Zdroj: Peter Azor

Typový dům s originálními úpravami na malebné louce (VIDEO)

15. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na malebné louce nedaleko tajchu ve Štiavnických vrších stojí dřevostavba. Investor si od začátku přál, aby dřevostavba nerušila přírodní scenérii, což vyhovovalo i architektu Pavlu Horákovi a Kataríně Geburové, která prováděla úpravy návrhu.

Klient si vybral typovou stavbu Futura Freestyle od společnosti Domesi Slovensko, s. r. o. Požadoval však několik rozsáhlých změn. Týkaly se především požadavků na prostor, ale i na celkové fungování domu.

Přečtěte si také:
Dřevostavba na Vysočině: Ručně štípané šindele a zádveří se speciální funkcí

Typový, ale přece originální

Upravený návrh se pyšní několika výraznými dispozičními a tvarovými změnami. „První nadzemní podlaží je více využíváno ke společným setkáním s rodinou a přáteli, proto jsme obývací místnost zvětšili o jádro domu a to jsme přesunuli do jednoho z pokojů. V přízemí tak zůstala jen jedna ložnice, koupelna, WC a malý sklad. Druhé nadzemní podlaží slouží ke spaní. Pozemek je svažitý – výškový rozdíl jsme využili k vytvoření podzemního podlaží, kde je umístěna sauna s příslušenstvím a sklad,“ vysvětlují autoři úprav.

typová dřevostavba

První a druhé nadzemní podlaží je obloženo evropským červeným smrkem. Zdroj: Peter Azor

Takto zároveň vznikla terasa, která je v kontaktu s terénem, a v prvním podlaží je další, která se sice nedotýká terénu, ale zato nabízí krásný výhled. Navazuje na denní obytnou zónu.

Fasáda? Červený a sibiřský smrk

Výhled s dostatkem přirozeného světla pro interiér zabezpečuje jihozápadní orientace stavby. Protože dům měl zapadnout do horského prostředí, jednoznačnou volbou byla dřevěná fasáda. První a druhé nadzemní podlaží je obloženo evropským červeným smrkem, fasáda sklepa je z dřevěných latěk ze sibiřského smrku. Rozměry obkladových latěk nejsou na všech úrovních stejné, čímž vzniká dynamika stavby.

Dřevostavba ve svahu

První a druhé nadzemní podlaží je obloženo evropským červeným smrkem, fasáda sklepa je z dřevěných latěk ze sibiřského smrku. Zdroj: Peter Azor

Směrem do údolí střecha mírně přesahuje objem domu, překrývá velkou část terasy a v létě blokuje přímé sluneční paprsky. Na oknech jsou instalovány bezpečnostní žaluzie.

Přečtěte si také:
Pohodlná dřevostavba pro rodinu? Typový dům si upravili k maximální spokojenosti

Zahradní úpravy jako horská louka

Spokojený majitel stavby požádal dodavatele stavby i o návrh interiéru a zahradních úprav. Při návrhu domu, jeho osazení na pozemek a při zahradních úpravách se realizátoři snažili maximálně respektovat a zachovat původní charakter horské louky.

Dřevostavba ve svahu

Zdroj: Peter Azor

Při zahradních úpravách pracovali se stromy a rostlinami, které se nacházejí (nebo se původně nacházely) v dané lokalitě. I díky tomu chata působí, jako by sem patřila odnepaměti.

Konstrukční řešení dřevostavby

První podzemní podlaží je vybudováno z betonových bednicích tvárnic a vytváří sokl pro samotnou dřevostavbu. Nosný systém vrchní dřevostavby tvoří panely CLT a platformy Novatop. Zateplení je řešeno minerální vlnou, v případě sklepa panely pyr. Dům je vytápěn elektrickými přímotopy a kamny.

Dům ve Štiavnických horách

architektonický ateliér: Prodesi

autoři: Pavel Horák, úpravy: Katarína Geburová

projektant: Ondrej Kuma

lokalita: Štiavnické vrchy

realizace: 2017

dodavatel: Domesi Slovensko, s. r. o.

Přečtěte si také:
Mysleli na budoucnost! Pasivní dřevostavba s minimálními náklady na provoz

Sabína Zavarská

foto: Peter Azor

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata dřevěné fasády dřevodomy typové domy
Sdílejte článek

Diskuze