L“ pro majitele a malý byt pro hosty
Když se na stavbu podíváme očima laika, celý rodinný dům tvoří dvě části. Jednou je hlavní část pro majitele, tvarovaná do písmene L s malým výřezem, druhou samostatná jednotka pro hosty. Architekti je uložili tak, že mezi nimi je společné a celoročně využitelné částečně uzavřené „atrium“.
Kolem obytných hmot je kovová obruč, která je spojuje jako opsaná kružnice. Vytváří vlastní soukromí majitelů s vnitřními, ale i venkovními prostory určenými pro různé funkce – od posezení u jídla, přes relaxaci pod slunečními paprsky až po venkovní sprchu.
Slunce je v interiéru nonstop, ale vždycky jinak
Konstrukce obruče, střešní desky a uložení jednotlivých hmot není náhodné. Autoři domu je navrhli tak, aby umožnili slunci pronikat do jeho interiéru v různých časových intervalech pod různými úhly a s různou intenzitou. Další specialitou stavby je skutečnost, že z domu můžete vyjít na jednom místě a vrátit se do něj jiným – možností je hned několik.
Základová deska z betonu, vytápění podlahové
„Dům tvoří pravoúhlá soustava modulů s velikostí 3300 x 3300 x 2900 mm. Je založena na betonové desce, přičemž kombinuje lehký a těžký, zateplený i nezateplený konstrukční systém. Součástí konstrukce není oblouk ani křivka. Pravoúhlý masivní smrkový těžký skelet bez povrchové úpravy je na stropech v celém domě pohledově přiznaný. Dům je vytápěn podlahovým teplovodním topením. Hlavním zdrojem je tepelné čerpadlo typu vzduch/voda napojené na akumulační nádrž s venkovní jednotkou,“ vysvětlují Radim Babák a Ondrej Tobola.
Elektroinstalace a osvětlení
Stavba využívá systém inteligentní elektroinstalace ABB-free@home. Osvětlení představují LED-reflektory osazené na lištách zapuštěných do nosného dřevěného skeletu domu. Světlo z nastavitelných reflektorů doplňuje systém LED-pásů. Ty jsou určeny pro orientační, nepřímé osvětlení.
Maximum přírodních materiálů, bílé i černé omítky
Interiér stavby je velmi příjemný a působivý díky maximu přírodních materiálů a proskleným fasádám směřujícím především k „atriu“. Efekt vzdušnosti zvýrazňují hladké bílé nebo černé omítky. Fasády tvoří kombinace horizontálně a vertikálně ukládaného modřínu bez povrchové úpravy. Masivní dřevěná okna s termoizolačními skly mají rámy v černém odstínu. Plochá střecha dokáže nasměrovat dešťovou vodu do sběrného zásobníku. Nezanedbatelnou součástí stavby je fotovoltaika na střeše.
Hlavní obytná část – bydlení pro majitele
Přes zádveří s podlahou z litého cementu vstoupíte přímo do jídelny, která je propojena s kuchyní. Na tento prostor volně navazuje obývací pokoj směřující k jihozápadu a „atrium“.
Podlahu tvoří dřevěné masivní dubové desky. V obslužných a technických místnostech si můžete všimnout lité cementové podlahy. Zajímavý je též jednobarevný kamenný obklad (mramorová mozaika) v koupelně.
V ložnici, která se nachází ve východní části domu, je masivní dubová podlaha a hladké bílé stěny. Má vlastní koupelnu.
Bydlení pro hosty
Domek pro hosty má necelých třicet metrů čtverečních. Za vstupní částí se nachází kuchyň s pohovkou (s možností rozložení na spaní). Na tento prostor navazuje k východu orientovaná ložnice. Koupelna a WC mají opět stěny obložené mramorovou mozaikou jako v části pro majitele, avšak v jiném tvaru. Podlaha je v celém domě pro hosty litá cementová. Tato část stavby má i svou menší soukromější exteriérovou terasu.
Okolí domu je co nejpřirozenější, opět díky přírodním materiálům – žula, kámen, masivní modřínové desky a původní vegetace. I když tady najdete i nově vysazenou zeleň, je začleněna tak, aby nenásilně doplňovala původní přírodní rámec. Pro oplocení architekti zvolili systémové pletivo, doplněné o posuvná elektricky ovládaná vrata.
RD Kersko
architektonický ateliér: hipposdesign
autoři: MgA. Radim Babák, MgA. Ondrej Tobola
lokalita: Kersko, Středočeský kraj – Nymburk, ČR
zastavěná plocha celkem: 224 m2
obytná plocha celkem: 166 m2, hlavní část 138 m2, pro hosty 28 m2
projekt: 2019
realizace: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal