Montovaný dům, v němž se dobře dýchá
Chtěli dům, v němž se budou cítit dobře. Měl být moderní a zároveň přírodní, takový, aby ladil s nedalekým lesem i s budoucí zahradou a časem se ztratil v zeleni. Rozhodli se pro přízemní dřevostavbu.
Volba dřevostavby byla v této rodině přirozená: „Máme totiž chalupu – starou dřevěnici na Kysucích. Věděl jsem proto, že dřevo je spolehlivý a odolný stavební materiál, který vydrží staletí. Samozřejmě, stavba musí být kvalitně vyhotovena,“ říká domácí pán.
Půdorys
1 zádveří
2 koupelna
3 pokoj
4 chodba
5 kuchyň
6 obývací pokoj
7 WC
8 technická místnost
9 jídelna
10 ložnice
11 pokoj
12 terasa
Nejen pro nedočkavé
„Naše rozhodnutí určitě nebylo o ceně. Pokud si necháte postavit dům tak, aby byl doopravdy kvalitní a měl slušné nízkoenergetické parametry, vyberete si kvalitní okna a materiály, potom je cenový rozdíl mezi montovanou a zděnou stavbou jen minimální,“ upozorňuje. I když rychlost výstavby, která je pro montované dřevěné domy typická, oceňovali, nebyla pro ně podstatným kritériem při rozhodování. „Díky tomu, že dům je postaven z přírodních materiálů, velmi dobře se v něm dýchá. Tím mi byly tyto domy sympatické,“ prozrazuje domácí pán to, co bylo pro rodinu důležité.
„Je zde příjemně v každém ročním období, v tomto domě je úplně jiný vzduch,“ zdůrazňuje. „Dřevostavby dnes už nevyhledávají pouze ti, kteří potřebují bydlet rychle,“ dodává Miroslava Šuleková ze společnosti Atrium, která se specializuje na výstavbu nízkoenergetických dřevostaveb. „Výhodou je například i to, že obvodové stěny se stejným tepelným odporem jsou u dřevostaveb tenčí než u zděných, takže na stejné zastavěné ploše získáte větší obytnou plochu.“
Pokoj, který má přímý vstup na terasu, mám nejraději. Je úžasné vyjít si přímo do zahrady.
ALEX, MAJITEL
Příjemná kombinace
Majitele dům na první pohled zaujal kombinací barev a materiálů na fasádě – exteriérový fasádní systém STO se světle béžovou omítkou je zde zkombinován s odvětranou fasádou s dřevěným modřínovým obkladem a tmavošedými vláknocementovými deskami Cembonit.
Sympatický koncept
Rodina se dvěma dětmi nechtěla poschoďový dům: „Vyhovuje nám všechno v jedné rovině, a kvůli dětem, i později, když budeme starší, to pro nás bude pohodlnější,“ říká domácí pán. Oslovil je jeden z domů od společnosti Atrium. „Zalíbil se nám na první pohled,“ vzpomíná majitel. Typový projekt jim firma upravila podle jejich požadavků, hlavní myšlenka domu však zůstala stejná. Jeho půdorys tvoří dva vzájemně posunuté obdélníky – v jedné části je otevřený denní prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, v druhé noční zóna s ložnicemi. Hmoty stavby, fasády i tvary střech jsou v částech s odlišnými funkcemi různé: noční část je zastřešena plochou střechou, denní dvěma různě vysokými pultovými střechami s opačným sklonem. Obývací pokoj je přitom otevřený do šikminy, nad kuchyní a jídelnou je rovný strop a nad ním podstřešní odkládací prostor.
Dům za 3 měsíce
Za tři měsíce byl dům hotový a připravený k nastěhování – kromě nábytku, kuchyňské linky a svítidel v něm bylo všechno, až po vypínače a keramiku v koupelně. Od podpisu smlouvy až po nastěhování však může uplynout asi 7 měsíců až rok – kromě samotné stavby je potřebný jistý čas i na projekt, výrobu panelů a vyřízení stavebního povolení.
Povrch linky tvoří zajímavá fólie s názvem Mayský bronz, která působí dojmem kůže nebo textilu. „Hned na první pohled se mi líbila.“ Nejsou na ní vidět fleky a velmi dobře se udržuje, což je v rodině s malými dětmi výhodné. (Výrobce: Hanák)
Nechtěli jsme být otroky vlastního domu – proto jsme si dali limit 120 m2. Větší dům by nám byl zbytečný. Materiály a zařízení jsme vybírali tak, aby se interiér co nejsnáze udržoval. Když se k tomu přidá zahrada, člověk se tu i tak dost napracuje.
ALEX, MAJITEL
Difuzně otevřená konstrukce
Pro domy Atrium je typická difuzně otevřená sendvičová konstrukce z přírodních materiálů – základním konstrukčním prvkem jsou dřevěné trámy, potřebné tepelně technické parametry zabezpečuje minerální izolace a plošné materiály jsou na bázi dřevního vlákna (vyznačují se nízkým difuzním odporem). Difuzně otevřené konstrukce mají přitom řadu výhod – například se jednodušeji montují a jsou méně náchylné na poruchy (nezadržuje se v nich vlhkost, takže jsou chráněné před degradací či plísněmi). Dům se montuje z velkoplošných komponentů, stěn, které se vyrábějí v halách, v prostředí chráněném před počasím, které by mohlo ovlivnit kvalitu dřevostavby.
1 Základy. Dům je založen na betonových pasech, které jsou ukončeny ocelobetonovou deskou. Zda tuto fázi absolvujete svépomocně, nebo ji necháte na dodavatele domu, je jen na vás.
2 Montáž stěn. Po vytvrdnutí betonu (cca 28 dní) se mohlo začít s montáží stěnových panelů. Jelikož je všechno do detailů již připraveno z výroby, po prvním dni mohli dělníci za sebou zamknout vchodové dveře.
3 Stěnové panely se dodávají s osazenými okny i dveřmi, z interiérové strany je instalační předstěna s předpřípravou na dokončení instalací na stavbě, z exteriéru jsou připraveny fasádní systémy – na stavbu se nanese už jen finální vrstva omítky nebo namontuje obklad. Hrubá stavba díky tomu postupuje velmi rychle.
4 Pátého dne se uložila střešní krytina a hrubá stavba domu byla téměř hotová.
1 – silikonově-pryskyřicová omítka
2 – armovací síťka s tmelem
3 – fasádní dřevovláknitá deska
4 – minerální izolace
5 – dřevěná konstrukce
6 – parobrzdná deska
7 – instalační předstěna
8 – minerální izolace
9 – sádrovláknitá deska
10 – bílý nátěr
5 Obvodová stěna DifuTech s difuzně otevřenou konstrukcí, U = 0,16 W/(m2 . K), R = 6,25 (m2 . K)/W.
Principem difuzně otevřené konstrukce je to, že vlhkost přes ni může volně prostupovat – páry, které jsou rozpuštěné ve vzduchu, projdou přes stěnu interiéru do exteriéru. Obvodový plášť má tedy schopnost zbavovat se vlhkosti, která tak neohrožuje dřevo konstrukce. To má vliv na dlouhou životnost a stabilní vlastnosti dřevostavby. Díky vyšší hmotnosti dílců je lepší i jejich zvukově izolační schopnost (vzduchová neprůdušnost) a akumulace tepla, což zabezpečuje příjemné klima v interiéru.
6 Povrchové úpravy. Po ukončení hrubé stavby se pokračovalo v dokončovacích pracích a povrchových úpravách. Jelikož se dal dům uzavřít a vytopit, mohlo se na interiéru pracovat i v zimě. Celá stavba domu na klíč trvala asi 3 měsíce. Výhodou montovaných domů je to, že i hrubá stavba se může uskutečnit v kterémkoli ročním období – panely se vyrábějí v dílně, montáž na stavbě probíhá suchým procesem a je hotová za několik dní.
7 Pultové střechy mají konstrukci z dřevěných příhradových nosníků, plochá je ze stropních trámů.
8 Ve stropě je spolu 260 mm minerální tepelné izolace – více, než předepisuje norma. Vnitřní povrch je u stropu ze sádrokartonových desek, na stěnách jsou použity sádrovláknité desky fermacell.
9 Ohřev vody na vytápění i přímou spotřebu zabezpečuje sestava elektrokotle s výkonem 12 kW a externího zásobníku teplé vody s objemem 115 litrů, umístěná v technické místnosti. Umožňuje odběr velkého množství teplé vody na několika místech současně a zajišťuje její průběžné dohřívání. Požadovaná teplota vody v zásobníku se nastavuje přímo na displeji kotle.
10 Teplo se do interiéru dodává prostřednictvím podlahového vytápění, které je ve všech místnostech kromě zádveří, chodby a technické místnosti.
Přes stěny s difuzně otevřenou konstrukcí mohou vodní páry unikat do exteriéru, díky tomu nejsou tyto konstrukce náchylné na poruchy způsobené vlhkostí.
Založení: základová deska na základových pasech, zateplená stěrkou STO Superlit
Konstrukce stěn: DifuTech IZO PLUS
Konstrukce střechy: dřevěné příhradové nosníky v kombinaci s dřevěnými stropními trámy
Střešní krytina: břidlicově černé betonové tašky Bramac
Střešní okno: VELUX (v podstřešním odkládacím prostoru)
Světlovod: VELUX (v chodbě)
Řízené větrání: decentrální, InVENTer s nerezovými venkovními kryty
Vytápění: sestava kotel + zásobník Protherm Aqua Complet Raja 12K+B120S s prostorovým termostatem, podlahové vytápění, žebříkový radiátor v koupelně
Okna: plastová, pětikomorový profil REHAU s dekorem antracit, s izolačním trojsklem s bezpečnostní fólií, žaluzie, síťky proti hmyzu
Interiér: interiérové dveře Sapeli, požární zateplené půdní schůdky Wippro, laminátové parkety Egger, obklady a dlažby RAKO
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: DANO VESELSKÝ A ATRIUM
ZDROJ: JAK UŠETŘIT A POSTAVIT NÍZKOENERGETICKÝ DŮM
Na kolik tato stavba cca vyjde,dekuji P.
Mam zajem o vice informaci o stavbe tohoto domu. Dekuji Petr.
Za kolik jsem schopna postavit domek 4kk?
Takový domek postavíte zhruba za 1,8 milionu 🙂