Dům ve tvaru trojcípé hvězdice. Jaké výhody má toto originální řešení půdorysu?
Už jsme tu měli mnoho domů nejrůznějších tvarů – od jednoduché kostky či kvádru, přes trojúhelníkové, oblé stavby nebo domy ve tvaru písmene L a U. Viktor Vlach navrhl dům se třemi rameny, která jsou spojena uprostřed.
Tvoří tak symbolický prak či trojcípou hvězdici, fanoušci automobilového průmyslu v dispozici domu zase vidí znak oblíbené značky. Proto ho i architekt obrazně nazval „Rodinný dům Mercedes“.
Pozemek byl původně pastvinami přilehlými k malé obci. Díky tomu, že parcela je rozlehlá a rovinatá, si architekt mohl dovolit popustit uzdu fantazii a své představy rozvinout do plně funkčního a zároveň originálně řešeného domu. Výhledy do krajiny a nedaleko se pasoucí koně přinášejí pocit svobody a spojení s přírodou.
Soukromí, výhledy, orientace
Na rovinatých pozemcích bývá často problém vytvořit a uchovat potřebné soukromí majitelů. Také tento moment sehrál svou roli v konečném řešení jednopodlažní stavby. Dalšími důležitými faktory byly výhledy, orientace vůči světovým stranám a funkční členění interiéru s exteriérem.
Rozevřený směrem ke slunci a výhledům
Viktor Vlach nejprve uvažoval nad stavbou ve tvaru plného písmene V, která by se rozšiřovala směrem k sluneční straně s nejkrásnějšími výhledy. Svou počáteční úvahu však přivedl k dokonalosti – stavbu na širší straně otevřel, čímž vznikla tři ramena s různými funkcemi.
Rozevření půdorysu je orientováno tak, aby obytné místnosti zachytily co nejvíce přirozeného světla a krásných výhledů do krajiny. Zároveň mezi dvěma od cesty vzdálenějšími rameny stavby vznikla soukromá exteriérová zóna s terasou, venkovním posezením a bazénem.
Co rameno, to jiná funkce: hospodářská, denní a noční zóna
Půdorys ve tvaru pravidelné trojcípé hvězdice rozčlenil interiér i exteriér na funkční zóny. „Toto rozdělení funkčních zón nejlépe splňovalo požadavky na vytvoření soukromí a nasměrování k výhledům. Zároveň reaguje i na cestu slunce po obloze. Hospodářskou část s parkováním a sklady jsem orientoval hned k příjezdové cestě. Denní a noční zóna domu následují za ní. Obytná část se otáčí ke slunci a k výhledům,“ popisuje výhody finálního řešení architekt Viktor Vlach.
Obě části – denní a noční rameno – spojuje krytá terasa, která je další, velmi oblíbenou „místností“. Má i jinou funkci. Díky ní se v létě nepřehřívají okna, v interiéru je příjemně a v zimě má zase slunce přístup dovnitř.
Tvar domu nečlení jen interiér na funkční celky, ale i pozemek. Jedna část je používaná jako vstupní, další je určena k hospodaření a zahradničení, třetí k odpočinku po práci. Jednotlivá křídla mezi sebou svírají úhel sto dvacet stupňů.
RD Mercedes
autor: MgA. Viktor Vlach
spolupráce: Vladimír Mucha
lokalita: kraj Hradec Králové, ČR
projekt: 2016
realizace: 2019
Sabína Zavarská
foto: Petr Šmídek